امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117349
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه  در مراسم رونمایی از 5 سرویس جدید و ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه  در مراسم رونمایی از 5 سرویس جدید و 100 خدمت پستی که به مناسبت روز جهانی پست در وزارت ارتباطات برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک تجربه دولتی داشتیم و خیلی از حوزه‌هایی که حضوری نداشت دولتی شدند، اظهار داشت: امروز باید به بخش خصوصی کمک کرد تا بتواند همپای بخش دولتی کار کند، امروز بخش‌های دولتی به مقامات و مدیران دسترسی دارند لذا بخش خصوصی نمی‌تواند در رقابت با آنان نضج بگیرد.

وی افزود: بخش خصوصی باید تقویت شود تا ما بتوانیم در عرصه بین‌المللی عرض اندام کرده و سرمایه جذب کنیم و اگر اساسنامه پست قرار باشد در مجلس شورای اسلامی اصلاح شود باید از این منظر مورد بازبینی قرار گیرد.

وی با یادآوری اینکه یکی از ویژگی‌های مهم پست که در بخش‌های اجرایی کمتر مطرح می‌شود، مردمی بودن آن است، تأکید کرد: در برخی بخش‌ها مردم باید به اداره‌ها مراجعه کنند اما در پست کارکنان به خدمت مردم می‌روند لذا بافت پست مردمی است و کارکنان آن هم‌طراز مردم هستند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه مردم کارکنان پست را امین خود می‌دانند و این یک سرمایه بزرگ برای پست است، تغییر شیوه‌های پستی متناسب با شرایط مدرن امری عقلایی است؛ این موضوع هیچگاه نیاز به پست قدیمی را از میان نبرده است، حتی در کشورهای توسعه‌یافته هم روش‌های سنتی پست منسوخ نشده است.

وی تصریح کرد: زمانی که من در رادیو و تلویزیون مسئولیت داشتم با ظهور فناوری‌های جدید نگرانی‌ای ایجاد شد که مردم شاید دیگر به رادیو گوش ندهند اما رادیو مخاطب سنتی خود را حفظ کرد.

رئیس مجلس با تأکید بر استفاده پست از تکنولوژی جدید، خاطرنشان کرد: پُست می‌تواند بخش مهمی از توسعه کشور را برعهده گیرد و حجم زیادی از رفت و آمد‌ها در شهرهای پرتردد به ویژه تهران را کاهش دهد، همچنان که پست در تحقق دولت الکترونیک نقش مهمی می‌تواند ایفا کند.

لاریجانی از اهمیت توسعه روستاهای کشور و خدمات فراوان به روستاها پس از انقلاب سخن به میان آورد و گفت: چرخه اقتصاد روستا باید طوری باشد که روستاییان بتوانند در آن زندگی کنند و پست در این زمینه می‌تواند ایفای نقش کند.

وی با اشاره به تحقیق یک استاد بنگلادشی در زمینه چرایی ناتوانی مردم فقیر در استفاده از خدمات بانکی، گفت: این استاد در تحقیق خود به این نتیجه رسیده بود که اگر خدمات ریز بانکی را به افراد فرودست اقتصادی داده و با اعتماد به آنها شرایط سبک برای ارائه تسهیلات به آنان در نظر گرفته شود، می‌توان این مسئله را حل کرد لذا بانکی ویژه فقرا در بنگلادش تأسیس کرد که امروز تبدیل به طرحی مهم در دنیا شده است.

رئیس مجلس در این زمینه گفت: در نتیجه هم گردش مالی بانک تقویت شد و هم بخش زیادی از مردم توانستند این وام ساده را دریافت کنند و این مدل را پست می‌تواند در جمهوری اسلامی ایران برای روستاییان به کار گیرد زیرا شناسایی چهره به چهره از مردم دارد.

وی با اشاره مجدد به اینکه وام‌های اندک می‌تواند مشکلات روستائیان را حل کند و دولت نیز از این پیشنهاد استقبال خواهد کرد، یادآور شد: اگر در این مورد به قانون هم نیاز باشد، مجلس می‌تواند کمک کند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد روستاهایی که داریم چاره‌ای جز بها دادن به بخش خصوصی نداریم زیرا از طریق رقابت‌های سازنده می‌توانیم به مردم خدمات بدهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها