امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۲۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117170
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزراش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جلسه معارفه میهمانان پنجمین همایش بین‌المللی باران غدیر با حضور میهمانانی از ...

به گزراش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جلسه معارفه میهمانان پنجمین همایش بین‌المللی باران غدیر با حضور میهمانانی از لبنان، ترکیه، پاکستان، هندوستان و تاجیکستان وجمعی از متولیان فرهنگی ایرانی چون محسن مومنی شریف، حجت‌الاسلام زائری، علیرضا قزوه، فاضل نظری، موسی بیدج و اهالی رسانه صبح امروز در مرکز فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

*غدیر فتح‌الفتوح پیامبر است

حجت‌الاسلام زائری در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: حادثه غدیر خم که پیامبر اسلام بر آن تاکید داشتند که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شود داری ویژگی‌هاییست. علاوه بر این پیامبر اسلام سعی نموده با استفاده از هنر و ادبیات این حادثه را به آیندگان منتقل کند در همانجا پیامبر به حصان گفتند که بلندشو و به این مناسبت شعر بگو و ما در تاریخ شاهدیم که پادشاهان معمولا در فتوحات خود از شاعران می‌خواستند که شعر بگویند و غدیر خم فتح‌الفتوح پیامبر است. در طول تاریخ نمونه‌هایی هستند که به موضوع غدیر پرداخته‌اند و با قالب هنری آن را بیان کرده‌اند و یا آنها را گرد آورده‌اند که در اثر گران‌سنگ الغدیر علامه امینی این آثار را جمع آورده است اما بعد از ایشان دیگر آثار خلق شده در حوزه غدیر جمع‌آوری نشده است.اکنون همایش باران غدیر به منظور شناسایی و جمع‌آوری آثار تولید شده در موضوع غدیر برگزار شده است.

وی افزود: جرج شکور شاعر لبنانی می‌گوید که نگویید روز غدیر زیرا در این عبارت جهت گیری وجود ندارد و بهتر است از عبارت روز ولایت برای این روز استفاده نمایید. در این مراسم اسقف سریانی‌های لبنان، مشتحیر کراکایا، رحمت نذری، دارا نجات، احسان اکبر و جمعی از هنرمندان افتخار دادند و شرکت کرده‌اند.

*حضرت علی (ع) یک شخصیت جهانی است

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری گفت: همانطور که در روایات نیز وجود دارد بردن نام حضرت علی (ع) عبادت است و آن محل رحمت الهی را جلب می‌کند. در روز عید غدیر دو نوع امامت مطرح شده است یکی امامتی است که مردم را به امر پروردگار به هدایت دعوت می‌کند و دیگری امامتی است که قرآن کریم نیز به آن اشاره کرده و آن امامت به سوی آتش رهنمون می‌نماید و در این روز حضرت علی (ع) به امامتی برگزیده شده که به سوی نور راهنمایی می‌کند. امیرالمومنین یک شخصیت جهانی است که اندیشه‌های ایشان نیز جهانی بوده و مختص به یک مرز و زمان خاص نمی‌شود. بارزترین ویژگی شخصیت امیرالمومنین (ع) عدالت است و تمام رفتار ایشان بازتابی از این ویژگی است. در میان شخصیت‌های بعد از رسول گرامی اسلام هیچکس مانند حضرت امیر سیره روشن و شفافی ندارد.

وی افزود: رفتار حضرت علی (ع) بر مبنای ارزش‌هاست و این بهترین الگو برای جهان امروز است. در جهان امروز برای ارزش‌هایی سینه چاک می‌دهند که بعضا غیر انسانی است و برای رسیدن به اهداف خود به اعمال خلاف اخلاق دست می‌زنند ولی این حضرت هیچگاه حاضر نشدند که اخلاق را زیر پا بگذارند. این مکانی که امروز در آن حاضر هستیم محلی است که سالیانی پیش عده‌ای از کسانی که ادعای حقوق بشر دارند جمعی از فرزندان حضرت امیر (ع) را ترور کرده‌اند. افرادی که در جهان با استفاده از هنر خود در مسیر مبارزه با جهل و روشنفکری قرار دارند رهروان واقعی ایشان هستند.

*لبنان قلب خدا است

اسقف جرج سلیبا اسقف اعظم سریانی‌های لبنان ضمن تشکر از برگزاری این مراسم گفت: اول خدا را شکر می‌کنم که برای یک کار خیر کنار یکدیگر جمع شدیم به نظرم دور هم بودن بهتر است از هم دور بودن و گفت‌وگو و مذاکره 50 درصد از دیوارها را برداشته و مسیر را هموار می‌کند.

وی افزود:‌در مورد طوایف لبنان و ارتباط میان آنها باید گفت که لبنان قلب خداست و ما لبنان را مانند یک بوستان می‌دانیم که طوایف در کنار هم زندگی می‌کنند و بدون مشکل امورات خود را می‌گذرانند. لبنان به طور طبیعی از 18 طایفه تشکیل شده که 5 طایفه آن مذاهب مختلف مسلمین هستند و باقی مربوط به طوایفی از مسیحیان، یهودیان و سایر فرق و مذاهب است. این طوایف هر کدام با آزادی که قانون اساسی لبنان تعیین کرده است زندگی می‌کنند و مشکل و اختلاف ندارند و در کمال صلح و دوستی مشغول زندگی کردن هستند. چند سال پیش از این برخی بر این باور بودند که شیعیان لبنان در محرومیت به سر می‌برند که این تصور صحیحی بود اما با حضور امام موسی صدر در این کشور اصلاحات را در ساختار اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان به وجود آورد.

*تبادل پیام خون و عقیده میان تهران و لبنان

این شخصیت مسیحی گفت: امام موسی صدر الگوی پیشتازی بود که به لبنان آمد و در شیعیان حرکت به وجود آورد. در همین فرصت از خدا می‌خواهیم که هر چه زودتر امام موسی صدر را به ما برگرداند.امروز نمی‌خواهم به نقاط اختلاف در لبنان اشاره کنم، زمانی که امام موسی صدر به لبنان آمد کارهایی انجام داد تا اتحاد میان طوایف بیشتر شود و با نگاه‌های فرهنگی توانست در دل همه جا باز کند. شما از اخبار شیعیان لبنان  مطلعید پیام خون و عقیده میان تهران و لبنان در حال تبادل است. امروز شیعیان از طوایف مهم در لبنان به شمار می‌روند و مناصب مهم در لبنان را شیعیان در اختیار دارند. زمانی که امام موسی صدر به ریاست مجلس شیعیان انتخاب شد یکی از شیعیان جلو آمد و به یکی از اسقف‌های مسیحی گفت: به نام ما بود و به کام شما تمام شد زیرا مسیحیان امام موسی صدر را دوست داشتند و کاریزمای شخصیت وی را پذیرفته بودند. امیدوارم تجربه لبنان در اتحاد میان طوایف به تمام جهان اسلام برسد زیرا در کشورهای دیگر به آن شکلی که طوایف در لبنان جایگاه دارند فاقد جایگاه هستند البته ایران از این موضوع استثناست من به ایرانی‌ها حسادت می‌کنم زیرا اقلیت‌های مذهبی در این کشور حقوق خود را دارند.

در ادامه این مراسم دکتر احسان اکبر از کشور پاکستان گفت: بعد از چندین سال است که ایرانی‌ها را می‌بینم پس در این جلسه دلم می‌خواهد بیشتر حرف بزنم. در زبان فارسی ایرانی‌ها استاد ما هستند و زبان فارسی زبان شیرینی است سعدالله گلشن می‌گفت بیایید مقاله‌های زبان فارسی را ترجمه کنید زیرا زبان فارسی بسیار غنی‌ست. شخصی می‌گفت مشغول تحقیقی در مورد فرهنگ ایران و هند هستم که به وی گفتم در مورد شبه قاره تحقیق کن زیرا فرهنگ این منطقه علاوه بر بزرگی، ارتباط عمیقی نیز با یکدیگر دارد.

*من‌کنت مولاة فهذا علی مولاة باید جدی گرفته شود

وی افزود: علی (ع) فردی است که اسمش اسم خداست و تولدش در خانه خدا صورت گرفته است. علی (ع) باء بسم‌الله است و حرف کوچکی نیست و وقتی رسول گرامی اسلام می‌گوید «من‌کنت مولاة فهذا علی مولاة» این کلام، کلام بزرگی است زیرا انسان بزرگی این حرف را زده و باید آن را جدی گرفت.

*انقلاب ایران از انقلاب فرانسه بزرگ‌تر است

وی افزود: غدیر یک خط جدی است که برای مسلمین کشیده شده و باید جدی گرفته شود این کلام از زبان حضرت رسالت بیان شده و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. علی فردی پایمرد و بزرگ بوده است و می‌گفت اگر بر روی زمین یک قطره شراب بچکد و سپس آن را پاک کنیم و روی آن یک چاه آب بکنیم و بر روی آن یک کوه قرار دهیم باز من روی آن نماز نمی‌خوانم و این نشان از پایمردی علی بر فرهنگ دارد فرهنگ را نه می‌توان و نه باید به مسائل دیگر خلط کرد و فرهنگ به قوم و قبیله شناخت جدایی می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران نتیجه پایمردی شماست و عزت امروز شما نتیجه پایمردی و مقاومت شما در گذشته است و من در جهان کشوری این گونه سراغ ندارم. من در مورد انقلاب اسلامی مطالعه کرده‌ام و در همان دوره شاهنشاهی نیز علیه شاه ایران چیزهایی نوشته‌ام فیض‌احمد فیض یک شاعر بزرگ پاکستانی است که می‌گوید انقلاب ایران از انقلاب فرانسه بزرگتر است. ما افتخار می‌کنیم که برادرانمان در ایران ایستاده‌اند و توجهی به تحریم‌ها ندارند. پاکستان کشوری است که به نام اسلام به وجود آمده اما از اصل خود دور شده ولی شما باید فرهنگ انقلاب و اسلام را برای خودتان حفظ کنید، ما فرهنگ‌مان متاثر از فرهنگ اروپایی شده برای مثال مستراح‌های ما به سبک غربی است و به همین علت کمتر به مسائل پاکی و نجسی توجه می‌شود و به همین خاطر از شما می‌خواهم که بر فرهنگ خود ایستادگی کنید.

*دعا کنید مسلمین متحد شوند

متین عمرو صدیقی از شعرای هندوستانی که در مدح اهل بیت شعر می‌سراید شعری در پاسداشت مقام امیرالمومنین با این مضمون قرائت کرد:

«در سیرت او تمام کائنات متجلی‌ است و در صورت او تمام مناظر عالم را بنگرید. نعره حیدر در میدان جنگ یاد داد که چگونه  72 تن چگونه باید با هزاران تن بجنگند. فیض از ابن‌علی حاصل حر نیز شد و سرگذشتی که نصیب حر شد را نیز بنگرید. افضل و بی‌همتاست و او دست‌پرورده و هم آغوش پیامبر و همسر فاطمه است او».

وی در پایان گفت: می‌خواهم از شما خواهش کنم که دعا کنید تا مسلمانان متحد شوند و قدرت ما بیشتر گردد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها