امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۷:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117282
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۳
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج دقایقی پیش با حضور غلامعلی حداد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج دقایقی پیش با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رضا رسولی دبیر جشنواره و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایش‌های فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در این مراسم، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بیان داشت: چون همه ما حول محور بسیج جمع شده‌ایم، تصور خودم را از بسیج خدمت شما عرض می‌کنم؛ یعنی می‌خواهم درکم را از بسیج بگویم که تلقی نسل ما که انقلاب را درک کرده، از بسیج چیست؟

وی اضافه کرد: به نظر من بسیج ادامه انقلاب و تداوم آن است، با همه خصوصیات انقلاب، آن انقلابی که ما دیدیم چگونه انقلابی بود که باید گفت انقلابی مردمی، انقلابی که برای خدا بود و کسی برای دست یافتن به مال و مقام دنیوی انقلاب نکرد و وارد میدان انقلاب نشد.

حداد عادل ادامه داد: مردمی که انقلاب را به پیروزی رساندند به پست، مقام، پول و ثروت فکر نمی‌کردند بلکه برای رضای خدا انقلاب کردند آن هم از روی اخلاص، بی‌توقعی و بی‌طمعی که همه اینها از خصوصیات انقلاب است. به گونه‌ای دیگر، همدلی، همکاری، صفا و صمیمت بود که انقلاب را به پیروزی رساند، اینها خصوصیات روحی مردم بود که ناممکن را در کشور ممکن کردند.

وی افزود: آرمان‌های آنها عبادت خدا، کرامت انسان، برقراری عدالت، مبارزه با ظلم و با سلطه و آزادگی و رهایی انسان از هر آنچه که شایسته و برازنده انسانی نیست، بود. همه اینها در بیان امام متبلور و متجلی بوده است تا انقلاب به پیروزی رسید.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: انقلاب به پیروزی رسید، اما آن چیزی که رودخانه زلال و خروشان و حیات‌بخش انقلاب را به پیروزی رساند، بعد از انقلاب باید چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟ که باید گفت این مهم تنها با روحیه بسیجی آن هم تحت عنوان بسیج صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: تفاوت دوران قبل و بعد از انقلاب این است که در انقلاب، هدف سرنگونی حکومت طاغوت بود یعنی ما یک هدف سلبی داشتیم که یک چیزی نباشد؛ یعنی همه همت ها معطوف این بود که یک درخت پوسیده را از جا ریشه‌کن کنیم که کردیم.

حداد عادل ادامه داد: بعد از انقلاب، همان روحیه و مردم تحت عنوان بسیج، وظیفه ایجابی برعهده گرفتند. حال دوران سازندگی، اثبات و تأمین آرمان‌هایی است که ما قبل از انقلاب در ذهن داشتیم و باید اکنون با همان اخلاص، بی‌طمعی آن را عینیت ببخشیم.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب، ساماندهی ساده‌ای بود، البته سازماندهی متناسب با هدف سلبی بود، اما امروز همان روحیه باید سازماندهی شود، برای جنبه اثباتی و ایجابی، این سازماندهی به مراتب مهمتر و پیچیده‌تر است و مدیریت دقیق‌تری می‌خواهد.

این مقام مسئول گفت: وقتی شما می‌خواهید چیزی نباشد و دستگاه‌ها عمل نکنند و خراب شود، کافی است جزئی از آن را بردارید، به گونه‌ای دیگر همیشه نفی آسانتر از ساختن و انجام دادن است، اما ما بعد از انقلاب وظیفه بزرگ ساختن را برعهده داریم، این وظیفه همان مردمی است که انقلاب را به پیروزی رساندند.

وی اضافه کرد: هنرمندان گروهی هستند که با استفاده از استعداد خدادادی می‌توانند ارزش‌ها را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند یعنی سرنوشت انقلاب و آینده آن در گرو آن است که آیا انقلاب موفق خواهد شد، آن روحیه جهادی با اخلاصی خدایی بعد از پیروزی انقلاب در نسل بعد و نسل‌های بعدتر حفظ خواهد شد یا خیر.

اگر به این راه برسیم انقلاب ما بیمه شده است، اگر نتوانیم بر سر انقلاب ما همان‌هایی پیش خواهد آمد که بر سر سایر انقلاب‌ها پیش آمد.

حداد عادل ادامه داد: انقلاب اسلامی به لطف الهی تداوم پیدا کرده است و از مرزهای جغرافیایی ایران فرا رفته، اینکه شما می‌بینید در سوریه بعد از چند سال همه دنیا اعم از دنیای کفر، استکبار، دروغ و تزویر به هدف‌شان نمی‌رسند، اما جمهوری اسلامی ایران به هدف خودش می‌رسد، این نشان این است که انقلاب ما در نسل خود متوقف نمانده است و پویایی و ارزش‌ها را حفظ کرده و شما می‌توانید این ارزش‌ها را منتقل و سازماندهی کنید.

وی با اشاره به سردار همدانی بیان کرد: اینکه شما فرمودید که در نیم روز کتاب‌های ارزشی جمهوری اسلامی در یکی از کشورها به فروش رسیده است، بیانگر ارزش‌های انقلاب اسلامی است، معنای آن این است که انقلاب راه خودش را پیموده است.

حداد عادل عنوان کرد: یکی از کارهای شما توجه به ادبیات داستانی است، حتی می‌توان به شاخه‌هایی از هنر نیز اشاره کرد که ویژگی های خاص خودش را دارد، موسیقی و ادبیات وظیفه خاص خودش را باید انجام دهد. بنده در یک ماه اخیر علی‌رغم همه گرفتاری‌هایی که داشته، موفق شدم دو کتاب معروف در عرصه ادبیات دفاع مقدس نظیر «پایی که جا ماند» و «من زنده‌ام» را بخوانم. دلم مالامال از امید شد وقتی دیدم این قلم‌ها برای جاودانه کردن این ارزش‌ها به کار گرفته شده است و تأسف می‌خورم که فرصت ندارم همه چیزهایی که می‌نویسید را بخوانم.

وی با اشاره به فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی عنوان کرد: در فرهنگستان، چندین مجله علمی منتشر می‌شود. امسال در گروه ادبیات انقلاب اسلامی فصلنامه‌ای تحت عنوان انقلاب اسلامی منتشر کنیم و درسنامه‌ای برای دانشگاه‌ها تدوین کردیم تا تدریس ادبیات، انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها نظم و انضباط دانشگاهی پیدا کند.

حداد عادل بیان کرد: همه باید کمک کنیم، چرا که به هیچ وجه حق نداریم ذره‌ای ناامیدی به دل‌هایمان راه دهیم، یعنی حرف‌هایی که در کشور زده می‌شود نباید ما را از کارهای تأثیرگذار منحرف کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: باید به خدای خودمان اعتماد داشته باشیم، کسانی که به خدا بدگمان هستند بدگمان نباشند، چرا که خداوند سخاوت و عنایت خودش را دارد؛ یعنی از سال ۴۱ تاکنون که حدود ۵۲ سال است، به این ملت اثبات کرده است که باید این راه را ادامه دهیم.

در ادامه این مراسم، سردار حسین همدانی به کتاب‌هایی که تاکنون به روایت او توسط نویسندگانی نظیر سردار حمید حسام منتشر شده است اشاره کرد و گفت: چند سال پیش چند اثر از کتاب‌های شما را در سوریه ترجمه کردیم که در نیم روزهمه این کتاب‌ها به فروش رسید که این مهم رسالت و وظیفه شما را سنگین‌تر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: هنرمندان باید با قلم و توانایی که دارند نشان دهند که خوارج چه کارهایی علیه شیعیان انجام داده‌اند که از جمله آن می‌توان به قتل عامی که چند وقت اخیر شیعیان را مورد هدف قرار داد اشاره کرد.
 

* تعبیر رسولی از جشنواره ادبیات داستانی بسیج

رضا رسولی دبیر هشتمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج درباره داستان این جشنواره بیان داشت: این جشنواره، داستان بسیج هم برای خودش داستانی است، داستانی که اگر نوشته می‌شد، یا جایزه خود جشنواره بسیج را می‌برد، یا لااقل در بخشی از بخش‌های ایجادنشده جایزه «بوکر» یا «نوبل ادبی» خوش می‌درخشید.

وی اضافه کرد: نه اینکه حالا چون من آقای دبیر جشنواره شده‌ام، «امیرارسلان نامدار» شده باشم و یا بخواهم همچون «رستم» دستان، از خان‌های هفتگانه یک جشنواره نه چندان جمع و جور حرف بزنم و حکایت نبرد. با پول و نون و دون و آب و دعوای داور و مدیر و از این حرف‌ها را به میان بکشم، نه، بلکه حرفم از همان مدل «زن زیادی» آقا جلال است که با یک دل نه صد دل غصه کچلی خودش را به کنایه و نفرین برای صغیر و کبیر تعریف می‌کند.

رسولی ادامه داد: فلذا بر همه واضح و مبرهن است که قصه ما نه غصه شمشیر از سنگ درآوردن «امیر نصیر بیگی» در افسانه آرتورشاه و نه ماجرای مخلوق فیروز جلالی زنوزی، تمثیلی از مثالات.

وی افزود: قصه گفتم و یاد آقای «قصه ظهر جمعه» افتادم، شاید با حضور او داستان تعریف کردن زیره به کرمان بردن است اما با این حال اگر قرار باشد داستان ما هم نوشته و خوانده شود، همان حرف معروفی است که از بچگی‌مان شنیده‌ایم و حالا برای بچه‌هایمان هم می‌گوییم. راستش را بخواهید یکی بود اما یکی نبود.

دبیر هشتمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج گفت: با این همه و در این همه شلوغی غیر از خدا هیچ‌کس نبود! دنیا پر بود از «جنایت و مکافات»، استبداد هم سوار بر «بینوایان» و حالا این سوی قصه کنار «کشتی پهلو گرفته یک انقلاب زیبا»، عده بودند که خمره‌های زندگی‌شان را پر از آرزوهای بزرگ کرده بودند و قرار بود از آنچه دیده‌اند برتر از هر چه می‌شد، آرمان‌های بزرگ علوی‌مان را توصیف کنند.

وی اضافه کرد: این بوی سبز پونه‌ها نبود که در «بامدادی خمار» هوشیاری ما را بگیرد، نه، این عطر بیداری بود که من و تو را، «من او» می‌کرد و باز در سر حلقه عشق‌بازان مست، قصه سار و سیب بیدارمان می‌کرد. با این همه این بار جشنواره داستان بسیج «شطرنج با ماشین قیامت» است، نه گشت و گذار روی «خاک‌های نرم کوشک». شطرنج که حرکت حساب‌شده‌مان به حساب می‌آمد و ماشین قیامت هم همان آرزوهای بزرگ و ارزش‌مدار هزاران داستان‌نویس نوگرای بسیجی که در «رستاخیز کلمات» بخش طوفان را رقم می‌زنند. «بیوتن» و «نامیرا».

رسولی ادامه داد: آری، کمی که با ما داستان می‌خواندی، باورت می‌شد که طوفان دیگری در راه است؟ این برگه‌های نوشته‌شده اوراق مقدس هنر اسلامی است. خدا نکند که در این میان من و ما «بادباک‌باز» باشیم و بخواهیم این اوراق مقدس را حلقه حلقه کنیم و در آسمان غربی خیانت، روی جاروی هری‌پاتر خوش‌رقصی کنیم.

وی افزود: آسمان ادبیات جهان شب هم که باشد اینها قهرمان‌های شب و قلندر هستند، از خراسان تا خوزستان و از آذربایجان تا سیستان و بلوچستان حماسه‌سازی‌شان روی «ادویسه و الیاد» سیاه می‌کند.

به گفته این دبیر جشنواره، باور کنید پایی که از نوشته‌های پسران ایران و دختران ایران روی دل ما جا ماند، رد پای شازده، احتجاب و شوهر آهو خانم نیست، این رد پا نه از احمد محمود که از نفس پاک حضرت احمد محمود در دل سیاه شب، قرن بیست و یکم میلادی نشان دارد که در نجابت «دختر شینا» کوی صداقت «دا» و به دست توانای حاج عباس دست طلا برای میهمانی جلال و جمال یک ملت زاده شده و رنگ عشق می‌زند.

رسولی بیان کرد: سفر به گرای داستان بسیج گرچه رقابتی بود، اما نه از جنس رقابت‌های «قیدار» و «شاهرخ قرتی»، رقابت رفاقتی جوجه اردک های زشت است که روزی با پر گشودن قوهای زیبای داستان‌نویس بسیج، نوک مرغ و خروس‌های مردنی مرداب وابستگی را به زمین فرو خواهند برد.

به گفته این مقام مسئول، حالا حق بدهید که میان 3 هزار و 595 داستان گل و گل‌بهاری، من و امیر نصیربیگی و خانم سهیلا عبدالحسینی و چند ده داور استانی و 6 داور ممتاز این مرز و بوم دور از جان همه شما بشویم یک پا «آلیس در سرزمین عجایب» و برای خواندن و داوری و اجرای 31 اختتامیه استانی و بالاخره انتخاب چند اثر برتر مثل علی‌بابا دنبال چراغ جادو و غول معروفش بگردیم.

رسولی عنوان کرد: البته اگر به جای سیمرغ 100 مرغ هم می‌شدیم، بعید بود بتوانیم از سطح اعتبارات مدیر مدرسه همین دکتر حسین قنادیان خودمان را می‌گوییم بربیاییم و صد البته امید به تدبیر و امید کسی غیر از بسیج نداشته باشیم.

وی افزود: احمد شاکری هم که انجمن مخفی‌اش را افشا نکرد و روزهای ما با توکل به خدا و دعای دوستان و مزد یک لبخند مرد مو سفید رو سپید سازمان، حسین حسن‌نژاد گذشت، تا امروز پیشکش حضورتان باشیم و در آستانه عید بلند آسمان‌ها یعنی عید بزرگ غدیر در گرای 270 درجه، گنجشک‌ها از شما بگوییم و از شما بنویسیم یکی بود یکی نبود در زیر گنبد کبود در یک سرزمین طلایی و پرامید و زیبا به نام بسیج.

دبیر هشتمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج گفت: بعد از 7 دوره تلاشی که در آن رنگ برادر بزرگتر هجرت‌کردمان از ادبیات انقلاب امیرحسین فردی عزیز موج می‌زند راهی هشتمین شهر آرزوها و ارزش‌های داستانی نویسندگان پرشوری شده‌ایم که امروز برگزیدگانش به سمت سرزمین سرافرازی بدرقه خواهند شد.

وی اضافه کرد: شهر هشتم ما شهر قصه‌های تعهد و تقوا، شهر داستان راستان و پاکان، شهر روایت‌های ناب دلدادگی به آرمانها و شهر زیبای ایمان و اندیشه بود. شهری که امروز سرآمدان خود را می‌شناسد و در و دیوار آن پر می‌شود از انگیزه‌های الهی.

در پایان این مراسم، از حمید داوودآبادی، محمدرضا سرشار، محبوبه معراجی‌پور با حضور غلامعلی حداد عادل تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها