امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117472
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین یاوری عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در مراسم بزرگداشت یادبود بانوی ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین یاوری عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در مراسم بزرگداشت یادبود بانوی پژوهشگر هنر «مهرانگیز مظاهری» که عصر امروز در فرهنگستان هنر برگزار شد، بیان داشت: آشنایی من با دکتر مظاهری به دهه 70 در دانشگاه الزهرا (س) برمی‌گردد که قرار بود تعدادی از دانشجویان در همایش صنایع دستی شیراز شرکت کنند. وقتی او درباره معماری اسلامی سخن می‌گفت همه را تحت‌تأثیر قرار داد. او در آن سفر به مراتب علاوه بر اینکه مراقب دانشجویان، راننده بود مراقب من هم بود.

وی ادامه داد: مرحومه مظاهری طوری با دانشجویان ارتباط گرفته بود که برخی از آنها وی را «مامان مهرانگیز» صدا می‌زدند. او به عنوان یک یار و یاور فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی بود و بنده بسیاری از مصادیق انسان کامل را در این بانو دیدم.

یاوری بیان داشت: مرحومه مظاهری و به زن بودن خود افتخار می‌کرد؛ مأموریت‌ها را به نحو اکمل انجام می‌داد. با گذشت و متواضع بود. وی ثابت کرد که یک زن ایرانی و مؤمنه هیچ وقت برای رسیدن به مدارج علمی محدودیتی ندارد و حتی برای مردان الگوست.

* مرحومه مظاهری استادی وارسته بود

سیدکمال حاج سید جوادی رئیس پژوهشکده هنر در ادامه این مراسم، اظهار داشت: مرحومه مظاهری از گل‌های بدون خار بستان روزگار بود، استادی وارسته و خدمتگزار که با شور و شوق کار می‌کرد و به دانشجویان دلگرمی می‌داد.

وی ادامه داد: آشنایی من با مرحومه مظاهری به دهه 60 دانشگاه الزهرا(س) برمی‌گردد، همه ما از دانش، رفتار ستوده و اخلاق حسنه او بسیار آموختیم. هر کس که خبر درگذشت او را شنید بسیار تأسف خورد که چنین استاد فرهیخته‌ای از این دنیا رفته است؛ امیدواریم مسیر تربیت چنین انسان‌هایی ادامه داشته باشد.

* استاد مظاهری فهم ما را از هنر ایرانی تکامل بخشید

ایرج نعمایی عضو وابسته فرهنگستان هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در ادامه این مراسم، گفت: مظاهری کسی بود که خیلی زود از میان ما رفت، او وقت زیادی را صرف تعلیم، تحقیق و جلسات هنری کرد.

وی ادامه داد: یک وقت‌هایی به او می‌گفتم شما این همه وقتی که صرف کار علمی می‌کنید، چه زمانی به خانه و خانواده می‌رسید؟ او در پاسخ می‌گفت اتفاقاً من در مسائل خانه‌داری مثل یک زن خانه‌دار رفتار می‌کنم و به همسر و فرزندانم حساس هستم.

نعمایی بیان داشت: من هم مثل بسیاری از افراد دیگر براساس یک تصور غلط، فکر می‌کردم مردها توانایی بیشتری در حوزه علم و فرهنگ دارند، غافل از اینکه اگر تعداد بانوان فرهیخته کم است، به خاطر نبود شرایط ظهور و بروز آنهاست. آنچه که انسان را از حیوان متمایز می‌کند، صفات اوست؛ صفات، هیچ ربطی به مذکر و مؤنث ندارد.

وی یادآور شد: متأسفانه بیشتر اطلاعاتی که در تاریخ هنر داریم ناقص است. خانم مظاهری از معدود کسانی بود که تحصیلاتش را در این حوزه با دقت انجام داد و وجودش در تکامل فهم ما از هنر ایرانی غیر قابل انکار است. دریغ که مدت بهره‌گیری ما از وی کم بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها