امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117276
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۳
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جعفر قنادباشی سفیر اسبق ایران در لیبی امروز -چهارشنبه- در نشست یمن به کدام سمت و ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جعفر قنادباشی سفیر اسبق ایران در لیبی امروز -چهارشنبه- در نشست یمن به کدام سمت و سو؟ خیزش سادات، از صعده تا صنعا که در محل پژوهشکده مطالعات روابط بین‌الملل برگزار شد، با بیان اینکه پیروزی انقلاب یمن توسط انصارالله با اینکه پیروزی از سوی آنها محسوب می‌شود ولی دچار مشکلاتی شده است، گفت: ‌دستاوردهای این انقلاب همگی با انتصاب نخست‌وزیر جدید از بین رفته است، زیرا وی می‌تواند انقلاب را دچار بحران و مشکل کند.

وی افزود: انقلاب یمن همراه با جنگ داخلی روی داده است که جنگ با ارتش یمن و جنگ با تکفیری‌ها و جنگ با سعودی‌ها که در یمن نقش ایفا می‌کنند همزمان روی داده است.

سفیر اسبق ایران در لیبی با تأکید بر اینکه در انقلاب یمن به دلیل برخورداری از فرهنگ شیعه به خوبی از خون شهدا بهره‌برداری شده است که در انقلاب مصر، لیبی و ...این امر صورت نگرفته است، اظهار داشت: برپایی انقلاب مجدد در یمن به دلیل بهره‌مندی از خون شهید دکتر احمد شرف‌الدین بوده است و انقلاب همراه با جنگ در دنیا بسیار نادر است. ضمن اینکه انقلاب یمن همراه با جدایی خواهی یمن جنوبی صورت گرفته است.

قنادباشی تصریح کرد: حرکات جدایی‌خواهی در مناطق کردستان و همچنین غائله گنبد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رخ داده بود، ولی در یمن جدایی خواهان قبل و در حین انقلاب‌شان خواستار جدایی هستند.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب خفته یمن با تلاش و کوشش فراوان به یکباره در تابستان امسال گرم شد و این امر نیز در انقلاب ایران مشهود بوده است که پس از تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه انقلاب ما نیز کمی کمرنگ شد ولی به یکباره در سال 56 و 57 شعله‌ور شد.

قنادباشی با بیان اینکه اگر انقلاب یمن و دولت بعدی آن به خوبی حرکت خود را ادامه دهد به زودی یمن به پیشرفت خوبی دست خواهد یافت، گفت: نفت سبک و مرغوب در 5 منطقه بکر در یمن وجود دارد ضمن اینکه سنگ‌های گرانقیمتی در یمن که خواهان زیادی در دنیا دارد نیز موجود است که این امور همگی می‌تواند به پیشرفت یمن کمک کند.

سفیر اسبق ایران در لیبی افزود: منصور هادی نخست وزیر قبلی یمن طبق توافقات قبلی می‌بایست دو سال در این سمت می‌ماند، ولی وی توافقات را اجرایی نکرد و بیشتر از زمان مدنظر ریاست کرد، ولی باید پس از انقلاب با برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیشرفت یمن آغاز شود و باید وحدت ملی در یمن اجرایی شود.

این کارشناس خاورمیانه با اشاره به اینکه کشورهای خاورمیانه دارای دو سبک و روش هستند، تصریح کرد: سبک اول این کشورها آن است که کشورهای مرتجع و استبدادی که حامیان غرب در منطقه هستند به ادامه کار می‌پردازند و سبک دیگر هم که کشورهای غیر حامی غرب هستند که کشورهای حامی غرب پس از آغاز بیداری اسلامی یا بهار عربی کشورهای مرتجع و حامی غرب به شدت نگران شده‌اند و برای انحراف انقلاب‌های منطقه هزینه‌های فراوانی را انجام دادند که وضعیت فعلی مصر مصداق این موضوع است.

قنادباشی اظهار داشت: تلاش رسانه‌های غربی برای انحراف انقلاب مصر تا جایی بود که 56 میلیون دلار برای بدنام کردن مهره اخوان در مصر یعنی محمد مرسی هزینه شد تا اخبار انحرافی نظیر ازدواج مرسی با زیباترین دختر لبنانی و همچنین فروش صحرای سینا منتشر شود.

وی خاطرنشان کرد: یمن مستعدترین مهره در منطقه خاورمیانه برای نزدیکی به ایران است و کشورهای مرتجع حامی غرب هراس دارند که این مهره شیعه به سمت انقلاب اسلامی ایران گرایش پیدا کند و برای همین دلیل آمریکا و عربستان سعودی بیشترین هزینه را برای انحراف و سرکوب انقلاب یمن انجام داده‌اند.

قنادباشی گفت: شیعیان یمن پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان و در حین پیروزی محور مقاومت در سوریه و غزه امیدوار و شادمان برای ادامه حرکت خود شدند.

سفیر اسبق ایران در لیبی با تأکید بر اینکه هیچ راهکاری از سوی تکنوکرات‌ها و مارکسیست‌ها و لیبرالیست‌ها برای دنیای فعلی وجود ندارد، اظهار داشت: یگانه راهکار مطلوب در دنیا راهکار اسلام است و به همین دلیل گرایش به سمت اسلام از سوی دولت‌ها و ملت‌ها بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: سعودی‌ها پس از توافقنامه بین انصارالله و دولت یمن از این امر استقبال کردند زیرا به دنبال بازی کردن و به بازی گرفتن شیعیان یمن و انحراف آنان هستند.

قنادباشی در پایان گفت: تنها نگرانی از انقلاب یمن این است که بخشی از حوثی‌ها تبدیل به اخوانی‌های جهادی شوند و موجبات افراط‌گرایی آنان به وجود آید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها