امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117142
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; عملکرد مداخله‌جویانه سیاست خارجی آمریکا در قرن بیست و یکم و تلاش آن برای فریب افکار عمومی،

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; عملکرد مداخله‌جویانه سیاست خارجی آمریکا در قرن بیست و یکم و تلاش آن برای فریب افکار عمومی، واقعیتی است که هم‌اکنون بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

«پاول کریگ رابرتز» معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در دوران ریاست جمهوری ریگان با انتشار مقاله‌ای در خبرگزاری روس‌زبان «تاس» (ایتارتاس) به انتقاد جدی از رویکرد سیاست‌خارجی آمریکا پرداخته است.

بنا بر این گزارش، 13 سال پیش دولت آمریکا با تروریستی خواندن طالبان و انتشار خبر ارتباط آن با القاعده، آمریکا را وارد جنگ خانمان‌سوزی کرد که سود آن به جیب شرکت‌های تولید و عرضه تسلیحات از جمله شرکت«هلی برتون» ریخته شد. «دیک چنی» یکی از سهامداران عمده این شرکت بود.

پس از افغانستان، نوبت به عراق رسید. دولت آمریکا با انتشار خبر برخورداری صدام از تسلیحات کشتار جمعی پروژه حمله به عراق را کلید زد. هم اکنون نیز خیزش گروه تروریستی داعش و وعده‌های آمریکا در نابودی آن بار دیگر مداخله نظامی آمریکا در منطقه را تضمین کرده است. این مبارزه نیز بار دیگر میلیاردها دلار را عاید کمپانی‌های بزرگ خرید و فروش تسلیحات می‌کند. درگیری‌های اخیر در خاورمیانه نمادی از به چالش کشیدن مرزهای برساخته توسط فرانسه و انگلیس در دوران پس از جنگ جهانی اول در خاورمیانه است. 

موارد فوق‌الذکر تنها موارد مداخلات بین‌المللی آمریکا در قرن جدید میلادی نیست. دو سال پیش آمریکا با مداخله در لیبی وضعیت این کشور را به آشوب کشید. لیبی پس از گذشت سه سال هنوز روی آرامش را به خود ندیده است. پرونده هسته‌ای ایران نیز یکی دیگر از مواردی است که دولت آمریکا همواره در خصوص آن به دروغ‌‌گویی پرداخته و سعی کرده افکار عمومی خود را متقاعد کند که ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای است. وضعیت حاضر در سوریه نیز نماینگر یکی دیگر از موارد مداخله آمریکا در امور سایر کشورها است. سال گذشته دولت آمریکا با انتشار شایعه استفاده دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه، زمینه کمک به شورشیان مخالف دولت سوریه را فراهم کرد. آمریکا هم اکنون در تبلیغات و سر و صدای رسانه‌ای خود برخی از همین گروه‌های شورشی سوریه را به عنوان تهدید وجودی علیه امنیت‌ملی خود مطرح کرده است.

به گفته رابرتر  بررسی موارد متعدد مداخلات نظامی آمریکا در گوشه و کنار جهان نشان می‌دهد که پافشاری مداوم آمریکا بر هژمونی خود و اصرار تنی چند از نومحافظه‌کاران آمریکایی بر به دست گرفتن سرنوشت جهان، خود بزرگترین تهدید در جهان است و این واقعیتی است که هم اکنون بسیاری بدان معترف هستند.

در مورد مبارزه با داعش و حملات هوایی آمریکا نباید این نکته را از یاد برد که عمده قربانیان این حملات را شهروندان عادی تشکیل می‌دهند و تنها نتیجه آن پیوستن افراد بیشتر به گروه داعش است. از سوی دیگر دستگاه تبلیغاتی آمریکا با سر و صدای زیاد سخن از تهدید روسیه به میان می‌آورند و ناتو را به سوی استقرار سربازان بیشتر در مرز روسیه سوق می‌دهند.

روند دروغ‌پردازی‌های آمریکا در طول تاریخ ادامه یافته و صورتی پیچیده به خود گرفته و بنظر می‌رسد که افکار عمومی آمریکا نیز ناتوان از درک آن است.

بر اساس این مقاله دروغ‌پردازی‌های دولت آمریکا و فریب افکار عمومی برای به راه انداختن جنگ در جهت سودرسانی به شرکت‌های خصوصی تنها محدود به قرن معاصر و دوران اوباما، بوش یا کلینتون نمی‌شود، بلکه این روند سابقه‌ای شصت ساله دارد و از دیر باز در آمریکا متداول بوده است.

بدین ترتیب شرکت‌هایی که همواره خود را در پس دولت آمریکا نهان کرده‌اند و از جنگ‌افروزی کسب سود می‌کنند، تاکنون به بسیاری از مردم آمریکا و مردم جهان هزینه‌های گزافی را تحمیل نموده‌اند. در این میان می‌توان از شرکت «برادران فوستر» نام برد. این شرکت یکی از مهم ترین شرکت‌ها در پس پرده شکل‌گیری و بسط جنگ جهانی دوم بود. جنگ ویتنام و جنگ‌های متعدد خاورمیانه و هزینه‌های گزاف آن نیز همگی دستاورد این نهادهای مخفی و پشت پرده بوده است. 

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها