امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117069
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از باشت، باشت باوی مهد تمدن کهگیلویه و بویراحمد دیاری به قدمت تاریخ است که جای جای آن به قدمت کهن ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از باشت، باشت باوی مهد تمدن کهگیلویه و بویراحمد دیاری به قدمت تاریخ است که جای جای آن به قدمت کهن این سرزمین گواهی می‌دهد.

از مهم‌ترین آثار باستانی برجسته در این دیار کهن می‌توان غار( اشکفت) گاکال، تنگ او (آب) بوستان، درخت سرو دشت لار باشت، جاده سنگ‌فرش (راه باستانی) گردنه الله اکبر، آسیاب های قدیمی باشت، اشکفت‌های خان‌احمد،آثار تاریخی ارتفاعات رونه، قلعه بانوگشه (بانوگشسب)، سلسله قنات‌های شیخ حسن، اشکفت شاه پیچاب، مجموعه چهار صفحه خان‌احمد، پل تاریخی بریم (پرین) و دوگور دوپا را نام برد.

این آثار تاریخی جزئی از فرهنگ مردم لر زبان و غیور باشت باوی است که از گذشتگان برای آن‌ها به جا مانده است اما گاهی بی‌توجهی برخی افراد و ناآگاهی عده‌ای دیگر نسبت به حفظ این آثار ارزشمند فرصتی برای سودجویان فراهم می‌کند تا به خود اجازه دهند نسبت به سرقت و یا تخریب آثار باستانی اقدام کرده و برای بدست آوردن اموالی که متعلق به همه مردم ما است به فرهنگ همان مردم لطمه وارد کنند.

این افراد که هرچند مدت یک‌بار سر از اماکن تاریخی در می‌آورند بارها به چنگال قانون افتاده اما همواره افرادی هستند که با حرص و طمع خود به جان آثار باستانی می‌افتند.

و حال به سراغ منطقه تاریخی خان‌احمد باشت می‌رویم که چند روزی در آن حفاری‌های مشکوکی دیده می‌شود.

سوگلی صالحی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان باشت که برای اولین بار از وجود این حفاری مطلع شده است در گفت‌و گو با خبرنگار ما در باشت این‌گونه بیان می‌کند: ظهر روز گذشته در مسیر جاده باشت به گچساران در منطقه تاریخی خان‌احمد به صورت اتفاقی متوجه شدم که عده‌ای در حال حفر چاه هستند و بلافاصله در محل حاضر شدم و علت را جویا شدم اما متأسفانه جواب‌های کاملأ متناقضی به سوالات من دادند.

وی ادامه داد: یکی از این افراد که در حال حفر چاه بودند مدعی شدند که برای کارهای کارشناسی و خاک‌برداری در حال اقدام هستند اما وسایل و تجهیزات همراه این افراد کمی مشکوک بود بنابراین ما نیز برای پیگیری به روش قانونی اقدام کردیم.

صالحی گفت: تاکنون هیچ فرد و یا نهاد خاصی مسئولیت این حفاری را نپذیرفته و افراد در حال حفاری نیز هیچ‌گونه مجوزی برای کارشان به ما ارائه نداده‌اند.

به گفته صالحی از این نوع حفاری در منطقه گشتاسب خان‌احمد نیز دیده شده است.

به گزارش فارس، امیدواریم هرچه سریعتر تحقیقات لازم در خصوص این حفاری‌های مشکوک در منطقه خان‌احمد آغاز شود و این موضوع که مربوط به فرهنگ و تمدن مردم باشت، با جدیت مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/82017/ش40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها