امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117434
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجلس دومای روسیه روز چهارشنبه با لایحه‌ای موافقت کرد که در صورت تصویب نهایی دولت به موجب ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجلس دومای روسیه روز چهارشنبه با لایحه‌ای موافقت کرد که در صورت تصویب نهایی دولت به موجب آن می‌تواند دارایی‌های کشورهای خارجی تحریم‌کننده روسیه را برای جبران خسارات ناشی از این تحریم‌ها، مصادره کند.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز این قانون می‌تواند ابزاری اثرگذار باشد تا مسکو بتواند به تحریم‌های اعمال‌شده از سوی کشورهای غربی علیه شرکت‌ها و اتباع روسی پاسخ دهد.

از ابتدای شکل‌گیری بحران در مناطق شرقی روسیه، که جرقه آن از سقوط دولت مرکزی به دست غربگرایان خورد، آمریکا و اتحادیه اروپا با متهم کردن مسکو به حمایت از استقلال‌طلبان، چند دور تحریم‌ را علیه این کشور تصویب کرده‌اند.

هنوز مفاد دقیق مصوبه روز چهارشنبه پارلمان روسیه مشخص نیست،‌ اما اجرای آن می‌تواند اموال بسیاری از شرکت‌های غربی که دارایی‌های چند میلیارد دلاری در روسیه دارند، منجر شود. بر اساس پیش‌نویس این لایحه که با 233 رأی مثبت در برابر 202 رأی مخالف به تصویب رسید، دادگاه‌های روسیه می‌توانند اموال شرکت‌های خارجی را برای جبران خسارات ناشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه اشخاص و شرکت‌های روسی، مصادره کنند.

این مصوبه هنوز به قانون تبدیل نشده و نشست روز چهارشنبه اولین گام در مسیر تصویب نهایی این قانون بود. بر اساس قوانین روسیه، یک لایحه برای تبدیل به قانون، باید سه بار در مجلس دوما، یک بار در شورای فدراسیون تصویب شود و نهایتا به امضای رئیس‌جمهور برسد.

رسانه‌های روسیه لایحه اخیر را «قانون روتنبرگ» نامگذاری کرده‌اند. «آرکادی روتنبرگ» از سرمایه‌دارهای بزرگ روسیه و از متحدان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور است. در ماه سپتامبر تحریم‌های غرب موجب شد تا دسترسی وی به سرمایه 40 میلیون دلاری وی در ایتالیا مسدود شود. وی خواستار جبران خسارت ناشی از این تحریم‌ها شده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها