امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117319
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، جمشید پژویان صبح امروز در کارگاه آموزش علمی و تخصصی اقتصاد مقاومتی ویژه استان کرمانشاه اظهار

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، جمشید پژویان صبح امروز در کارگاه آموزش علمی و تخصصی اقتصاد مقاومتی ویژه استان کرمانشاه اظهار داشت: لایحه برون‌رفت از رکود تورمی دولت یک برنامه است که در آن به هیچ وجه ساختارهایی که کارآیی را به اقتصاد برگرداند، دیده نشده است.

وی دیدگاه این لایحه را دیدگاهی کلان عنوان کرد و افزود: سیاست‌های کلان برای شرایط فعلی کشور مناسب نیست و متناسب با اقتصادهای روان است.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلح نظام افزود: نیازمند یک بسته مجموعه سیاست‌های ساختاری در رفع مشکلات موجود است.

پژویان بیان داشت: ما در شرایط امروز به سرداران اقتصادی خرد نیاز داریم که ساختار اقتصادی را بشناسند که در کشور چنین افرادی را نداریم و این یک مشکل جدی است.

وی بهره‌وری پایین سرمایه در کشور را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: سرمایه‌ها در کشور عمدتاً مستهلک به‌دلیل مشکلات تغییر تکنولوژی یا انرژی‌بر به‌دلیل مجانی بودن انرژی هستند.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گریزی هم به مشکلات ساختاری اقتصاد کشور زد و گفت: در اقتصاد ایران علائم غلط هستند و موجب هدایت نادرست افراد و سرمایه‌ها می‌شود.

وی افزود: سود بانک‌ها معادل 25 درصد سودی نیست که بیرون از نظام بانکی به‌عنوان قیمت پول شناخته می‌شود و در حال حاضر در ساختمان سازی 300 درصد، در واردات 500 درصد و... است.

پژویان با تصریح اینکه هر فردی به‌دنبال بیشترین بازده است، گفت: بانک‌ها در این زمینه پیشرو هستند و رفتار بانک‌ها عاقلانه است و اگر این کار را نکنند غیرمنطقی است.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بانک‌ها متعهد به صاحبان سرمایه هستند و نمی‌توانند سودی که بابت وام های اعطایی می‌گیرند را کمتر از سود سپرده‌های خود تعیین کنند.

وی تفاوت‌های چند درصدی در سود بانک‌ها را موجب جلوگیری از حبس سرمایه‌ها در بانک عنوان کرد و بیان داشت: بانک نمی‌تواند بپذیرد که سرمایه‌ای که به متقاضیان با سود 27 درصد وام می‌دهد را آن‌ها با سود 400 درصدی در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند و برای همین خودش وارد کار می‌شود.

پژویان با بیان اینکه تا زمانی‌که نرخ بازده به این شکل اختلاف دارد مشکلات همچنان برقرار است، گفت: در اقتصادهایی که با این تفاوت در نرخ بازده وجود دارد با حرکت سرمایه این امر را متعادل می‌کنند.

وی دستیابی به رشد اقتصادی 12 درصدی را ممکن دانست و افزود: طی چندین دولت گذشته همواره مسئله تورم و رکود مطرح شده و هیچ‌کدام از آن‌ها هیچ‌یک از این دو مشکل را رفع نکردند.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: تا ساختار اقتصاد اصلاح نشود تحقق هیچ‌یک از موضوعات فوق امکان‌پذیر نیست.

پژویان بیان داشت: زمانی که عرضه زیر فشار است و افزایش جمعیت موجب افزایش تقاضا شده، چگونه می‌توان تورم را کاهش داد، در حالی‌که در تمام طول تاریخ اقتصاد کشور هرگز بخش تولید قادر به پاسخگویی به عرضه نبوده است.

وی گفت: اگر تا اوایل دهه 70  صدای بیکاری در نیامده بود به این دلیل بود که دولت 80 درصد عرضه بازار کار را جمع کرده بود و با بسته شدن استخدام‌ها برای جلوگیری از متورم‌تر شدن دولت نرخ بیکاری کم‌کم پیدا شد.

انتهای پیام/2700/س40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها