امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117199
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
  به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نشست خبری که عصر ...

  به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نشست خبری که عصر امروز برگزار شد با اشاره به راه‌اندازی نخستین شبکه مدیریت راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی با نام «مرتفق» اظهارداشت: براساس آیه 31 سوره مبارکه کهف این شبکه راه‌اندازی شد تا از این طریق اخبار مرتبط با حوزه‌های قرآنی به راحتی در اختیار مدیران و فعالان قرآنی قرار گیرد.
افتتاح رسمی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی
وی با اشاره به آغاز افتتاح رسمی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی، ادامه داد: فعالیت‌های این صندوق به صورت رسمی از این لحظه آغاز می‌شود که این امر بشارتی برای جامعه قرآنی به حساب می‌آید چرا که با واریز اعتبارات به این صندوق، فعالیت‌های قرآنی و همچنین تخصیص بودجه هدفمند‌تر از گذشته خواهد شد.
قاریان و مدرسان قرآن نیز از مزایای حافظان قرآن بهره‌مند می‌شوند
حجت‌السلام محمدی از تصویب مزایای جدید برای حافظان و قاریان قرآن خبر داد و گفت: مزایایی در گذشته برای حافظان قرآن وجود داشت به طوریکه حافظان درجه یک قرآن می‌توانستند بدون کنکور و پرداخت هزینه در دانشگاه تحصیل کنند اما امسال این مزایا برای حافظان درجه دو نیز اعمال می‌شود، همچنین قاریان و مدرسان قرآن نیز شامل این مزایا شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه حافظان و قاریان درجه یک و دو می‌توانند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند شوند، تصریح کرد: حافظان و قاریان درجه یک و دو که دانش‌آموخته رشته‌های قرآنی در یکی از مقاطع دانشگاهی هستند بدون آزمون می‌توانند در مقطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شوند. همچنین افرادی که در رشته‌های غیر قرآنی تحصیل می‌کنند در صورت اخذ 80 درصد امتیاز نهایی آخرین فرد پذیرفته شده در رشته مورد تقاضا پذیرفته خواهد شد.
60 پایش تا پایان سال جاری صورت می‌گیرد
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه جلسه بعدی شورای توسعه 3 آبان‌ماه برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: بررسی و پایش دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی کشور از 17 شهریورماه سال جاری آغاز شد. ما در این پایش از 29 دستگاه قرآنی بازدید کرده و فعالیت‌های آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.
وی ادامه داد: تاکنون رادیو قرآن، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی قرآن صدا و سیما و وزارت علوم مورد پایش قرار گرفته‌اند. این پایش 8 بهمن‌ماه با بررسی فعالیت‌های وزارت کشور به پایان می‌رسد.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به پایش 31 استان در حوزه‌های قرآنی افزود: در کنار بررسی عملکرد قرآنی 29 دستگاه، 31 استان نیز مورد پایش قرار می‌گیرند که در مجموع 60 پایش تا پایان سال صورت خواهد پذیرفت. تاکنون استان‌هایی همچون البرز، سمنان، مرکزی، همدان و اردبیل پایش شده‌اند و تا 15 بهمن‌ماه پایش استانی نیز پایان می‌پذیرد.
هدف از پایش اصلاح فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌ها است
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه هدف از پایش دستگاه‌ها اصلاح کارکرد قرآنی آنها است، ادامه داد: آشنایی با دستاوردهای جدید، اصلاح هزینه‌کرد بودجه‌هایی که شورای توسعه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهد و همچنین ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه‌ها جهت تعامل برتر و هم‌افزایی از مهمترین اهداف پایش دستگاه‌های قرآنی است که در این رابطه نگاه ما نگاهی مثبت برای ارتقاء فعالیت‌های قرآنی است که امیدواریم با این رویکرد بتوانیم در تحقق نظام توسعه فرهنگ قرآنی گامی موثر برداشته باشیم.
همایش توسعه وقف در امور قرآنی برگزار می‌شود
وی در ادامه به برگزاری همایش توسعه وقف در امور قرآنی در 28 مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: وقف ظرفیت عظیم ملی است که می‌تواند در جهت گسترش فرهنگ قرآنی موثر واقع شود بر همین اساس سعی داریم با اطلاع‌رسانی از وقف‌های قرآنی، مردم را به سمت این حرکت خداپسندانه هدایت کنیم.
حجت‌الاسلام محمدی تشکیل کمیته پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری در شورای توسعه فرهنگ قرآنی را از دیگر برنامه‌های این شورا عنوان کرد و افزود: مجموعه‌ای از مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری از سال 88 تاکنون جمع‌آوری و موضوع‌بندی شده است تا در کمیته‌ها مورد بررسی قرار گیرد. هدف ما از این اقدام تحقق مطالبات رهبری در بازه زمانی کمتر است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تشکیل جلسه ارزیابی و نقد منصفانه نحوه برگزاری رویدادهای ملی قرآنی نقش موثری در اجرای هرچه بهتر فعالیتهای ملی می‌شود، گفت: برخی رویدادهای تاثیرگذار ملی از اهمیت بسیاری برخوردارند بر همین اساس این رویدادها در شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین در ارزیابی و پایش دستگاه‌های قرآنی و انتخاب دستگاه برتر نحوه اثرگذاری و اجرای برنامه‌های ملی برای دستگاه‌ها امتیاز محسوب می‌شود.
صدور مجوز، حمایت و نظارت بر مؤسسات قرآنی ساماندهی می‌شود
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به پیگیری نحوه ساماندهی صدور مجوز و نظارت بر مؤسسات قرآنی مردمی توسط شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: با ساماندهی صدور مجوز مؤسسات قرآنی می‌توانیم در مشارکت و هم‌افزایی فعالیت‌های قرآنی گامی موثر برداریم، با این کار علاوه بر ساماندهی صدور مجوزها حمایت و نظارت از مؤسسات قرآنی را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.
وی در ادامه به اهمیت ادغام دو اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی اشاره کرد و افزود: تشکیل اتحادیه مدغم راهکار مناسبی برای هدفمندسازی مؤسسات قرآنی است به همین جهت ما در بودجه سال جاری نیز بودجه این دو اتحادیه را به صورت بودجه اتحادیه مدغم در نظر گرفته‌ایم تا از این طریق علاوه بر تسریع در ادغام دو اتحادیه بتوانیم فعالیت موسسات قرآنی را پویاتر کنیم.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تشکیل منظم جلسات ستاد راهبردی طرح ملی حفظ قرآن یکی از اقداماتی است که باید هدفمندتر از گذشته پیگیری شود، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری مطالبه 10 میلیون حافظ قرآن کریم داشته‌اند بر همین اساس ما سعی داریم طرح ملی حفظ قرآن را پیگیری کرده و سند آن را به زودی برای تصویب به شورا ببریم.
بودجه قرآنی برای برنامه‌های جاری دستگاه‌ها نیست
حجت‌الاسلام محمدی در ادامه به بودجه‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: اتکا به بودجه‌های قرآنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی مضر است چرا که این بودجه‌ها برای برنامه‌های ابتکاری دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است و نباید صرف فعالیتهای جاری هر دستگاه شود.
مطبوعات و خبرگزاری‌ها از بودجه قرآنی بهره‌مند می‌شوند
وی با اشاره به حمایت از دستگاه‌ها، نشریات، سایت‌ها و خبرگزاری‌های قرآنی گفت: امسال بودجه مناسبی به فعالیتهای قرآنی اختصاص یافته است که سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و نشریات مکتوب که فعالیتی در عرصه‌های قرآنی دارند می‌توانند با مراجعه به وزارت ارشاد از این بودجه بهره‌مند شوند.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تشکیل و راه‌اندازی رسمی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی باعث هدفمندسازی و هدایت اعتبارات در جهت اهداف سیاستهای فرهنگ قرآنی کشور است، خاطرنشان کرد: تأمین بهینه منابع اعتباری اجرای برنامه‌های راهبردی قرآن کریم می‌تواند دستگاه‌ها را هماهنگ سازد به طوری که دستگاه‌ها برای تخصیص بودجه با برنامه‌ریزی بیشتری فعالیت می‌کنند و این امر باعث گسترش و هدفمندشدن امور قرآنی می‌شود.
فعالیت هدفمند دستگاه‌ها در اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی در پایش امتیاز مثبت دارد
وی با اشاره به اینکه فعالیت صندوق توسعه فرهنگ قرآنی منحصر به جذب و تقسیم بودجه‌ها به مؤسسات قرآنی برای اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی است، ادامه داد: با توجه به اهمیت برگزاری برنامه‌های ملی و بین‌المللی و همچنین نقش شورا در این رابطه، مجلس شورای اسلامی ردیف بودجه مجزایی به شورای توسعه اختصاص داده است که نقش موثری در گسترش فعالیتهای قرآنی دارد.
حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌ها باید برای دریافت بودجه نیم درصد حساب مجزایی با عنوان حساب ویژه قرآن دستگاه‌ها افتتاح کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز عمیقی که به بودجه قرآنی داریم، هزینه‌کرد اعتبارات قرآنی در غیر از مصارف قرآن حرام است و هیچ دستگاهی حق ندارد این بودجه مصوب را به امور جاری خود اختصاص دهد.
بودجه قرآنی به زودی در بین دستگاه‌ها تقسیم می‌شود
وی ادامه داد: هم‌اکنون بخشی از بودجه مصوب سال جاری به مبلغ 58 میلیارد تومان به حساب شورا واریز شده است که برای تقسیم این بودجه نیازمند گزارش عملکرد و برنامه‌های دستگاه‌ها هستیم، همچنین بودجه سال 92 نیز در حساب شورا است که این بودجه تا ماه آینده در بین دستگاه‌ها تقسیم می‌شود.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه هرکدام از کمیسیون‌های شورای توسعه بودجه خاصی دارند، گفت: برای کمیسیون آموزش عمومی قرآن 49 درصد، برای کمیسیون توسعه تبلیغ و ترویج قرآن 39 درصد و برای کمیسیون آموزش عالی و پژوهش 12 درصد بودجه در نظر گرفته شده است که مجموع این بودجه‌ها در کمیسیون‌های 3 گانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
حجت‌الاسلام محمدی با تقدیر از دولت یازدهم برای تخصیص بودجه قرآنی، گفت: تصویب و تخصیص بودجه قرآنی یکی از مهمترین فعالیت‌ها است که خوشبختانه در دولت یازدهم با جدیت پیگیری شده بر همین اساس باید از رئیس جمهور، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تمامی فعالانی که در این عرصه ما را یاری کردند تشکر کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها