امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117457
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین نمایش مستند قطار مسیر 60 در حضور جمع کثیری از مخاطبان و هنرمندان و با حضور محمد گلریز، جهانگیر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین نمایش مستند قطار مسیر 60 در حضور جمع کثیری از مخاطبان و هنرمندان و با حضور محمد گلریز، جهانگیر زمانی، نادر فرهودی، فروغ بهمن پور و خانواده مرحوم مجتبی میرزاده در خانه هنرمندان برگزار شد.

فروغ بهمن پور خبرنگاری که سال هاست در حوزه موسیقی فعال است در ادامه بازگویی خاطراتش افزود: یادم است برای تهیه گزارشی برای یک مجله سال 1374، خدمت آقای گلریز رسیدم و هم زمان مصاحبه ای با منفردزاده داشتم که چهار سوال در ارتباط با موسیقی انقلابی از ایشان پرسیدم چون به نظر من بعد از عارف قزوینی، اولین شخصی که در این حوزه کار کردند و بسیار تاثیرگذار بوده اند، همین فرد بوده که نباید از قلم بیافتد. در حین اینکه در موسیقی دهه 60 در ایران، یک بخش موسیقی بود که با آقایان  راغب، گلریز، آهنگران شناخته می شود ولی از سوی دیگر این دوره ، با نبود و یا حذف بسیاری از اساتید موسیقی هم شناخته می شود.

کتایون جهانگیری در ادامه توضیح داد: من در این فیلم تلاش کردم هیچ دیدگاهی را وارد و غالب نکنم. همانطور که دیدید افراد نظرات شان را بیان می کنند که در خیلی موارد در تضاد با یکدیگر هم قرار دارد. فیلم مجموعه این نظرات و خاطراتی است که این افراد از این دوره داشته اند. نظر نهایی با مخاطب است که آنچه را می خواهد از دل کار پیدا کند. البته یک مشکل که وجود داشت عدم حضور بعضی از افراد در کار بود بطور مثال مرحوم محمدرضا لطفی که برای شان بسیار احترام قائل هستم جلوی دوربین حرف نزدند و همان موقع هم به ایشان گفتم که اگر فردی نظری را در ارتباط با شما بیان کند هیچکس به جز شما نمی تواند پاسخ دهد و این شاید شبهاتی را به وجود آورد. البته من خیلی دقت کردم که به هیچ وجه در فیلم هیچ حکمی صادر نشود و باید بگویم ما روی هیچ گفته ای حکم تائید نگذاشته ایم.

پدرام اکبری در این خصوص با اشاره به اینکه که یکی از محاسن کار همین است که فیلم قضاوت نمی کند و قضاوت را برعهده مخاطب می‌گذارد.

یکی از حضار ضمن قدردانی از فیلم و تاثیر گذاری بالای آن سوال کرد که به چه علت اپیزودهای مختلف از لحاظ زمانی در پی هم نبودند که فیلمساز در توضیح اشاره کردند که بسیاری از وقایع از لحاظ زمانی به موازات هم رخ می دادند در حالیکه از لحاظ موضوعی متفاوت بودند بطور مثال جنگ خیلی زود شروع شد و در پی آن هم ساخت موسیقی و سروده هایی برای جنگ آغاز شد ولی به موازات در جامعه با وقایعی رو به رو بودیم همچون ممنوعیت در فضای موسیقی و یا موسیقی که مردم در راستایی خلاف جریان منوال جامعه در خانه ها و محافل خود، آن‌ها را تکثیر می کردند پس در عین اینکه از یک سو موسیقی رسمی راه خود را می پیموده، موسیقی غیر رسمی و یا بهتر بگویم غیرقانونی مسیر خود را طی می کرده است.
 


 

در پایان این مراسم به درخواست مخاطبان، محمد گلریز قطعه ای آوازی را برای حضار اجرا کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها