امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117158
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابرهیمی‌ترکمان، ضمن بیان مطلب فوق، افزود: ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابرهیمی‌ترکمان، ضمن بیان مطلب فوق، افزود: تصویری که از الجزایر در ذهن اغلب ایرانیان وجود دارد، تصویر کشوری است که عزتمندانه در دفاع از ارزش‌های انقلابی و دینی تا پای جان ایستادگی کرده و با رشادت، دشمن تا بن دندان مسلح را به تسلیم واداشته است.

وی افزود: این تصویر برای نسلی از انقلابیون ایران الهام‌بخش بوده است؛ اما متأسفانه این الهام‌بخشی بیشتر در فضای سیاسی بوده و تبدیل به جریان ادبی نشده است. در ادبیات فارسی، سهمی که ادبیات الجزایر باید داشته باشد، دیده نمی‌شود و این بار بر دوش نویسندگان و مترجمین و اهل تحقیق دو کشور سنگینی می‌کند که بیش از گذشته بکوشند تا دریچه‌ی ادبیات و هنر اصیل دو کشور را به روی مخاطبان بگشایند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، سخنان خود را اینگونه ادامه داد: خلأهای تاریخی بین دو کشور کم نیست که می تواند موضوع تحقیق محققان و پژوهشگران قرار گیرد. تاریخ فاطمیان و رستمیان ارتباط‌دهنده‌ی تاریخ ایران و الجزایر است که متأسفانه آنچنان که شایسته و بایسته است؛ مورد تحقیق واقع نشده‌اند. بازشناسی این دوره از تاریخ می‌تواند عناصر قوام‌دهنده‌ی ارتباط فرهنگی دو کشور را از گوشه‌ی ناشناختگی به عرصه‌ی آشنایی و ارتباط بیاورد و رفت‌وآمد دانشمندان دو کشور را آسان‌تر کند.

وی افزود: انقلابیون ایران دلبستگی بسیار به سرنوشت انقلاب الجزایر داشتند و دارند. استقلال و توسعه‌ی این کشور، خواست همه‌ کسانی است که پیش و پس از انقلاب اسلامی به مسایل فراتر از مرزهای ایران می‌اندیشیدند. قطعاً نتایج مطالعه درباره‌ این دادوستدهایی که فرهنگ استقلال و آزادی را در میان مردم آزاده‌ی دو کشور ترویج کرده است، خواندنی و سودمند است.

ابراهیمی همچنین با اشاره به وضعیت کنونی جهان اسلام، گفت: آتش خشونت دامن‌گستر دینی که این روزها جهان اسلام را در برگرفته و هستی مسلمان را در کام می‌کشد، ما را به چاره‌اندیشی می‌خواند. شوربختانه الجزایر نیز از این آتش در امان نبوده است. برای پایان دادن به این وضعیت لازم است که چاره‌اندیشی شود. گفت‌وگوهای تقریبی می‌تواند موانع همزیستی مسالمت‌آمیز انسانی را از میان بردارد. ضرورت این تقریب بر هیچ کس پوشیده نیست و لازم است حتماً به این کار مهم اقدام شود.

وی تأکید کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آماده است که زمینه‌ی این نوع از گفت‌وگو ها را فراهم کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سه دهه‌ گذشته در مسیر حرکت جهان اسلام به سوی تعالی، مانع‌تراشی کرده‌اند. بی‌گمان یکی از مهم‌ترین این موانع، مسأله‌ی بنیادگرایی دینی است. این زخم چرکین، هستی امت اسلام را در معرض تهدید قرار داده و حیات اجتماعی جوامع مسلمان را دچار مشکل کرده است.

وی گفت: در رفع سوءتفاهم‌ها، نقش عالمان و دانشگاهیان، نقشی برجسته و مؤثر است. رهبران فکری که عموماً با محیط‌های علمی و دینی مأنوسند، باید در این مبارزه پرچمدار باشند. جهان معاصر باید پیام‌های تازه‌ای از جهان اسلام دریافت کند که در برگیرنده صلح و همزیستی و توسعه و رفاه باشد نه جنگ و عقب‌ماندگی و تفرقه.

ترکمان همچنین با بیان اینکه ایران و الجزایر می‌توانند در این مسیر گام‌های بلندی بردارند، گفت: نقشی که ادبیات می‌تواند در این حوزه به عهده بگیرد، نقشی بسیار جدی و حساس است. به جای خشونت و مرگ، بذر اعتقاد و رواداری و همزیستی و زندگی پاشیدن، کاری است که ادبیات به نیکی می‌تواند آن را انجام دهد.

بنا بر اعلام این گزارش، همایش دو روزه «ادبیات معاصر الجزایر» به همت دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود که مهمان ویژه‌ این همایش «جمیله بوپاشا» بانوی انقلابی و قهرمان انقلاب الجزایر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها