امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117287
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 162
تحولات یمن آن قدر سریع و هوشمند اتفاق افتاد که نه تنها عربستان بلکه آمریکایی‌ها را نیز به شدت غافلگیر کرد.

تحولات یمن آن قدر سریع و هوشمند اتفاق افتاد که نه تنها عربستان بلکه آمریکایی‌ها را نیز به شدت غافلگیر کرد.

به گزارش پیروان مــوعــود؛در نتیجه اعتراضات مردمی مستمر، رئیس جمهور یمن، «محمد باسندوه» نخست وزیر این کشور را برکنار کرد و سرانجام بعد از چندین هفته و ادامه اعتراض‌ها، قراردادی بین رئیس جمهور یمن و معترضان به امضا رسید.

در موافقتنامه "صلح و مشارکت ملی" که بین نمایندگان دولت و نمایندگان جنبش اعتراضی به رهبری حوثی‌ها به امضاء رسید تشکیل دولت فراگیر با حضور نمایندگان پاک و شایسته همه احزاب و گروه های سیاسی و همچنین تشکیل کمیته کاری برای کاهش بهای سوخت از طریق تجدید نظر در بودجه کشور پیش بینی شده است.

در همین حال خبرگزاری رسمی یمن "سبا" اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور طی فرمانی دکتر احمد عوض بن مبارک را مامور تشکیل کابینه کرده است.

اما ساعاتی پس از اعلام رسانه های یمن از انتخاب احمد عوض بن مبارک برای تصدی پست نخست وزیری، رسانه ها از مخالفت جنبش انصار الله با نامزدی وی برای تصدی این پست خبر دادند.

با این وجود به اعتقاد ناظران بین المللی عربستان و آمریکا بازندگان اصلی تحولات یمن هستند و به همین دلیل پیش بینی می شود که آنها مجموعه اقداماتی را برای بازگردان اوضاع سیاسی یمن به ماقبل آغاز جنبش های اخیر انجام بدهند.

در همین حال یک روزنامه آمریکایی خبر داد که ایالات متحده "برنامه تاکتیکی" خود برای تجهیز ارتش یمن به هواپیماهای بدون سرنشین را آغاز کرد.

روزنامه "ورلد تریبون" نوشت: آمریکا با هدف تجهیز ارتش یمن به هواپیمای بدون سرنشین برنامه تاکتیکی را آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، برنامه آمریکا پس از آن اجرایی می شود که واشنگتن دریافت که در کشور آشوب زده یمن، آمریکا به تنهایی نمی تواند با گروه های شورشی مبارزه کند.

ورلد تریبیون در ادامه گزارش خود خبر داد: این اولین باری است که آمریکا سعی می کند هواپیمای بدون سرنشین را در اختیار کشوری قرار دهد که در نبرد با القاعده بازنده بود.

درباره چرایی واگذاری این پهپادها به یمن در شرایط فعلی دو نکته ذیل قابل توجه است:

الف: تجربه ۵۰ سال مداخله عربستان در یمن و همچنین اقدامات این کشور پس از شکست در عراق، سوریه و لبنان نشان می دهد که به سرعت گروه های تکفیری و تروریسم در این کشورها تقویت می شوند. در حال حاضر در یمن نیز بیشتر از گذشته احتمال تقویت گروه های تکفیری وجود دارد. این در حالی است که یمن محل نفوذ بسیار گسترده القاعده است و القاعده، یمن را پایگاه اصلی خود در منطقه می داند. به همین دلیل آمریکایی ها برای جلوگیری از گسترش و تقویت بیشتر القاعده در شرایط فعلی مجبور به تجهیز ارتش یمن هستند.

ب: ارتش یمن پس از پیروزی ها و برتری های میدانی الحوثی ها تضعیف شده و چندان رغبتی به مقابله با جنبش انصار الله را هم ندارد. آمریکایی ها برای بازگردان این موازنه تقویت ارتش یمن را در دستور کار قرار داده اند. البته این احتمال را نیز می توان مطرح کرد که بخشی از ماموریت این پهپادها ترور هدفمند برخی رهبران انصار الله باشد.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها