امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117251
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۶
تعداد بازدید: 111
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -احسان عباسی:  «آوازهای سرزمین من» عنوان موقتی است برای فیلمی که برای اولین بار به نقش مخرب گروهک داعش و تکفیری ها ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -احسان عباسی:  «آوازهای سرزمین من» عنوان موقتی است برای فیلمی که برای اولین بار به نقش مخرب گروهک داعش و تکفیری ها در منطقه پرداخته است و این روزها فیلمبرداری بخش‌هایی که در آن انفجارهای مهیب رخ می‌دهد و در لبنان قابل ضبط نبوده در رباط کریم فیلمبرداری می‌شود.

عباس رافعی که پیش از این «فصل فراموشی فریبا» را ساخته در رابطه با جدیدترین فیلم خود می‌گوید:«این فیلم را می‌سازم تا مقاومت مردم منطقه در مقابل تجاوزها و اعمال وحشیانه داعش را نشان دهم».

بنابراین گزارش، بخش‌هایی از این اثر سینمایی در جنوب لبنان با حضور بازیگران عرب زبان فیلمبرداری شده است اما فیلم به صحنه‌هایی رسیده که باید حمله نیروهای داعش و انفجارهای مهیب را در آن تصویر به تصویر بکشند، کاری که در کشور لبنان هزینه بر و عملا غیر ممکن خواهد بود. برای ‌همین دکورهای عظیمی از اردوگاه داعش طراحی و در شهرستان رباط کریم ساخته شده است.

فیلمبردای این بخش از فیلم طی دو هفته انجام می‌شود و تاکنون 80 درصد «آوازهای سرزمین من» فیلمبرداری شده و پس از ضبط برخی سکانس‌ها در ایران، دوباره گروه فیلمبرداری به لبنان باز خواهند گشت و این بار در شمال این کشور به فیلمبرداری خواهند پرداخت.

 

 

سربازان وظیفه‌ای که بازیگران نقش نیروهای داعش در فیلم «آوازهای سرزمین من» در دو صف ایستاده‌اند و به با دستور رافعی به صف های خود نظم می‌دهند،در واقع تنها بازیگران ایرانی این فیلم هستند.

از یکی از سربازها که کمی هم خسته به نظر می‌آمد پرسیدم که چه شد که بازیگر گروهک داعشی در این فیلم شدی او در پاسخ من چنین گفت: ما در پادگان دو گروه سرباز بودیم گروهی تشویقی گرفت و ما را هم تنبیه کردند و اینجا آوردند.

در بخشی دیگر از فیلمبرداری این فیلم (اشرف) بازیگر نقش امیر داعش از جلوی سربازان رد می‌شود که با گروه ترجمه زبان عربی در حال تمرین دیالوگ‌ها به سر می‌برد.

 

 

اشرف سوری است و درباره ایفای نقش خود در «آوازهای سرزمین من» می‌گوید‌: برای سومین بار است که در فیلم عباس رافعی بازی می‌کند و علاوه بر اینکه نویسندگی می‌کند در صدا و سیمای سوریه هم مشغول است. بازیگر امیرداعش پشت صحنه مهربان است و وظیفه تمرین لهجه عربی را هم دارد.

رافعی برای شروع ضبط فریاد می‌زند: صدا؛ بهروز معاونیان صدابردار فیلم فریاد می‌زند: سکوت! پشت صحنه پچ پچ نباشد. هیچ‌کسی فارسی حرف نزند. رافعی می‌گوید: دوربین؛ دستیارهای فیلمبردار می‌گویند: دوربین رفت. نه صبر کن! عکاس از بالای پشت بام بیا پایین در کادری.

و دوباره رافعی می‌گوید: صدا، دوربین، اکشن ...

روزبه رایگا مدیر فیلمبرداری این پروژه است و دوربین را روی ریلی در پشت سر سیاه لشگران داده است. اشرف بازیگر نقش امیر داعش جلوی صف سیاه لشگر رجزخوانی می‌کند تا گروهش را آماده حمله کند که البته دیالوگ‌هایش را هم به خوبی حفظ کرده است و جاهایی هم که دیالوگ را فراموش می‌کند عرب زبانی بین دو صف خارج از کادر دوربین، خم شده راه می‌رود و دیالوگ‌ها را برای او یادآوری می‌کند.

امیرحسین شریفی تهیه کننده فیلم، به غیر از اهالی رسانه، مهمان‌هایی دیگری هم به سر صحنه دعوت کرده است. محمد‌ احسانی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی برای بازدید از پشت صحنه این فیلم سینمایی آمده است در حضور او این پلان ضبط می‌شود.

 

 

پس از رفتن احسانی بخش‌های دیگر فیلم آماده فیلم برداری می‌شود.

این صحنه مربوط به پلان‌هایی است که امیر داعش کشته می‌شود. اشرف را گریم کرده‌اند و جای تیر روی پیشانی‌اش به چشم می‌خورد.

جانشین او با ریش‌هایی بلند و چهره‌ای بسیار خشن روبروی صف سربازان می‌ایستد و از سربازان داعش می‌خواهد که امیدوارانه راه شهادت را انتخاب کنند! و با گریستن بر این شهیدشان او را روی دست می‌گیرند و جنازه اش را در میان فریادهای الله اکبر تشیع می‌کنند.

 

 

امیر داعش روی تخت افتاده است ولی بار دیگر پشت صحنه شلوغ است و بهرام صحیحی دستیار کارگردان فریاد می‌زند ساکت ساکت! ضبط داریم.

صحیحی برای آماده کردن و هماهنگی‌ها باید بیش از روزهای قبل جنب و جوش کند.

پس از احسانی جمیله بوپاشا از اعضای جبهه آزادی‌بخش الجزایر و حجت الاسلام سید رمضان موسوی مقدم قائم مقام سازمان صدا و سیما هم به پشت صحنه فیلم آمدند تا از نزدیک در جریان فیلمبرداری این اثر سینمایی قرار بگیرند.

صحنه دوباره شلوغ می‌شود و فریادهای صدابردار که دائم می‌گوید؛ «ساکت. فارسی حرف نزنید. اصلا حرف نزنید فارسی و عربی ندارد.» گویا اصلا فایده ای ندارد.

در گوشه‌ای از لوکیشن جمیله بوپاشا با عوامل عرب زبان فیلم به گفت و گو می‌پردازد و  امیرحسین شریفی با همان کیفیتی که برای احسانی ماجرای این فیلم را توضیح داده بود برای میهمانان تازه رسیده هم تعریف می‌کرد

پس از رفتن تمامی مهمان‌ها با ضبط صحنه‌های تشیع جنازه امیر داعش فیلم‌برداری تمام می‌شود و رافعی رضایت خود را اعلام می‌کند.

در پشت صحنه فیلم، عوامل تولید خودروهای تویوتا هایلوکس را به دستور امیرحسین شریفی با دقت گل مالی می‌کنند تا شباهتی به خودروهای اعضای گروهک داعش پیدا کند.

البته شنیدن صدای تست انفجار هم کمی باعث آزار گوش می‌شد، انفجارهایی با صدای بلند که در فضایی نه چندان دور از لوکیشن فیلم توسط کادر متخصص عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران و با فریاد «تست داریم، نترسید» انجام می‌شود.

و اما در بخش‌های پایانی فیلمبرداری همراه با انفجار است و بدلکاران و گروه جلوه های ویژه خود را آماده می‌کنند.

بمب‌های تست در موقعیت ضبط بارگذاری شده‌اند و با فریاد بلند صدا، دوربین، اکشن از سوی رافعی این سکانس هم ضبط می‌شود.

انفجاری با صدای بلند جلوی دوربین شکل می‌گیرد. اما صدای آژیر دزدگیر خودروهای پشت صحنه بلند می‌شود که همین امر باعث به هم خوردن و قطع فیلمبرداری می‌شود که گروه مجبور هستند تا این پلان را مجدد ضبط کنند.

انتهای‌پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها