امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117538
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۵
تعداد بازدید: 38
حسن قشقاوی در حاشیه آیین افتتاح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: کشورها اگر با نگاه انصاف به ...

حسن قشقاوی در حاشیه آیین افتتاح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: کشورها اگر با نگاه انصاف به این قضیه نگاه کنند باید تصدیق کنند که سیاست خارجی ایران متکی بر مبانی دقیق، روشن و اصولی بوده است.

وی در خصوص حملات داعش به شهر کوبانی سوریه افزود: اوضاع را نمی‎توان منقطع از گذشته در نظر گرفت جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشت تحرکاتی که به بهانه تقابل با دولت‎های قانونی در منطقه اتفاق می‎افتد با تقویت جریانات تروریستی است و ممکن است دود آن به چشم همه حتی حامیانش نیز برود.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ادامه داد: آن روز شاید فکر می‎کردند که این تحلیل‎ها یک تحلیل‎های غیرواقعی است ولی امروز حتی در مذاکرات دیپلماتیک و هیئت‎های مختلف پارلمانی شاه‎بیت بسیاری از اظهارنظرات به کشورها دادن حق به ایران بود و بر این نکته باور دارند که تحلیل ایران در خصوص تروریسم درست بوده است.

قشقاوی با بیان اینکه شهر کردنشین کوبانی در سوریه مورد حملات سنگین جریان داعش قرار گرفته است، گفت: این حملات با توپخانه‎های سنگین و ادواتی است که یک گروه تروریستی معمولی کمتر می‎تواند از این سلاح‎ها داشته باشد، جای سوال اینجاست که این سلاح‎های سنگین از کجا و چه راهی به دست این گروه تروریستی رسیده است و چرا همه کشورها به طور شفاف نمی‎آیند مواضع خودشان را در این خصوص روشن کنند؟

وی ابراز امیدواری کرد که تروریست‎ها نتوانند نسبت به مردان و زنان بی‎گناه و افراد معصوم تداوم اعمال وحشیانه خودشان را اعمال کنند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ادامه داد: سیاست خارجی ایران نشان داد که نسبت به پدیده تروریسم نگاه گذرا و موقتی نداشته و یک تعریف کوتاه‎مدت از منافع ملی ارائه نکرده است بلکه یک نگاه استراتژیک، راهبردی و دقیق به مسائل داشته است بنابراین تحرکاتی که امروز در منطقه دیده می‎شود اثبات راهبرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

قشقاوی در خصوص تشکیل ائتلاف ضدداعش آمریکا و پرداختن رسانه‎ها نسبت به این موضوع گفت: واقعیت این است که هنوز نمی‎دانیم ائتلاف کشورهای در این زمینه چقدر صحت دارد گرچه ممکن است همه در ظاهر بگویند عضو ائتلاف هستیم ولی باید دید آیا آمریکا و سایر کشورها در باطن نیز واقعا در راستای ضدیت با داعش این ائتلاف را تشکیل دادند یا اینکه اختلافاتی درون این ائتلاف وجود دارد.

وی با اشاره به سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر اینکه ائتلاف ضدداعش «ائتلاف توبه‎کاران» است، بیان داشت: این تعبیر کاملاً دقیق بود چراکه هنوز خیلی‎ها نسبت به اصل جدیت ائتلاف ضدداعش تردید دارند که آیا این ائتلاف با هدف نابودی جریان تروریستی شکل گرفته یا برای تضعیف موقتی آنها به منظور بهره‎برداری ابزاری در آینده است.

این مقام مسئول ادامه داد: اینها مسائل مهمی است که یا گذشت زمان باید تکلیف آن را روشن کند یا اینکه به صورت شفاف این کشورها باید بیایند و موضع خودشان را اعلام کنند.

قشقاوی با تاکید بر اینکه تروریسم یک پدیده خطرناک، دردناک و وحشتناک است، گفت: تروریسم همانند آتشی است که دامن خانه‎ها را می‎گیرد لذا وظیفه رسانه‎ها این است که به این موضوع بپردازند، پردازش‎های رسانه‎ای در سراسر جهان نسبت به تروریسم یک اقدام منطقی، معقول و در چارچوب وظایف رسانه است.

انتهای پیام/83001/ل40/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها