امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117514
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۵
تعداد بازدید: 77
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -نفیسه اسماعیلی: نخستین روز نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در حالی گذشت که باران و هوای ابری و نم‌زده از سویی ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -نفیسه اسماعیلی: نخستین روز نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در حالی گذشت که باران و هوای ابری و نم‌زده از سویی و از طرف دیگر میزبانی جالب فنلاندی‌ها جلوه‌ای خاص به این فستیوال فرهنگی بخشیده بود.

غرفه ایران نیز در سالن ٥ با مشخصه نام جمهوری اسلامی ایران خودنمایی می‌کند و چهره‌های شناخته شده‌ای چون مجید قیصری و معصومه رامهرمزی اعتبار دیگری به حضور ایران بخشیده است.

 

اولین روز از این جشنواره کتاب با برگزاری نشست‌ها و میزهای مذاکره بسیاری همراه شد، فنلاند به عنوان مهمان ویژه سعی در سنگ تمام گذاشتن داشت و یورگن بووس رییس نمایشگاه فرانکفورت سعی در اعتبار بخشی به آن.

 

اما نکته جالب اینکه تمام برنامه ها در ساعت مقرر آغاز و پایان می‌پذیرد و کمتر تداخل برنامه وجود دارد ولی با این حال اعتصاب کارکنان مترو و وسایل نقلیه عمومی این شهر کمی همه چیز را اندکی تغییر داد.

 

از نکات جالب این نمایشگاه حضور دسته جمعی کودکان و نوجوانان است که در بخش مخصوص به خود و در سکوتی قابل اعتنا فعالیت و بازدید می‌کنند. تفریح و سرگرمی ، ساخت برخی رباطها و تدارک شکلات از تدابیر جالب مسئولان برای این بخش است.

اما در سال ٤ همجوار بخش خبرنگاران و سالن پرس، بخش چاپ قرار دارد، در این قسمت روش‌های چاپ دستی و قدیمی به همان سبک به نمایش گذاشته می‌شود.

 

حضور پائولو کوئیلو هم خبرسازترین چهره از میان نویسندگان به شمار می‌رفت هرچند روزانه ١٣ نویسنده در بخش جنبی شرکت می‌کنند اما حضور مشتاقان این نویسنده و صف طولانی علاقه‌مندان شور دیگری ‌بخشیده بود.

پائلو با همان لباس تیره همیشگی البته با تدابیر امنیتی خاص وارد سالن شد، او از همه چیز گفت، همچنان که بووس رییس نمایشگاه سوال می‌کرد و او گاهی چاشنی طنز را به خرج داده و پاسخ می‌گفت. در این نشست علاقمندان از پیش هزاران سوال را ارسال کرده بودند که برخی از آنها بنا به اعتبار جلسه پرسیده شد. (اینجا را بخوانید)

 

نویسنده برزیلی از توقف سفرهایش گفت و اینکه فعلا سفری ندارد و به ایران آمدنش مشخص نیست او عزلت نشینی اختیار کرده و قصد سفر ندارد. به خبرنگار فارس هم پیرامون میزان مطالعه روزانه‌اش گفت.

اما در غرفه ایران هم میزهای مذاکره با حضور شهرام‌نیا، آموزگار و ربانی رونق داشت. تبلیغات برای نمایشگاه کتاب تهران آغاز شده و مکان آن هم همانگونه که فارس خبرداده بود مصلای امام خمینی انتخاب شده است. نمایشگاه همچنان با فعالیت رسانه‌های تصویری آلمان مورد توجه رسانه‌ها ‌ست.


همچنین صبح روز گذشته جایزه 5 هزار یورویی اروپا به نویسندگانی چون بن بلوشی / کشور آلبانی، میلن روسکوف / بلغارستان، جان نیمیک / چک، ماکیس تسیتاس / یونان، ، ادنی ایر / ایسلند، جانیس جوونس / لتونی، آرمین اوهری / لیختن اشتاین، پییر جی. مجلاک / مالت، اوگنجن اسپاهیچ / مونته‌نگرو، مارنته دمور / هلند، اوگل جسا ساج تیناک / صربستان، بیرگل اوگوز / ترکیه و اوی وایلد / انگلیس اعطا شد. این جایزه مختص نوقلمان است.
انتهای پیام/و

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها