امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117358
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اهر، رضا صدیقی صبح امروز در آیین افتتاحیه ششمین جشنواره ورنی که در مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اهر، رضا صدیقی صبح امروز در آیین افتتاحیه ششمین جشنواره ورنی که در مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ شهاب‌الدین اهری برگزار شد، برپایی جشنواره ورنی و صنایع دستی در شهرستان اهر را گامی عملی برای معرفی توانمندی‌های صنایع دستی عشایری و روستایی شهرستان اهر و منطقه ارسباران برشمرد.

وی اظهار کرد: منطقه ارسباران و شهرستان اهر از دیرباز به عنوان مرکز تولید ورنی و سایر صنایع دستباف عشایری از جمله گلیم و جاجیم مطرح بوده است و این قشر خدوم و زحمتکش بافت ورنی را یکی از مشاغل اصلی عشایر و روستائیان بعد از دامداری می‌دانند.

صدیقی ورنی‌بافی را یکی از صنایع مهم درآمدی این قشر تلاشگر به خصوص زنان و دختران عشایر عنوان کرد.

وی تأکید کرد: باید با برنامه‌ریزی مناسب و تدوین راهکارهای عملی و اصولی برای تأمین مواد اولیه مرغوب و ارزان، خرید مستقیم تولیدات، اعطای سرمایه در گردش با تسهیلات کم‌بهره و تداوم بیمه ورنی‌بافان با برگزاری دوره‌های آموزشی برای رفاه حال این قشر ساعی گام‌های اساسی برداریم.

فرماندار اهر افزود: هم‌اکنون بیش از 70 درصد محصولات تولیدی ورنی در منطقه به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج‌فارس و آسیای میانه صادر می‌شود و 30 درصد نیز به مصرف داخلی می‌رسد.

وی اظهار امیدواری کرد؛ با تداوم این برنامه‌ریزی و افزایش صادرات نسبت به افزایش درآمد ورنی‌بافان کمک شود.

انتهای پیام/60002/ز40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار