امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117073
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
بابک دین پرست در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد جلسه هفته گذشته کمیته مقابله با عرضه که با حضور دبیر ...

بابک دین پرست در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد جلسه هفته گذشته کمیته مقابله با عرضه که با حضور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهردار تهران، دادستان کل کشور و جانشین فرمانده انتظامی کشور برگزار شد، گفت: در این جلسه همه زوایای ماده 16 بررسی و آنهایی که مغفول مانده بودند مورد بازنگری قرار گرفتند.

وی افزود: مهمترین موضوعی که در ماده 16 تاکنون اجرا نشده بحث آئین‌نامه مراقبت‌های بعد از خروج معتادان است که توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شده است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه این آئین‌نامه اجرایی مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت، گفت: در جلسه تأکید شد تا در فرآیند جمع‌آوری، غلبارگری معتادان و استفاده از همه ظرفیت‌هایی که در قانون آمده در جهت اجرای این آئین‌نامه اقدام شود.

وی ادامه داد: همچنین مشخص شد که بسترهای لازم برای اجرای برخی بندهای آئین‌نامه ابلاغی رئیس دستگاه قضا وجود ندارد مانند الزام معتاد به اشتغال شغل، حرفه معین یا کار مشخص و یا در صورت بی‌خانمان بودن و یا وجود شرایط مربوطه فرد ملزم شود به اقامت در مراکز اقامتی از قبیل خانه‌های میان‌راهی، گرمخانه‌ها و یا ساختمان‌های مراکزی که متولی امور بی‌خانمان‌ها هستند.

دین‌پرست مشکل اصلی جامعه را معتادان دانست که به علت بیماری‌های مزمن روانی و عفونی شدید در مراکز ماده 16 پذیرش نمی‌شوند و تأکید کرد: این افراد کف خیابان می‌مانند و بنابراین در جلسه هفته گذشته پیرامون نحوه برخورد با این افراد نیز صحبت شد.

وی در مورد خواسته‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر از دادستان کشور در این جلسه، گفت: ماده 3 قانون مبارزه با مواد مخدر می‌گوید مقام قضایی می‌تواند به منظور تقویت اقدامات نظارتی بر حسن اجرای تکالیف موضوع ماده 2 آئین‌نامه مراقبت‌های بعد از خروج توسط شخص یا مرکز یا مجری ذیربط نماینده‌ای تعیین کند.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: ما از دادستان خواهش کردیم که دستوری به مقامات قضایی سراسر کشور دهد تا آن‌ها با اختیارات قانونی بتوانند دستگاه‌های مجری که به تکالیف خود در آئین‌نامه مراقبت‌های بعد از خروج عمل نمی‌کنند برخورد قهری شود.

وی به تبصره آمده ذیل ماده 7 قانون اشاره می‌کند و می‌گوید عدم رعایت مفاد این ماده بدون عذر موجه از سوی دستگاه‌های مختلف به منزله تخلف از تکالیف خواهد بود و به این جهت از دادستان خواستیم تا از اختیارات قانونی برای نظارت بر حسن اجرا استفاده کند و دستگاه‌هایی که در موضوع ماده 16 و آئین‌نامه مراقبتی بعد از خروج کم‌کاری می‌کنند را شناسایی و با آن‌ها برخورد کنند.

دین‌پرست گفت: دادستانی به ما قول داد تا این مشکل به زودی برطرف شده و نمایندگان دستگاه‌های متولی گرد هم بنشینند و برای اجرای صحیح آئین‌نامه مراقبت‌های بعد از خروج برنامه تدوین کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار