امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117202
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 84
مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز چهارشنبه 16 مهر 1393 خورشیدی برابر با 13 ذی الحجه 1435 هجری و 8 اکتبر 2014 میلادی به شرح زیر است:   صدور بیانیه ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز چهارشنبه 16 مهر 1393 خورشیدی برابر با 13 ذی الحجه 1435 هجری و 8 اکتبر 2014 میلادی به شرح زیر است:
 
صدور بیانیه "امام خمینی" به سران دول اسلامی برای بسیج علیه رژیم صهیونیستی (1352 ش)

در هشتمین روز از ماه رمضان 1393 ق برابر با 14 مهر 1352 ش، ارتش‏های مصر و سوریه با هماهنگی یکدیگر به نیروهای اسرائیلی مستقر در کانال سوئز و ارتفاعات جولان حمله کردند و این دو منطقه اشغال شده توسط صهیونیست‏ها را باز پس گرفتند. در این جنگ که به نام "جنگ رمضان" موسوم شد شکستن خط بارلو در صحرای سینا به عنوان یکی از افتخارات ارتش مصر ثبت گردید. دولت عراق با درخواست ایجاد رابطه با ایران، مسأله باز کردن جبهه جدیدی علیه اسرائیل را مطرح نمود. دولت ایران در اولین عکس‏العمل خود از درگیری اعراب و اسرائیل صرفاً اعلام نگرانی کرد. در این موقعیت، امام خمینی در اعلامیه‏ای به دول و ملل اسلامی، از همگان و خصوصاً دول عربی خواستند که با توکل به خدای متعال و تکیه بر قدرت لایزال، همه قوا و نیروی خویش را بسیج سازند و در این جهاد مقدس شرکت کنند. امام خمینی(ره) همچنین در این پیام از دولت‏های نفت‏خیز اسلامی خواستند که از نفت و دیگر امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان حربه علیه اسرائیل و استعمارگران استفاده کنند. از دیدگاه حضرت امام، ملت اسلام به حکم وظیفه انسانی و اخوت و طبق موازین عقلی و اسلامی، موظف بودند همه نوع همکاری و فداکاری را در این راه مبذول دارند. 
 
صدور قطعنامه 588 شورای امنیت درباره جنگ ایران و عراق (1365 ش)

با شکایت مکرر ایران مبنی بر کاربرد سلاح شیمیایی عراق در جنگ و اعزام کارشناسان سازمان ملل، گزارشی از این بمباران به دبیر کل رسید که ناگزیر رییس شورای امنیت، بیانیه قاطعی در محکومیت کاربرد این سلاح‏ها توسط عراق صادر کرد، هر چند که در این بیانیه، "ادامه منازعه" نیز محکوم شده بود. شورا در 8 مهر 1365، بحث خود را در مورد جنگ آغاز کرد و دبیر کل، گزارش مفصّلی به شورا ارائه نمود. این بحث منجر به صدور قطعنامه 588 در تاریخ 16 مهر 1365 ش (8 اکتبر 1986 م) به اتفاق آراء شد. این قعطنامه، با احساس خطر عمیق نسبت به طولانی شدن و تشدید منازعه و با یادآوری تعهدات دول در خودداری از کاربرد زور و حل صلح‏آمیز اختلافات، ایران و عراق را به اجرای کامل و بدون درنگ قطعنامه قبلی شورا مبنی بر آتش‏بس بین طرفین فرا می‏خواند. علت اصلی صدور این قطعنامه، بیشتر به خاطر تهدید ایران به انجام حمله سرنوشت‏ساز به عراق است و می‏توان ارزیابی کرد که این قطعنامه، آخرین اتمام حجت به طرفین و به ویژه ایران برای پذیرش توصیه‏های شوراست. اما ایران این قطعنامه را در حالی که ارتش بعث، تهاجم بی امان خود را به خاک میهن اسلامی ادامه می‏داد، نپذیرفت. 
 
حمله چرخ ‏بال ‏های آمریکایی به قایق‏ های گشتی سپاه در خلیج فارس (1366 ش)

نیروهای ایرانی که در حال گشت زنی عادی در منطقه شمالی خلیج فارس در اطراف جزیره فارسی بودند با تهاجم وحشیانه هلی‏کوپترهای آمریکایی روبرو شدند. در جریان حمله به این قایق‏ها، 3 قایق به شدت آسیب دیده و قایق چهارم موفق به ترک محل درگیری شد. همچنین دو تن از رزمندگان سپاهی شهید، یک تن به شدت زخمی و شش تن دیگر ربوده شدند. در جریان این درگیری، یک هلی‏کوپتر آمریکایی هدف موشک استینگر شلیک شده از قایق‏های ایرانی قرار گرفت و سرنگون شد. وزیر جنگ آمریکا این عمل نیروهای آمریکایی را دفاع از خود نامید ولی در واقع آمریکا با این عمل خود، رسماً اعلام جنگ نمود. 
 
بمباران شیمیایی شهر سومار توسط رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی (1366 ش)

درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد که طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. « ... هنوز ناله هاى سوزناک و دردآور شهر مظلوم سومار از ارتفاعات مسلط بر شهر سومار به گوش مى رسد، هنوز پرندگان مهاجر از شمال غرب ایران که به جنوب سفر مى کنند زمانى که به شهر سومار مى رسند ضمن اداى احترام به نام شهر مظلوم، اشک از چشمانشان سرازیر مى شود، هنوز بزهاى کوهى و آهوهاى پوست پلنگى که بر بالاى ارتفاعات شهر سومار نگاه به خرابه هاى شهر مى کنند و درختان و نخل هاى سوخته سومار را مى بینند، اشک سوزان خود را بر سنگهاى سنگدل سومار سرازیر مى کنند ولى افسوس که از شهروندان سومار کسى در آنجا نیست تا ببیند مهاجران زنده دل شب و راهپیماى روز چگونه همدرد و همدل غمدیده خود هستند. آرى اى رهگذران سومار! اى حامیان سنگرنشین سومار و اى طالبان حق و عدالت! سومار حق از دست رفته خود را توسط شما بازپس گرفت...» مقدمه کتاب «سومار سخن مى گوید» نوشته سرهنگ زرهى ستاد عبدالله رفیعى. 
 
روز فرهنگ و ادبیات ارمنی

شنبه شانزدهم مهر ماه مصادف با هشتم اکتبر 2010 میلادی در تقویم ارمنی " روز فرهنگ ارمنی " و از امروز به مدت یک هفته " هفتهء فرهنگ ارمنی " نام گذاری شده است . در روز فرهنگ ارمنی ، مدارس ارامنه به خاطر ادای احترام به بانی خط ارمنی یعنی مسروپ ماشتوس و یا مسروپ مقدس ، تعطیل است . 
 
تصویب لایحه انجمن‏های ایالتی و ولایتی در دولت اسداللَّه علم (1341ش)

به موجب لایحه انجمن‏های ایالتی و ولایتی که در 16 مهر 1341ش به تصویب هیئت دولت رسید. شرط اسلام و سوگند به قرآن از شرایط انتخاب شوندگان حذف شده بود و به زنان حق رأی داده می‏شد. هدف از تصویب این لایحه آزادی زنان نبود بلکه توطئه آمریکا و اسراییل برای از بین بردن عفت عمومی و ترویج فساد و فحشا در میان زنان بود. با آگاه شدن علما از این مصوبه، مخالفت‏های صریحی از جانب آنان به ویژه حضرت امام خمینی(ره) اعلام شد و خواهان الغای سریع این مصوبه شدند. رژیم در ابتدا قصد مقاومت در برابر جریان‏های مخالف داشت امّا زمانی که رژیم، استواری روحانیت و مردم را دید و علائم قیام عمومی را مشاهده کرد، در دهم آذر همان سال، با تصویب هیأت دولت اعلام کرد که تصویب‏نامه 1341/7/16 قابل اجرا نیست. 
 
دستگیری و تبعید شبانه آیت‏اللَّه "سید حسن مدرس" به خواف به دستور "رضاخان" (1307 ش)

در پی مخالفت‏های مکرر آیت‏اللَّه مدرس با دیکتاتوری رضاخان پهلوی، به دستور رضاخان، رییس شهربانی تهران به همراه تعدادی از نیروهای نظامی به منزل آیت‏اللَّه مدرس هجوم بردند. پس از ضرب و شتم، ایشان را بدون عمامه، عبا و کفش، از خانه بیرون برده و به مأموران شهربانی مشهد تحویل دادند. آیت‏اللَّه مدرس، پس از آن به شهر خواف تبعید شد، تا آنکه پس از نه سال تبعید، در دهم آذر 1316، توسط دژخیمان رضاخانی به شهادت رسید. 
 
شهادت شهید عبدالحمید یوسف ‌گله (1359ش)

شهید عبدالحمید یوسف‌گله در یکی از روزهای زیبای سال 1338ش، در جمع خانواده‌ای مذهبی در شهر دزفول چشم به جهان هستی گشود. دوران کودکی را در دامان پرمهر مادر و زیر سایه تعالیم عالی اسلام گذراند. در دوران تحصیل، تابستان‌ها کار می‌کرد تا مخارج تحصیل خود را بپردازد. با شروع انقلاب اسلامی، به صف مجاهدین مبارز پیوست و در فعالیت‌هایی مانند تکثیر نوار سخنان امام (ره) و پخش اعلامیه‌ها و شناسائی افراد ساواک شرکت داشت. در اسفندماه سال 1357ش به دستور پیرو و مقتدایش روح‌الله کبیر (ره) برای یادگیری فنون نظامی به پادگان دزفول رفت و سپس به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. پس از یک سال خدمت صادقانه در سپاه در تاریخ 17 مهر 1358ش به خدمت مقدس سربازی عازم شد، دوره تعلیمات نظامی را در پادگان «خسروآباد» آبادان گذراند و در مدت 4 ماه آموزشی چنان در عمل به دستورات دین و خلوص نیت موفق بود که به‌عنوان امام جماعت هم‌رزمانش انتخاب شد. عبدالحمید سپس به هنگ ژاندارمری اهواز منتقل شد، او در مسائل فرهنگی بسیار فعال بود و همان‌جا توانست کتابخانه‌ای با ظرفیت 10 هزار جلد کتاب تأسیس نماید. سرباز مخلص اسلام در طول خدمت عاشقانه خود در سپاه پاسداران و ارتش بار‌ها رشادت خود را در مأموریت‌های خطرناک و حساس به نمایش گذاشت. و هر بار سربلند از انجام مأموریت بازمی‌گشت. هرچند چندین‌بار تا مرز شهادت پیش رفت و یک‌بار نیز در کنار حجت‌السلام والمسلمین غفاری در جبهه خونین‌شهر با دشمن بعث به نبرد پرداخت. سرانجام روح عاشقش مرزهای تن را پیمود و در تاریخ شانزدهم مهرماه سال 1359 هجری شمسی در جبهه اهواز زمانی‌که برای تهیه آب آشامیدنی برای هم‌رزمانش از سنگر خارج شده بود، بر اثر اصابت ترکش خمپاره در سن بیست و یک سالگی دعوت حق را لبیک گفت. 
 
 
شهادت شهید سیدمحسن میرمالک (1361ش)

روز هشتم شهریورماه سال 1362ش شهر تهران میزبان کودکی به‌نام سیدمحسن بود: شهید سیدمحسن میرمالک. در آغازین روز ولادتش، نام زیبای پیامبر (ص) اسلام و مولی‌الموحدین را در گوشش زمزمه نمودند تا همواره یکتاپرستی عاشق باشد. در دوران نوجوانی به‌همراه پدر به آمریکا مهاجرت نمود اما با اوج‌گیری نهضت پرشور خمینی کبیر (ره) در خیل یاوران روح‌الله (ره) قرار گرفت و در سال 1356ش به ایران بازگشت. سیدمحسن در این زمان به استخدام رادیو و تلویزیون درآمد و بعد از پیروزی نهضت عظیم مردمی، به جرگه بسیجیان جان‌برکف پیوست. او در صدا و سیما به‌عنوان مکانیک مشغول کار بود، اما جنگ تحمیلی باعث شد همراه خیل کثیر سربازان سپاه خمینی (ره) به جبهه رود، سیدمحسن سرانجام در تاریخ شانزدهم مهرماه سال 1361 هجری شمسی در سن سی و پنج سالگی در منطقه سومار به شهادت رسید، اصابت ترکش او را به عروجی سرخ نوید داد. از شهید سیدمحسن میرمالک دو فرزند به یادگار ماند. 
 
روز جهانی کودک

این روز به مناسبت روز کودکان به عنوان یک رویداد در روزهای مختلف در کشورها و در سراسر جهان به منظور احترام به کودکان جشن گرفته می‌شود.روز کودک اغلب در روزهای دیگر در کشورهای مختلف نیز وجود دارد.در ایران این روز 16 مهرماه می باشد. 
 
طوفان شهر تهران را به هم ریخت.(1351ش)

طوفان شهر تهران را به هم ریخت. در اثر این طوفان چند ساعت رفت و آمد اتومبیل ها متوقف گردید.
 
در دانشگاه تهران عده ای از دانشجویان از حضور در سر کلاس ها خودداری و تظاهراتی برپا ساختند(1356ش)
 
آیت الله نجفی مرعشی برای ژیسکاردستن رئیس جمهوری فرانسه پیامی فرستاد(1357ش)

و از وی خواست از مهمان نوازی در حد اعلا درباره آیت الله خمینی کوتاهی نشود 
 
وفات آیت ‏اللَّه شیخ عبدالکریم گزی(1339 ق)

شیخ عبدالکریم گزی معروف به آخوند گزی در سال 1260 قمری در روستای "گز" از توابع اصفهان به دنیا آمد. مقدمات علوم را در اصفهان فرا گرفت و در 38 سالگی به مقام اجتهاد نایل آمد. اهتمامش در رفع مشکلات مردم و حل اختلافات و رفع مخاصمات و قضاوت‏های عادلانه، چنان بود که معروف به اداره‏ی عدلیه‏ی سیار گردید. با آن که در ده سال آخر عمر، کلیه‏ی امور قضایى اصفهان و توابع به دست او سپرده شده بود، هیچ گاه از مسیر ساده‏زیستی و قناعت دور نگردید و صفت مرد علم و تقوا را به حقیقت برازنده‏ی خویش ساخت. تذکرَةُالقبور در شرح حال علما و شعرای اصفهان و دیوان اشعار از جمله آثار آخوند گزی است. این عالم ربانی سرانجام در 79 سالگی وفات یافت و در تخت‏فولاد اصفهان به خاک سپرده شد. 
 
 
رحلت رجالی نامدار و محدّث شهیر شیعه آیت اللَّه "آقا بزرگ تهرانی" (1389 ق)

شخ محمدحسن رازی مشهور به شیخ آقابزرگ در 11 ربیع‏الاول 1293 ق در تهران متولد شد. او فقیه، محقق، مُدقّق اصولی، رجالی، جامع علوم متنوعه و از شاگردان آخوند ملاکاظم خراسانی، شریعت اصفهانی، سیدکاظم یزدی و میرزا محمدتقی شیرازی بود. آقابزرگ با پشتکار خارق‏العاده و ایثار و عزم راسخ، هر چه کتاب و کتابخانه راغ داشت ملاحظه کرد و در حدامکان، نوشته‏های شیعه را جمع‏آوری نمود و به تهیه‏ی دایرةالمعارف کتاب‏شناسی شیعه یعنی "الذَّریعَةُ اِلی تَصانیفِ الشّیعه" در 26 جلد پرداخت. علاوه بر این کتب طَبَقاتُ اَعلامُ الشّیعه، مَعنیُ المَقال، هدیةُالرّازی و الرَّشاد و... نیز از آثار ماندگار این عالم بزرگ می‏باشند. او از ملاکاظم خراسانی، شریعت اصفهانی، میرزا حسین نوری، شیخ طه نجف، سیدحسن صدر و دیگر بزرگان روایت کرده و زیاده بر سی تن از علما از وی اجازه روایت داشتند. در محضر درس آقابزرگ تهرانی علمای فاضل فراوانی زانوی ادب زدند که حضرات آیات سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی، سیدمرتضی نجومی، شهید سیدمحمد علی قاضی طباطبایی، سیدمحمدصادق بحرالعلوم و... از آن جمله‏اند. آقابزرگ تهرانی در نجف اشرف درگذشت و طبق وصیت او، در کتابخانه‏اش به خاک سپرده شد. 
 
انعقاد دومین پیمان اهل یثرب معروف به به عَقَبه ‏ی دوم با پیامبر در مکه (13 بعثت)

پیمان عقبه‏ی دوم، میان پیامبر وعده‏ای از اهل یثرب که به حج آمده بودند منعقد شد و یثربیان از پیامبر اسلام(ص) درخواست کردند که آن حضرت به مدینه مهاجرت کند. در این پیمان، آنها مسؤولیت دفاع از پیامبر را بر عهده گرفتند. این پیمانِ مهم و سرنوشت ساز چندی پس از پیمان عقبه‏ی اول منعقد شد. مسلمان شدن شماری از مردم یثرب موجب شد تا آیین حیات بخش اسلام در بین بسیاری از اهالی این شهر رواج یابد. در این حال مردم یثرب پس از دیدار با پیامبر(ص) از او خواستند تا به شهر آن‏ها برود واین مقدمه‏ی هجرت بزرگ پیامبر(ص) به مدینه بود. 
 
آغاز سلطنت "آلب ارسلان سلجوقی" پس از طغرل سلجوقی(455 ق)

آلپ ارسلان(ترکی: آلپ = شجاع، ارسلان= شیر) پسر چغری بیگ داوود دومین شاه از سلسله سلجوقی در ایران است. سلجوقیان نسب به سلجوق نامی می‌برند که یکی از خوانین ترکان در ماوراءالنهر و بخارا بوده است. او بعد از اسلام آوردن نام خود را به محمد تغییر داد و به‌خاطر شجاعت‌هایی که نشان داد لقب «آلپ ارسلان» گرفت که در ترکی به معنای «شیر شجاع» است. او پس از پدرش داود حاکم خراسان شد و پس از عمویش طغرل به سلطنت رسید. در زمان تسلط او بر ایران ترکان وسعت قلمرو خود را به حد ایران دوره ساسانی رساندند و بغداد را نیز که مرکز خلافت عباسی بود در اختیار گرفتند. آلپ ارسلان داماد طغرل بود و پس از وی حکومت را به دست گرفت و به بسیاری نقاط لشکر کشید که یکی از آنها قلمرو دولت بیزانس در آسیای صغیر بود که در نهایت در جنگ ملازگرد بر آنها ظفر یافت و این حادثه آسیای صغیر را به قلمرو ترکان تبدیل نمود و زبان و رسوم اهالی آنرا دگرگون ساخت. سلجوقیان بعدها تا حملات صلیبیون نیز در ترکیه دوام آوردند ولی در نهایت مقهور ترکان عثمانی شدند. بیشتر عمر الب ارسلان در جنگ با عیسویان سپری شد. او به قصد گسترش اسلام به ارمنستان حمله کرد و بر آن سرزمین غالب شد. اما بعد از غلبه بر آن سرزمین در سال 464 با حمله رومانوس دیوجانوس، امپراتور بیزانس مواجه شد. این جنگ با شکست بیزانسی‌ها و دستگیر شدن رومانوس دیوجانوس به پایان رسید. وی حتی به گرجستان لشکر فرستاده آنجا را مسخر ساخت. آلپ ارصلان در جنگ ملازگرد آلپ ارسلان سرانجام به دست فردی به نام یوسف الخوارزمی که در جنگ آلب ارسلان با حاکم تاوغاچ دستگیر و زندانی شده بود به سختی مجروح شد و بعد از چهار روز جان سپرد . 
 
رحلت عالم مجاهد و مجتهد مبارز آیت اللَّه "میرزا محمدتقی حائری شیرازی" (1338 ق)

میرزا محمدتقی گلشن حائری شیرازی از بزرگان علمای امامیه و از شاگردان مُبَرِّز و تربیت یافته‏ی میرزای شیرازی اول است. ایشان یکی از مشهورترین چهره‏های شناخته شده در علم و تقوی و غیرت و شهامت دینی و پرچمدار و رهبر انقلاب مسلمانان علیه اشغالگران انگلیس بود. میرزا، به خوبی احساس می‏کرد که هدف دولت انگلیس از درخواست پذیرش نماینده‏ی دولت بریتانیا به عنوان رئیس حکومت عراق تسلط بر کشورهای اسلامی است. از این رو، فتوایى مشهور به نام فتوای دفاعیه که مجوّزی رسمی برای نهضت مسلحانه‏ی مردم عراق بود صادر کرد. در این فتوا، مطالبه‏ی حقوق، بر عراقیان واجب اعلام شده و در صورت عدم پذیرش انگلستان، جواز استفاده از قوه‏ی دفاعی عنوان شده بود. صدور فتوای میرزا لرزه بر ارکان حکومت استعمار پیر افکند و دولت انگلیس را به عقب‏نشینی از مواضع خود وادار نمود. او رهبر اصلی انقلاب 1920 م مردم مسلمان عراق علیه استعمار بود که سرانجام توسط دست‏نشاندگان آنها مسموم گردید و در هشتاد سالگی به لقاءاللَّه پیوست. 
 
 
افتتاح دانشگاه سُوربن فرانسه در پاریس (1256م)

بنیان‏گذار مرکز علمی سوربُن، روبرت دو سوربن، کشیش دربار لویى نهم بود. او آرزو داشت که مؤسسه‏ای ویژه برای دانشجویان فقیر دایر کند تا آنان بتوانند در آن، علم الهی بیاموزند. و به تبلیغ مسیحیت بپردازند. از این رو، مرکز علمی سوربُن در هشتم اکتبر 1256م در پاریس افتتاح شد و از آن پس، برای اخذ تصمیم در مسائل دینی و علوم الهی به این مرکز و اساتید آن مراجعه می‏شد. از 1554م، سوربن محل مباحثات و مشاوره‏های عمومی دانشکده علوم گردید. فعالیت دانشگاه سوربن به عنوان یکی از قدیمی‏ترین و معتبرترین دانشگاه‏های جهان به تدریج گسترش یافت و رشته‏های گوناگون علمی در آن دایر شد. این مدرسه اینک محل دروس دانشکده‏های ادبیات و علوم دانشگاهی پاریس می‏باشد. 
 
 
صدور فرمان تفوّق و قطع رابطه کلیسای انگلیس با کلیسای کاتولیک رم (1534م)

هنری هشتم که دومین پادشاه سلسله "تودو" در انگلستان بود، به سلطنت در سال 1509م، در آغاز رابطه‏ای خوب و دوستانه با پاپ کِلِمان هفتم در رم داشت. اما زمانی که کلیسا، تقاضای هنری هشتم را برای طلاق دادن همسرش رد کرد روابط پادشاه انگلستان با پاپ تیره شد. در نتیجه، پاپ، هنری هشتم را تکفیر کرد و مجلس انگلستان نیز تحت نفوذ هنری هشتم، قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، رابطه کلیسای انگلیس با کلیسای کاتولیک رم، قطع شد. این قطع رابطه به عنوان فرمان معروف به "فرمان تفوق" در 8 اکتبر 1534م به تصویب رسید که براساس آن به نوعی اعلام جنگ با پاپ مطرح شده بود. این فرمان به پادشاه انگلستان حق می‏داد که امور مذهبی این کشور را خود اداره کند و در واقع وی تنها رهبر مذهبی در سراسر بریتانیا به حساب می‏آمد. 
 
مرگ 300 هزار تن و آوارگی 800 هزار نفر دیگر در توفان وحشتناک هند و چین (1881م)
 
آغاز "جنگ بالکان" با شرکت بلغارستان، صربستان و یونان علیه عثمانی (1911م)

امپراتوری عثمانی در طی سال‏های متوالی، قسمت‏های وسیعی از غرب آسیا، شمال افریقا و شرق اروپا را تحت سیطره خود قرار داده و به قلمرو خود افزوده بود. در این میان زمزمه‏های استقلال‏طلبی کشورهای تحت سلطهْ باعث بروز درگیری‏هایى می‏شد که جنگ‏های بالکان یکی از آن موارد بود. علت اصلی جنگ اول بالکان که در 8 اکتبر 1911 به وقوع پیوست، خودداری امپراتوری عثمانی نسبت به اعطای آزادی و استقلال به کشورهای صربستان، بلغارستان، یونان و مونته‏نگرو بود. از این جهت این کشورها با تهاجمی سراسری، نیروهای عثمانی را از تمام متصرفات اروپایى آن‏ها به جز قسطنطنیه (استانبول امروزی) بیرون راندند. اما نتیجه این جنگ برای صربستان ناخوشایند بود، چرا که با تأسیس کشور مستقل آلبانی، صربستان از دریای آدِرْیاتیک جدا شد. لذا از بلغارستانْ واگذاری قسمت عمده‏ای از خاک مقدونیه را خواستار شد و این امر، جنگ دوم بالکان را در سال 1913م به وجود آورد. در جنگ اول بالکان، رومانی، یونان و عثمانی برضد بلغارستان به صربستان پیوستند و بلغارستان را به شکست کشاندند. در نهایت و پس از جنگ، پیمان بخارست منعقد شد که به موجب آن، سرزمین‏های بلغارستان تحت سلطه نیروهای مهاجم قرار گرفت. جنگ‏های بالکان که در سوم دسامبر 1911م پایان یافت، احساسات ناسیونالیستی و ملی‏گرایانه را به شدت افزایش داد و راه را برای جنگ خانمان‏سوز و جهانی اول در سال‏های بعد فراهم نمود. 
 
   

حمله نظامیان صهیونیستی به نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی (1990م)

در هشتم اکتبر 1990م نظامیان نژادپرست صهیونیستی در جنایتی دیگر به صفوف نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی حمله برده و بیست تن از مسلمانانِ فلسطینی را شهید و ده‏ها نفر دیگر را زخمی کردند. این کشتار، بار دیگر خشم افکار عمومی را بر ضد رژیم صهیونیستی برانگیخت و اوضاع فلسطین اشغالی را متشنج کرد. اما پشتیبانی دولت ایالات متحده امریکا از صهیونیست‏های تروریست، مانع از این شد که سازمان ملل متحد، اقدامی عملی علیه تل آویو انجام دهد، تا از این گونه جنایات در آینده جلوگیری شود. 
 
آغاز تهاجم نظامی نیروهای امریکایی و متحدان آن به کشور افغانستان (2001م)

وقایع تروریستی یازدهم سپتامبر 2001م در امریکا که ارتکاب آن به گروه‏های تندرو به ویژه گروه القاعده به رهبری اسامه بن لادن نسبت داده شده بود، موجب گردید که دولت طالبان مستقر در افغانستان تحت فشار شدید قرار گیرد. در پی هشدارهای دولت امریکا به گروه طالبان و درخواست تسلیم اسامه بن لادن به امریکا و عدم قبول این مسئله از جانب رئیس گروهک طالبان، 26 روز پس از حملات انتحاری علیه شهرهای امریکا در 11 سپتامبر 2001م، نیروهای امریکایى و متحدان آن، به بهانه دستگیری بن‏لادن و مبارزه با تروریسم، به منطقه اعزام شدند و از هشتم اکتبر 2001م، بمباران هوایى شهرهای مهم افغانستان و مراکز تسلیحاتی و آموزشی گروه طالبان و القاعده در خاک این کشور آغاز شد. در پی چندین هفته بمباران و موشک باران هواپیماهای انگلیسی و امریکایى، هزاران نفر از مردم بی‏پناه افغان کشته و ده‏ها هزار نفر دیگر زخمی و آواره شدند و نیروهای طالبان مجبور به عقب‏نشینی از کابل شدند. پس از پایان جنگ نظامی، نشست‏های گروه‏های مختلف افغانی برای تشکیل دولت و به دست گرفتن قدرت آغاز شد تا این‏که اولین دولت موقت انتقالی این کشور در 22 دسامبر همان سال تشکیل شد. 
 
به استقلال رسیدن کشور کاستاریکا (1821م)

کشور کاستاریکا به استقلال رسید. کاستاریکا ازاواسط قرن 16میلادی به مدت سه قرن تحت سلطه و انقیاد اسپانیا بود. اما سرانجام موج استقلال طلبی سراسر کاستاریکا را فراگرفت و مردم این کشورتا خروج اسپانیایی ها مقاومت کردند. کاستاریکا پس ازکسب استقلال ابتدا با مکزیک متحد اما مدتی بعد به فدراسیون امریکای مرکزی پیوست. درسال1960میلادی با کشورهایی چون نیکاراگوآ والسالوادور بازارمشترکی ایجاد کرد تا درامریکای مرکزی یکپارچه سازی اقتصادی آغازشود. این بازار مشترک به منظور برقراری تجارت آزاد و تعرفه بازرگانی مشترک برای اقلام وارداتی تشکیل شده بود. کاستاریکا با بیش از50000 کیلومترمربع مساحت در همسایگی نیکاراگوئه واقع است.
 
 
منبع:راسخون 
 
انتهای پیام/ز
 
   

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها