امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117074
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، ظهر امروز در این جلسه بررسی مصوبات جلسه قبلی که در 31 تیرماه برگزار شد در دستور کار قرار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، ظهر امروز در این جلسه بررسی مصوبات جلسه قبلی که در 31 تیرماه برگزار شد در دستور کار قرار گرفت.

حسین دشتی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان که موظف شده بود لیست بیماران خاص زیرپوشش این نهاد را به کار گروه ارائه دهد، تصریح کرد: بیماران خاص زیرپوشش کمیته امداد ضمن اینکه به دلیل ابتلاء به بیماری رنج می‌برند مددجوی کمیته امداد نیز هستند، در نتیجه از لحاظ مالی نیز در مضیقه قرار دارند بنابراین نحوه برخورد با ایشان باید متفاوت و کاملاً حساب شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: لیست بیماران خاص زیرپوشش کمیته امداد محرمانه است و ما نسبت به انتشار این لیست کراهت داریم ولی به دلیل تعامل بیشتر با کارگروه و ارائه خدمات بهتر به این عزیزان لیست را اعلام کرده‌ایم اما تقاضا داریم مددجو بودن این افراد مطرح نشود.

دشتی افزود: تعداد 198 بیمار خاص مددجوی کمیته امداد که در شهرهای بالای 20 هزار خانوار ساکن هستند از خدمات بیمه کمیته امداد بهره‌مند هستند و تنها به خدمات مشاوره نیازمندند، تعداد 103 نفر نیز در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت و 78 نفر در روستاها زیرپوشش بیمه کمیته امداد نیستند و به تعامل بیشتری برای برطرف کردن مشکلات خود نیاز دارند.

محسن ارشدزاده، مدیرکل بهزیستی استان هم اذعان داشت: بیماران خاصی که زیرپوشش بهزیستی هستند از طرق بیمه سلامت دفترچه خدمات درمانی دریافت می‌کنند و همانند سایر افراد از خدمات درمانی بهره‌مند می‌شوند و از این لحاظ مشکلی نداریم.

قول وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد یکسان‌سازی بیمه‌ها

در ادامه مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان‌شرقی ابراز کرد: در سال 84 مصوبه‌ای ابلاغ شد که به موجب آن فقط مددجویان کمیته امداد در شهرهای بالای 20 هزار خانوار می‌توانستند زیرپوشش بیمه خدمات درمانی کمیته امداد باشند و از سال 86 کمیته امداد برخی از حمایت‌های درمانی خود را از مددجویان شهرهای زیر 20 هزار خانوار و روستاها حذف کرد.

وحید مجیدی افزود: از همان سال این تعداد از زیرپوشش بیمه‌ای کمیته امداد خارج شده و زیرپوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند و از لحاظ درمانی مشکلی ندارند.

وی یادآور شد: مشکلی که وجود دارد این است که برخی از این افراد که قبلاً دارای دفترچه بیمه کمیته امداد بودند دیگر نمی‌توانند دفترچه بیمه سلامت را دریافت کنند چرا که سیستم بیمه سلامت افرادی را که از تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد و یا هر نهاد دیگری دفترچه دارند، دارای دفترچه می‌داند و ارائه دفترچه به ایشان را رد می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان همچنین از قول وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد یکسان‌سازی بیمه‌ها خبر داد و گفت: اگر این اتفاق بیفتد تمام این مسائل حل خواهد شد.

راه‌اندازی درمانگاه جامع بیماران خاص یک سال طول می‌کشد

در ادامه جلسه معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز از اختصاص یک طبقه از پروژه بیمارستان مردانی‌آذر واقع در جنب بیمارستان کودکان تبریز به بیماران خاص خبر داد و گفت: با توجه به شرایط موجود احداث ساختمان جدید برای بیماران خاص که تعدادی در بیمارستان کودکان و تعدادی هم در بیمارستان قاضی تحت درمان هستند به صرفه نیست.

رسول هاشمی با بیان اینکه تکمیل این پروژه یک سال به طول می‌انجامد، ادامه داد: یک طبقه از این ساختمان به بیماران خاص، یک طبقه به بیماران سرطانی و بستری و یک طبقه نیز بخش اورژانس خواهد بود و به هیچ‌وجه اجازه نخواهیم داد بخش اداری در این مرکز حضور یابد و فضایی اشغال کند.

وی عنوان کرد: هدف دانشگاه علوم پزشکی این است که بیمارستان‌های یک‌هزار تا 2 هزار تختخوابی احداث کند و به ارائه خدمات جامع بپردازد ولی رسیدن به این هدف زمان نیاز دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران خاص در بیمارستان شهید قاضی گفت: در این مرکز دندانپزشک مستقر داریم که در صورت نیاز به متخصص دندان‌پزشک کودکان با معرفی به دانشگاه علوم پزشکی ارائه خدمات رایگان امکان‌پذیر است و مشکل خاصی از این لحاظ وجود ندارد.

هاشمی همچنین از سه شیفته کردن مراکز دیالیز استان خبر داد و اضافه کرد: نیازی به چهار شیفته کردن این مراکز فعلاً احساس نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در حال خرید 110 دستگاه دیالیز توسط خیران هستیم تا به ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران بپردازند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز مسئله VIP در بیماران منتظر پیوند کلیه را از مشکلات این بیماران خواند و گقت: برخی از بیماران برای دریافت دارو کلیه هزینه‌های بیمارستان را اضافه از فرانشیز بیمه متقبل می‌شوند که این موضوع مشکلاتی را به بار آورده و قصد داریم به حذف VIP در استان بپردازیم.

هاشمی ادامه داد: در نظر داریم مرکز بیماران مرگ مغزی را راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم کلیه مورد نیاز بیماران را از طریق بیماران مرگ مغزی تامین کنیم که برای رسیدن به این هدف فرصت کافی نیاز داریم تا به فرهنگ‌سازی و اقدامات سیستمی لازم بپردازیم.

کاریابی‌های ویژه بیماران خاص ایجاد می‌شوند

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی از ایجاد کاریابی‌های ویژه بیماران خاص در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: به حدود 57 مرکز کاریابی در سطح استان ابلاغ کرده‌ایم که به رسیدگی ویژه به امور بیماران خاص بپردازند.

میراحد حسینی ارائه تسهیلات چهار درصدی به مشاغل خانگی، ترغیب بیماران خاص به تشکیل تعاونی و ارائه تجهیزات و تسهیلات مورد نیاز و ارائه فرصت‌های شغلی مقتضی بیماران خاص را از اقدامات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در برخی مواقع بیمارانی به اداره کار مراجعه کرده و می‌گویند بیمارم، نمی‌توانم کار کنم و به من مستمری بدهید، ما چاره‌ای نداریم جز اینکه ایشان را به سوی کمیته امداد و یا بهزیستی راهنمایی کنیم اما در مورد افرادی که مایل به کارکردن و استفاده از توان خود باشند فرصت‌های اشتغال و تسهیلات لازم را فراهم می‌کنیم تا حدالامکان بتوانند برای خود کار فراهم کنند.

نباید VIP موجب بالا رفتن هزینه‌های بیماران شود

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی هم توجه ویژه به بیماران خاص را جزو وظایف انسانی همه توصیف و تصریح کرد: بیماران خاص علاوه بر مشکل جسمی از لحاظ روحی هم دچار مشکلاتی فراوانی هستند و همه مسئولان وظیفه دارند نگاه ویژه‌ای به مسائل ایشان داشته باشند.

سعید شبستری ایجاد کاریابی‌های ویژه معلولان و بیماران خاص را از ضروریات دانست و اضافه کرد: این افراد نمی‌توانند هر کاری را انجام دهند بنابراین باید میزان توانایی ایشان لحاظ شده و با ایجاد یک مرکز مشخص، کاریابی برای این‌ها سهل‌تر صورت پذیرد.

وی ابراز داشت: ورزش کردن برای بیماران خاص بسیار می‌تواند روحیه‌بخش باشد و لازم است اداره کل ورزش و جوانان مکان‌هایی را به شکل رایگان و ویژه در اختیار این افراد قرار دهد تا بتوانند بخشی از اوقات خود را صرف ورزش و تفریح کنند چرا که از جمله راهکارهایی که می‌تواند بیماران خاص را از گوشه‌گیری و افسردگی نجات دهد همین ورزش کردن است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه گفت: با نفس VIP مخالف نیستم ولی باید ترتیبی اتخاذ شود که این موضوع موجب طولانی شدن نوبت‌دهی و بالا رفتن هزینه‌های بیماران کلیوی نشود.

شبستری، اقدام برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو بیماران مغزی را از باقیات و صالحات دانست و خاطرنشان کرد: تبریز قطب شمال غرب کشور به شمار می‌رود و راه‌اندازی بخش ویژه بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو به بیماران نیازمند با کمک سازمان‌های غیردولتی اقدام موثری در کاهش آلام بیماران کلیوی و سایر بیماران نیازمند اهدای عضو خواهد بود.

انتهای پیام/60001/ع40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها