امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117435
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا باقی مانده است. نمایندگان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا باقی مانده است. نمایندگان کنگره به حوزه‌های انتخابی خود بازگشته تا بتوانند از فرصت باقیمانده برای حفظ کرسی خود در مجلس سنا یا مجلس نمایندگان استفاده کنند. این انتخابات تکلیف 36 کرسی سنا و تمام کرسی‌های مجلس نمایندگان را مشخص می‌سازد و نهایتا معلوم می‌کند که اکثریت را چه کسانی در اختیار می‌گیرند. هم اکنون جمهوری‌خواهان با در اختیار داشتن 234 کرسی مجلس نمایندگان در برابر 199کرسی که دموکرات‌ها در دست دارند، این مجلس را به تصاحب خود در آورده اند. در سنا اما دموکرات‌ها با 55 کرسی در برابر 45 کرسی جمهوری خواهان برتری دارند.
توجه به عرصه سیاست جهانی و درگیری فزاینده آمریکا در بحران‌های بین‌المللی جاری، از جمله خیزش گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و بحران اوکراین نشان می‌دهد که ترکیب جدید کنگره نه تنها می‌تواند بسترساز تحول در جامعه داخلی آمریکا شود، بلکه می‌تواند ابعادی بین‌المللی به همراه داشته و معادلات جهانی را متاثر سازد.
در خصوص نتایج انتخابات پیش‌روی پیش‌بینی‌های متعددی از سوی رسانه‌ها و اندیشکده‌های آمریکایی صورت پذیرفته است. هر یک از این منابع از سبک‌ها و مدل‌های متنوعی برای پیش‌بینی نتایج انتخابات استفاده کرده‌اند.

1- روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست برای پیش‌بینی نتایج انتخابات پیش رو به سراغ فاکتورهایی رفته است که منجر به شکست یا پیروزی هر یک از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات کنگره در بازه زمانی 1980 تا 2012 شده است. واشنگتن پست با مقایسه این فاکتورها با شرایط فعلی جامعه آمریکا پیش‌بینی کرده است که جمهوری‌خواهان پیروز مبارزه انتخاباتی چهارم نوامبر خواهند بود. این روزنامه احتمال به دست آوردن اکثریت کرسی‌های سنا توسط جمهوری‌خواهان را 84درصد و احتمال موفقیت آنها در مجلس نمایندگان را 99درصد پیش‌بینی کرده است. پراکندگی نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه از دید واشنگتن‌پست مطابق با تصویر زیر خواهد بود.

2- پایگاه فایوترتی‌ایت پالتیکس برای پیش‌بینی نتایج انتخابات سنا از یک مدل ترکیبی استفاده کرده است. در این مدل نتایج چندین نظرسنجی عمومی به همراه تجربه‌های تاریخی موجود از موفقیت و شکست هر یک از دو حزب آمریکا در شرایط مختلف ترکیب شده است. نتایج حاصله نشان می‌دهد که به احتمال 56.5درصد جمهوری‌خواهان پیروز نهایی انتخابات هستند. نتایج جزئی‌تر حکایت از احتمال 18.2 درصدی تصاحب 52 کرسی سنا توسط جمهوری‌خواهان و 48 کرسی توسط دموکرات‌ها دارد.

3- روزنامه نیویورک‌تایمز نیز یکی دیگر از رسانه‌های آمریکایی است که از جریان نظرسنجی و پیش‌بینی نتایج انتخابات کنگره عقب نمانده است. این روزنامه با توجه به حساسیت بیشتر انتخابات سنا، بررسی‌های خود را به نتایج انتخابات سنا محدود کرده است. نیویورک‌تایمز با در نظر گرفتن ترکیب مجلس سنا و عضویت دو نماینده از هر یک از ایالت 50 گانه آمریکا، صرفنظر از جمعیت و وسعت آن ایالت، به بررسی تفکیکی احتمال موفقیت جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها در ایالات مختلف پرداخته است. معیارهای لحاظ شده توسط این روزنامه شامل نظرسنجی‌های عمومی، تجارب نامزدهای هر یک از ایالات، مبالغی که هر یک از آنها برای پیش‌برد تبلیغات خود در اختیار دارند و پیشینه انتخابات در آن ایالت می‌شود. نیویورک‌تایمر با استفاده از برنامه‌های شبیه‌سازی پیش‌بینی کرده که به احتمال زیاد 48کرسی سنا در اختیار دموکرات‌ها و 52 کرسی در اختیار جمهوری‌خواهان قرار خواهد گرفت.

4- پایگاه دیلی‌کاز نیز در تحلیلی مشابه آنچه که نیویورک‌تایمز انجام داده احتمال موفقیت تک‌تک نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات در ایالت‌های 50 گانه آمریکا را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که دموکرات‌ها تنها از شانس 32درصدی برای حفظ اکثریت در سنا برخوردارند.

5- نظرسنجی روزنامه هافینگتن‌پست حاکی از احتمال 54درصدی پیروزی جمهوری‌خواهان در مقابل دموکرات‌ها دارد. بنا بر نتایج اعلام شده از سوی این روزنامه ایالات کولورادو، کانزاس و ارکانزاس نزدیکترین سطح رقابت میان نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات را خواهند داشت.

6- پایگاه پردیکت وایز نیز که پایگاهی فعال در زمینه برگزاری نظرسنجی‌های عمومی است، نتایجی مشابه آنچه پیشتر ذکر شد ارائه داده است. 60.5درصد احتمال موفقیت جمهوری‌خواهان در سنا در مقابل 39.5درصد احتمال موفقیت دموکرات‌ها نتیجه‌ایست که این پایگاه اعلام کرده است. شانس موفقیت دموکرات‌ها در تصاحب اکثریت مجلس نمایندگان تنها 0.5درصد بیان شده است.

بررسی کلی نتایج اعلام شده نشان می‌دهد که چهارم نوامبر روز دموکرات‌ها نخواهد بود. تحلیل‌گران معتقدند که این وضعیت با کاهش محبوبیت عمومی رئیس‌جمهور دموکرات فعلی ارتباط مستقیم دارد. این وضعیت می‌تواند فشارها را بر اوباما در عرصه سیاست‌خارجی و داخلی بیشتر کند. تصاحب کنگره توسط محافظه‌کاران می‌تواند برخی از برنامه‌های اوباما از جمله برنامه بیمه درمانی وی را با اختلالات جدی روبه‌رو کند. در عرصه سیاست‌خارجی نیز سیطره نئوکان‌ها بر کنگره، رویکرد تهاجمی آمریکا را پررنگ‌تر میکند.
این مهم می‌تواند تحولاتی را در عرصه اقدام آمریکا در خاورمیانه به طور عام و در سوریه و عراق به طور خاص به ارمغان آورد. یکی دیگر از حوزه‌هایی که می‌تواند تحت تاثیر ترکیب جدید کنگره متحول گردد، روابط مسکو-واشنگتن است. انتظار می‌رود در شرایط جدید فضای حاکم بر روابط دو کشور سنگین‌تر شده و مصالحه با روسیه دورتر گردد. اما تاثیر تغییر ترکیب کنگره آمریکا بر جریان برنامه هسته‌ای ایران مسئله‌ایست که بیش از هر چیز باید مورد توجه قرار گیرد. رویکرد رادیکال‌تر جمهوری‌خواهان در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تاثیرپذیری بیشتر آنها از لابی صهیونیسم از جمله مواردیست که می‌تواند مذاکرات هسته‌ای ایران را پیچیده‌تر کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها