امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117326
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز چهارشنبه در نشست خبری خود با

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران با موضوع دو لایحه اصلاح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و لایحه خروج از رکود، گفت: از دولت خواستیم که به منظور تمرکز مجلس روی بحث بودجه در زمان بررسی بودجه سال 94 احکام را در قالب لایحه اصلاح تنظیم بخشی از مقررات مالی به مجلس ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بخش‌ها بحث رابطه دولت و نفت است، افزود: در بخش بهداشت و درمان که مقرر شده است که 10 درصد از بیمه شخص ثالث به وزارت بهداشت پرداخت شود تا هر کسی که دچار سانحه رانندگی می‌شود به صورت مجانی معالجه شود.

تاجگردون در مورد مشکل زمین‌های مسکن مهر که به شکل 99 ساله در اختیار افراد قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: اجازه دادیم که اگر صاحب ملک تمایل داشت، زمین مسکن مهر با قیمت کارشناسی به صاحب ملک فروخته شود.

وی با تأکید بر ورود دولت به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، تصریح کرد: امیدوارم دولت بتواند اطلاعات خود را از مردم تکمیل کند و کمیسیون در صورت عدم تحقق این موضوع، خود این مطلب را مورد توجه قرار خواهد داد.

تاجگردون با اشاره به جلسات متعدد کمیسیون ویژه در طول تعطیلات سه هفته‌ای مجلس و دریافت پیشنهادها از سوی کمیسیون‌های تخصصی، گفت: تلاش می‌کنیم تا بررسی لوایح پیش از آذر ماه که زمان ارائه لایحه بودجه است به اتمام برسد.

وی با یادآوری اینکه لایحه اصلاح تنظیم بخشی از مقررات عالی دولت مواد متنوع داشته و به بخش‌های گوناگون توجه دارد، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در سال 92 بحث خوراک پتروشیمی‌ها بود که امسال در بازار سرمایه‌گذاری دچار نوساناتی شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: با قیدهایی دولت مکلف شد که نرخ را با قیمت جدید ارائه دهد به طوریکه هم کمک به سرمایه‌گذاری شده باشد و هم حق و حقوق دولت رعایت شود.

تاجگردون با اشاره به اینکه دولت باید طبق فرمول قرارداد با سرمایه‌گذاران امضا کند به طوریکه بازگشت سرمایه حداقل 25 درصدی داشته باشد، افزود: این نرخ ثبات دست کم 10 ساله دارد و برای مناطق توسعه نیافته و نیز جلوگیری از خام فروشی تمهیدی اندیشیده شده است که دولت در بحث خوراک تخفیف 30 درصدی به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

تاجگردون در بخش دیگری از سخنان خود به چهار موضوع در لایحه اصلاح احکام مالی دولت اشاره کرد و گفت: دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلف شدند درصدی از بودجه خود را صرف امر پژوهش کنند و میزان آن نیز سالیانه افزایش یابد، همچنین برای بخش‌های خصوصی که مبادرت به امر پژوهش می‌کنند معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به ترخیص یک درصد از مالیات ارزش افزوده برای بخش سلامت اظهار کرد:‌ دائمی شدن اختصاص این میزان منبع خوبی برای بخش سلامت است، همچنان که 10 درصد از محل هدفمندسازی یارانه‌ها الزاماً برای بخش بهداشت و درمان اختصاص می‌یابد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در بخش تربیت بدنی یک درصد را برای توسعه ورزش الزامی کردیم.

تاجگردون به تخصیص  40درصد از عوارض بسته شده بر نوشابه‌های گازدار به امر تربیت بدنی و 60درصد به وزارت بهداشت و درمان خبر داد و گفت: از سرجمع 100 درصد آن نیز 25 درصد به ورزش روستاها اختصاص می‌یابد.

تاجگردون از دائمی شدن قوانین مربوط به درمان ایثارگران در لوایح خبر داد و خاطرنشان کرد: سالانه 100 هزار واحد مسکن ایثارگران تسهیلات دریافت می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در عرصه فرهنگی از دولت درخواست شد 10 طرح مهم کشوری و موضوع پیوست فرهنگی و سند عالی جمعیت ارائه شود. همچنین در ذیل بحث توسعه فرهنگ دینی از حوزه‌های علمیه خواستیم برنامه‌ای ظرف شش ماه برای توسعه و احداث حوزه‌های علمیه در مناطقی که مورد نیاز است ارائه دهد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در مورد تسلیهات اختصاص داده شده به کانون‌های قرآنی مقرر شده است اگر کسی بخواهد در کنار این کانون‌ها اماکن ورزشی احداث کند دولت تا 50 درصد در آن مشارکت می‌کند.

تاجگردون به احیای بحث عدم تمرکز در استان‌ها در این لایحه اشاره و خاطرنشان کرد: واحدهای استانی معاونت برنامه‌ریزی طبق لایحه شکل خواهد گرفت و اختیارات بیشتری به آنها محول خواهد شد که این در قالب سیاست‌های ملی ریاست محترم جمهور نیز است.

وی با اشاره به اینکه در مباحث آموزشی و بهداشتی دولت مکلف شده است 3درصد را بر اساس شاخص‌های توسعه اختصاص دهد، افزود: در بحث حمل و نقل ریلی نیز یک درصد از درآمد نفت به توسعه ریلی اختصاص پیدا خواهد کرد که اگر 5 یا 6 سال تداوم یابد وضعیت ریلی بهبود چشمگیری خواهد یافت.

تاجگردون از اجازه داده شده در لوایح به شوراهای کلان شهرها به منظور هزینه کردن در برابر تخریب محیط زیست خبر داد و با اشاره به اینکه این بودجه در اختیار شهرداری‌ها قرار خواهد گرفت، در ادامه گفت: در زمینه صندوق توسعه ملی به دولت اجازه داده‌ایم 20 درصد از منابع ورودی هر سال را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کند تا برای اعطای وام به بخش‌های صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از همین مبلغ 5درصد برای اجرای طرح‌های کمیته امداد و یک درصد برای تولید گوشت قرمز توسط عشایر تسهیلات داده می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد صندوق توسعه ملی لایحه عنوان می‌دارد که 10 درصد به شکل ارزی سپرده‌گذاری شده و بانک‌ها آن را به صادرکنندگان در قالب تسهیلات اعطاء کنند. همچنین به سازمان شهرداری‌ها اجازه می‌دهد برای شهرهای کوچک ماشین‌آلات سنگین خریداری شود.

تاجگردون از دائمی شدن تحصیل رایگان ایثارگران، رزمندگان، حافظان قرآن و قاریان ممتاز، مطابق با لایحه‌های تنظیم مقررات مالی دولت و خروج از رکود خبر داد و گفت: نیم درصد درآمد شهرداری‌ها طبق قانون باید اختصاص به کتابخانه‌ها می‌یافت اما این کار غالباً صورت نمی‌گرفت و در این لایحه پیش‌بینی شده است که اگر شهرداری این مبلغ را پرداخت نکرد، خزانه‌داری کل کشور می‌تواند از سرجمع درآمدهای همان شهر این بودجه را پرداخت کند.

تاجگردون با اشاره به اینکه دولت مکلف شده است 10درصد از عوارض گاز را پرداخت کند و 20درصد از آن را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد که خرج سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس شود، بیان کرد: امسال ما وارد بحث مالیات بر ارزش افزوده نشدیم و فقط در بخش پژوهش معافیت‌هایی اختصاص دادیم و سعی کردیم نظر دولت را در این قضایا تأمین کنیم؛ ما فقط خواستیم جلوی خطا را بگیریم و هیچگونه بار مالی برای دولت نداشته باشیم.

تاجگردون با اشاره به اینکه سال مالی کشور تیرماه است و دستگاه‌های اجرایی همه تلاش دارند تا بودجه‌های خود را اخذ کرده و آن را خرج کنند، ادامه داد: با مشورت دولت و دیوان محاسبات بندی را به تصویب رساندیم که پول هیچ طرح عمرانی باز نگردد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: یکی از وظایف این کمیسیون رفع گرفتاری‌های مالی دستگاه‌های اجرایی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها