امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117408
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 126
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «دنیس راس» دیپلمات پیشین آمریکایی با اشاره به تحولات اخیر خاورمیانه در پی حمله داعش به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «دنیس راس» دیپلمات پیشین آمریکایی با اشاره به تحولات اخیر خاورمیانه در پی حمله داعش به مناطقی از خاک عراق و تشکیل ائتلاف آمریکایی علیه داعش در پاسخ به درخواست‌هایی که خواستار هماهنگی ایران و آمریکا در این زمینه هستند اعلام کرد که ایران همواره بزرگترین چالش آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.

مسئول برنامه‌ریزی سیاست‌های وزارت امور خارجه آمریکا در دوران «جورج بوش پدر»، گفت: بدون شک «جان کری» وزیر خارجه آمریکا جزء افرادی بود که گفته بود کنار گذاشتن ایران از نشست پاریس به معنای این نیست که واشنگتن به صورت کلی با ایده دانستن اینکه این کشور در این ائتلاف مشارکت خواهد کرد یا نه مخالفت می‌کند.

مشاور ویژه وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: از لحاظ ظاهری مسئله همکاری با ایران صحیح به نظر می‌رسد زیرا به نفع واشنگتن و تهران است که این گروه افراط گرا [داعش] را  از بین ببرند اما در همین زمینه من پیشنهاد می‌دهم که دو مسئله در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد، یکی احتمال تغییر و دیگری اینکه بدیهی ترین مسئله در سیاست در خاورمیانه این است که دشمن دشمنم برخی مواقع همچنان دشمن باقی می‌ماند، بر همین اساس نباید با جزر و مد در تحولات خاورمیانه فراموش کنیم که ایران همواره بزرگترین چالش واشنگتن در خاورمیانه باقی می‌ماند.

راس با متهم کردن ایران به دست داشتن در توطئه‌های پیچیده در منطقه گفت: باید به یاد داشته باشیم ایران یک کشور معمولی در منطقه نیست که تنها به دنبال منافع خود باشد، بلکه یک نظام ایدوئولوژیک است که رهبر آن همواره اعلام می‌کند که آمریکا در حال متلاشی شدن است و منابع قدرتش رو به پایان است.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد که در سایه بحران‌های منطقه ایران به دنبال افزایش قدرت خود در خاورمیانه و سست کردن پایه‌های جایگاه آمریکا و رژیم‌های همپیمان این کشور است.

راس که اظهاراتش را در پایگاه آکادمی علوم سیاسی خاورمیانه در واشنگتن منتشر کرد، با تحریف وقایع سیاسی تاریخی مدعی شد: همکاری تاکتیکی ایران با آمریکا در افغانستان در سال 2001 به خاطر بیم این کشور درباره مورد هدف قرار گرفتن از سوی واشنگتن بود اما به محض اینکه این مسئله از نظر ایران منتفی شد با حمایت از گروه‌های مخالف آمریکا در عراق و افغانستان به نیروهای آمریکایی ضربه می‌زد و به صورت مداوم در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اضطراب ایجاد می‌کرد و امنیت اسرائیل را به خطر می‌انداخت.

وی همچنین معتقد است که در حال حاضر منافع ایران و آمریکا در دو پرونده سوریه و عراق یکسان نیست زیرا همکاری تهران و واشنگتن در زمینه مقابله با داعش به از بین رفتن حمایت کشورهای عربی از آمریکا برای مقابله با این گروهک منتهی خواهد شد.

راس که یکی از حامیان اصلی جنگ علیه عراق در زمان مسئولیت جورج بوش بود گفت که همکاری با ایران در زمینه تحولات منطقه تمام تلاش‌های آمریکا برای تأسیس دولتی در عراق که تهدیدی علیه واشنگتن نباشد را بی ثمر خواهد کرد و حمایت همپیانان عرب خود مانند عربستان را از دست خواهد داد.

وی که مسئولیت مشاوره «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در زمینه امور مربوط به خاورمیانه را نیز داشته گفت: باید توهم «همکاری با ایران» را کنار گذاشت و به جای آن با ایران بر همه منابعش در خاورمیانه رقابت کرد تا با توجه به اینکه ایران همیشه یک تهدید دائمی برای آمریکا باقی می‌ماند واشنگتن و تهران در جهت عکس یکدیگر در سیاست خاورمیانه قرار بگیرند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار