امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117425
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد - نیویورک روز چهارشنبه طی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد - نیویورک روز چهارشنبه طی سخنرانی در جلسه بحث عمومی کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: امسال در خصوص تحولات اقتصادی جهان به چند دلیل در نقطه عطفی به سر می‌بریم.
وی در این ارتباط گفت: در وهله اول اینکه همگی در حال تدوین دستور کار توسعه بعد از 2015 هستیم که بر مبنای گزارش گروه کاری باز مجمع عمومی تهیه می‌شود. ثانیا سومین همایش بین‌المللی تامین مالی برای توسعه را پیش رو داریم که عملا به جنبه‌های تامین مالی دستور کار توسعه می‌پردازد. ثالثا دو همایش دیگر مربوط به کشورهای عضو کنوانسیون تغییرات آب و هوایی  در پرو و فرانسه را با هدف حفظ محیط زیست در برنامه داریم ضمن اینکه همایش بررسی راه‌های کاهش بروز فجایع در ژاپن را علاوه بر سایر گردهمایی‌های این چنینی خواهیم داشت.

سفیر کشورمان افزود: نکته و هدف اصلی از برگزاری چنین همایش‌هایی علاوه بر رسیدن به نتیجه مورد نظر، دستیابی به دستاوردهای کیفی به همراه ابزارهای مورد نیاز برای اجرای آنها می‌باشد و اصولا انگیزه جمهوری اسلامی ایران از شرکت فعالانه در این همایش‌ها، توجه به کیفیت، محتوا و شیوهای اجرایی شدن دستاوردهای همایش‌های مذکور است.

دهقانی در ادامه افزود: از آنجایی که کشورها مسئول توسعه اقتصادی خود در بعد برنامه ریزی و اجرای دستور کار توسعه هستند، لذا در فرایند جذب کشورها در اقتصاد جهانی، لازم است حق حاکمیتی هر کشور در تعیین اولویت ها و راهبردها بر اساس شرایط و نیازهای آن کشور و همچنین در اختیار داشتن فضای سیاسی کافی برای تنظیم راهبردهای توسعه ، کاملا رعایت شود.

وی همچنین در این سخنرانی گفت: جای تاسف است که به واسطه آثار بحران اقتصادی و مالی جهانی، توانایی کشورهای در حال توسعه برای بسیج امکاناتشان جهت تحقق اهداف توسعه هزاره به شدت کاهش یافته و افزون بر آن سازوکار موجود بین‌المللی نیز نمی‌تواند بسیاری از مشکلات جاری توسعه‌ای را حل کند. بنابراین لازم است تا نظام‌های پولی و مالی بین‌المللی سریعا دستخوش اصلاحاتی به منظور بالا بردن سطح کارآمدی، شفافیت و مشروعیت خود شوند.

سفیر کشورمان همچنین توجه کافی به سازوکارهای توسعه‌ای سازمان ملل را ضروری دانست و افزود: عدم توجه به این امر عواقبی درازمدت بر مسیر توسعه اعم از پیگیری اجرای اهداف توسعه، پایش و بازنگری آنها ایجاد خواهد کرد.

دهقانی در انتها با اشاره به تحریم‌های اجباری ناعادلانه علیه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران علیرغم این تحریم‌ها پیشرفت قابل توجهی در دستیابی به اهداف توسعه هزاره در سطح ملی داشته است.

وی تاکید کرد که کشورها نباید به ارزش‌های بشری و قواعد بین المللی به عنوان کالاهای مصرفی نگاه کنند و با استناد به شرایط خاص و یا به بهانه های مختلف آنها را زیر پا بگذارند.

نماینده کشورمان امروز همچنین با سخنرانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص موضوع توسعه اجتماعی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر توانمندسازی افراد به منظور ریشه کنی فقر و ایجاد شغل مناسب برای همگان تاکید داشته است و در چارچوب سیاست‌های کل نظام برای توسعه اجتماعی که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده بر موضوع ضرورت کاهش سطح نابرابری برای تحقق اهداف پنجمین برنامه ملی توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی تاکید داشته است.

دهقانی افزود: ایران به عنوان کشوری که در حال توسعه است شاهد تغییر و تحول سریع در بخش آمار سنی و بالا رفتن سن افراد جامعه می‌باشد و سازمان بهزیستی جمهوری اسلامی ایران، سند ملی سالمندان را تهیه کرده و حتی اخیرا صندوق جمعیت ملل متحد در تهران حمایت خود از شورای ملی سالمندان و عملکرد آنها در راستای توسعه و اجرای سیاستی ملی برای سالمندان در ایران را اعلام داشته است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها