امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117226
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مدتی پیش بانک مرکزی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مدتی پیش بانک مرکزی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال 1383 از 459 هزار و 252 میلیارد ریال در سه ماه نخست سال 92 به 480 هزار و 491 میلیارد ریال در سه ماه اول سال 93 افزایش یافته و گویای 4.6 درصد رشد اقتصادی در این مدت است.

در این میان نقدهایی به آمار بانک مرکزی شد که همین مساله ما را بر آن داشت تا روند رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی سال‌های مختلف را بررسی کنیم.

همانطور که در جدول زیر آمده است، همواره سطح تولید در فصل بهار بیشتر از فصل زمستان سال قبل بوده است. اما با توجه به روند نزولی رشد اقتصادی 8 فصل پی در پی، سطح تولید در بهار امسال 5.4 درصد کمتر از زمستان سال قبل بوده است.
 در صورتی سطح تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه مورد بررسی قرار گیرد، در می‌یابیم که حجم تولید ناخالص داخلی در فصل بهار 480 هزار و 491 میلیارد ریال بوده در حالی که این حجم در زمستان (فصل قبل) 506 هزار و 123 میلیارد ریال بوده است. در واقع سطح تولید بهار از زمستان سال قبل کمتر است. 

اما با توجه به اینکه معمولا رشد فصل‌ها در مقایسه با فصل مشابه بررسی و مقایسه می‌شود، تولید ناخالص داخلی در فصل بهار 4.6 درصد بیشتر از فصل بهار سال گذشته بوده است.

جدول زیر تغییر درصد رشد اقتصادی در فصل‌های مختلف از بهار 82 تا بهار 93 را نشان می‌دهد.براساس این جدول بیشترین رشد فصلی اقتصاد مربوط به بهار 82 می‌شود و کمترین در بهار 91 با رشد منفی 9- درصد بوده است. همانطور که جدول بالا و زیر نشان داده است، روند نزولی شد اقتصادی تا سال 91 ادامه داشته و از ابتدای سال 92 از سطح شدت رشد منفی کاسته شده است.
 
*جدول مقایسه روند رشد اقتصادی در فصول مختلف
 


انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها