امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117086
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرهنگ علی غیاثوند، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه با گذشت زمان شیوه ...

به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرهنگ علی غیاثوند، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه با گذشت زمان شیوه ها و روش های سرقت، نوع اموال و اشیای مسروقه و وسایل و ابزار مورد استفاده برای ارتکاب سرقت تغییر یافته، اظهار داشت: امروزه برخی از سارقان از آخرین روش ها و فناوری های روز برای پیشبردکارخود استفاده می کنند که باعث شد روند سرقت نسبت به  سالهای گذشته تغییر یابد.

وی در این خصوص ادامه داد: بر این اساس با بالارفتن آمار سرقت به خصوص در سرقت های خرد، پیشگیری و مقابله با سرقت در سال جاری در اولویت اول برنامه های کاری ناجا قرار گرفت.

وی بیان داشت: سال جاری با توجه به اولویت مبارزه با سرقت دستور‌العمل تشدید مقابله با سرقت و تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت در ستاد ناجا و 14 استان هدف که بیشترین آمار وقوع سرقت را دارا می باشند، در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: این قرارگاه با دبیری رئیس پلیس آگاهی ناجا با عضویت سایر پلیس های تخصصی و معاونت های ناجا اعم از اطلاعات و امنیت و پیشگیری و پلیس مبارزه با مواد مخدر و معاونت اجتماعی و معاونت حقوقی و امور مجلس و...  تشکیل شد.

غیاثوند با بیان اینکه هدف از تشکیل قرارگاه مذکور، استفاده از کلیه ظرفیت ها، امکانات و توانمندیهای ناجا و به عبارتی تمرکز توان داخلی ناجا  و همچنین مسئول سازی و بکارگیری نهادها و سازمانهای دولتی و خصوصی که هر کدام در تولید و حفظ امنیت در موضوع سرقت نقش دارند، می باشد.

وی اظهار داشت: هر کدام از رده ها با توجه به شرح وظایف خود با سازمانها و نهادهای بیرون از ناجا تعامل برقرار نموده و در جهت تحقق اهداف قرارگاه اقدام می نمایند به طور مثال معاونت اجتماعی با رسانه ها ،معاونت حقوقی و امور مجلس با قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی.

وی افزود: در این مدت جلسات متعددی را با سازمانهای دولتی و غیر دولتی درخصوص اهداف طرح مانند خودروسازها، بیمه، بانکها، اتحادیه و صنوف و سایر سازمان ها داشتیم که وظایف در جلسات کارشناسی و اتاق های فکر تعیین شده و بعضی از جلسات در معاونت امنیتی -  انتظامی وزارت کشور «شاک» برگزار شده و تصمیمات اتخاذی به رده های مسئول جهت اجرا ابلاغ شده است.

غیاثوند خاطرنشان کرد: در خصوص نحوه عملکرد قرارگاه های استانی تیم های بازرسی به صورت میدانی از قرارگاه های استانی بازدید و بازرسی نموده و عملکرد استان های هدف به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار می گیرد.

این مقام انتظامی ادامه داد: همگرایی و هم افزایی که در ناجا به وجود آمد منجر شد که در بحث مقابله با سرقت به توفیقاتی دست یابیم به نحوی که در بررسی آمار 6 ماهه وقوع و کشف سرقت شاهد کاهش چشمگیر سرعت افزایش وقوع و همچنین افزایش کشف در سطح کشور می باشیم.

وی تصریح کرد: درکشور آمار وقوع سال 92 به 91، 33 درصد افزایش داشته است. 93 به 92 یک درصد افزایش پیدا کرده و 32 درصد کاهش سرعت رشد سرقت را داشتیم و همچنین رشد سرقت منزل کم شده و در سرقت قطعات و لوازم خودرو و وسایل نقلیه و موتور سیکلت هم روند کاهشی را شاهد بودیم .

کنترل مجرمان

وی ادامه داد: یکی از مأموریت های تشدید مقابله با سارقان از طریق کنترل مجرمان سابقه دار و متلاشی کردن باندهای حرفه ای سرقت است که تاکنون چندین مرحله طرح های عملیاتی دستگیری سارقان منزل، کیف قاپ های خشن و سارقان  به عنف اجرایی شده که نتایج خوبی هم حاصل شده است.

جلسات مستمر با قوه قضائیه

سرهنگ غیاثوند تصریح کرد: جلساتی در معاونت پیشگیری قوه قضائیه درخصوص پیشگیری از سرقت با حضور مسئولان یا نمایندگان  سازمان های متولی امر پیشگیری تشکیل شده و به موازات آن در استانها نیز رده های استانی تعامل خوبی را با قوه قضاییه در جهت دستیابی به اهداف داشته است.

وی افزود: همچنین جلسات مبارزه با سرقت در قوه قضائیه در استانها در شرف انجام است که تا به حال خوب پیش رفته و بالا بردن هزینه ارتکاب جرم برای سارقان مؤثر است در بازدارندگی که قوه قضائیه اهتمام لازم را دارد که با تعامل مشکلات حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در9 استان مبارزه با سرقت های خرد و لوازم و قطعات خودرو اولویت اول است، تصریح کرد: روند رشد اینگونه سرقت ها کاهش یافته است.

وی اذعان داشت: یکی از بسترهایی که تمایل سارقان را  به سرقت وسایط نقلیه و همچنین قطعات و لوازم آن ترغیب می نماید، ضعف سیستم ایمنی خودروها و وسایط نقلیه است که در جهت ارتقای ضریب ایمنی خودروها جلسات متعددی را با خودرو سازها داشته ایم. مشکل دیگری که وجود دارد کمبود قطعات یدکی اصلی برخی از خودروها در نمایندگی های مجاز و خدمات پس از فروش می باشد که این موضوع باعث می شود چرخه سرقت حفظ شده و مالباختگان قطعه مسروقه را از بازار سیاه یا به عبارتی از خریداران اموال مسروقه تهیه نمایند که در جلسات با مسئولان مربوطه این مشکل نیز مطرح شده است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا اظهار داشت: بانوان نیز در برخی از سرقت ها به تنهایی یا در گروه های سارقان مشارکت داشته که از جمله این سرقت ها می توان به جیب بری یا کش روی یا سایر سرقت ها که سارقان مرد از زنان با عنوان پوشش در زمان سرقت استفاده می نمایند.

وی تصریح کرد: در تعطیلات ایام پایانی هفته پلیس اعم از کلانتری و آگاهی همانند سایر روزهای هفته انجام وظیفه نموده و ضمن پوشش انتظامی شهر پاسخگوی مراجعین نیز می باشد.

لزوم فرهنگسازی استفاده از صندوق امانات

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا  با بیان اینکه با گذشت زمان شیوه ها و روش های سرقت، نوع اموال و اشیاء مسروقه و وسایل و ابزار مورد استفاده برای ارتکاب سرقت تغییر یافته، اذعان داشت: به همین لحاظ، شیوه های مقابله و روش های برخورد با آنها متناسب با دگرگونی های سرقت متحول شده است به طوری که  یکی از روش های پیشگیری از سرقت منزل خارج کردن اشیای قیمتی و کم حجم و ارزو وجه نقد از منزل و نگهداری آن در مکانی امن می باشد که صندوق امانات در بانکها و موسسات مالی و اعتباری می تواند مفید فایده باشد.

وی ادامه داد: البته در حال حاضر تعداد شعباتی که دارای این امکانات باشد بسیار محدود است و امکان دسترسی برای مردم فراهم نیست لذا ضرورت دارد که بانکها و موسسات مالی و اعتباری در جهت راه اندازی صندوق امانات اهتمام لازم را داشته باشند که در این رابطه نیز جلساتی را با نمایندگان  بانکها داشته ایم که این موضوع در حال پیگیری است.   

غیاثوند افزود: بانکها برای ایجاد چنین پتانسیلی به لحاظ حفاظتی و فیزیکی باید شرایط خاصی داشته باشند که در این صورت برای بانکها هم  برند بوده و هم درآمد زایی خواهد داشت.

آسیب شناسی علل و عوامل وقوع سرقت

این مقام انتظامی در خصوص علل وقوع سرقت اذعان داشت: یکی از دلایل وقوع سرقت وجود فقر و اعتیاد و بیکاری است می تواند از دلایل وقوع سرقت در سطح جامعه باشند که وجود این دلایل رابطه مستقیمی با افزایش وقوع سرقت دارند.

برخورد موثر با خریداران اموال مسروقه

وی گفت: یکی از اضلاع تحقق سرقت وجود خریداران اموال و بازار تقاضا برای اموال مسروقه است.

مالخرهای حرفه ای که اقدام به خرید اموال مسروقه با قیمت بسیار  پایین تر از قیمت اصلی می کنند به لحاظ نفع مالی در حفظ چرخه سرقت نقش مهمی دارند چنانچه برخورد قاطع و لازم از جمله الزام آنها به عودت عین مال مسروقه و جبران خسارت مالباختگان و تحمل کیفر قانونی وجود نداشته باشد به نتیجه مطلوبی در امر مبارزه با سرقت نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل وقوع سرقت، پایین بودن هزینه ارتکاب جرم برای سارقان می باشد در صورتی که سارقان هزینه های قانونی ارتکاب جرم اعم از محکومیت یا استرداد اموال مسروقه را متحمل نشوند و به راحتی به سطح جامعه بازگردانند، می توانند برای جوانان و افراد بیکار و مستعد ارتکاب جرم الگو قرار گیرند.

غیاثوند با بیان اینکه متأسفانه شرایط زندان ها از حیث بازپروری مجرمان مناسب نیست، خاطرنشان کرد: گاهی افراد در زندانها اقدام به تشکیل باندهای مجرمانه کرده وجهت ادامه ارتکاب سرقت پس از آزادی اقدام به یارگیری جدید می کنند که لازم است موضوع طبقه‌بندی زندانیان و تلاش در جهت بازپروری آنها در زندانها با اهتمام بیشتری دنبال شود.

وی در این خصوص ادامه داد: حرفه آموزی در زندان ها باید به صورتی باشد که اشتغال پس از آزادی از زندان ها ایجاد شود و همچنین مددکاری از خانواده های زندانیان صورت بگیرد که خانواده زندانیان دچارآسیب نگردد و باید شرایطی فراهم شود که زندانیان پس از آزادی برای امرار معاش به شغلی اشتغال ورزند.

سرقت طلاجات از کودکان

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در خصوص سرقت طلاجات از کودکان اظهار داشت: بعضی از سارقان در داخل پارک ها و اماکن عمومی از کودکانی که طلاجات یا سایر اشیای قیمتی از جمله گوشی موبایل گرانقیمت و ... را به همراه دارند ،سرقت می کنند که لازم است خانواده ها در اماکن عمومی و پارکها مراقب فرزندان خود بوده و کودکان خود را رها نکنند و حتی الامکان فرزندان خود را در حالی که دارای زیور آلات هستند به تنهایی بیرون نفرستند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها