امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117594
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی و کاندیدای محبوب انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که اپوزیسیون ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی و کاندیدای محبوب انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که اپوزیسیون کشورش قصد دارد از اینکه حزب حاکم همچنان اکثریت و 2 سوم مجلس کشور را در دست داشته باشد اجتناب کند. 

خبرگزاری «ته‌لام» در این خصوص نوشت: «مورالس» طی مراسمی در «سانتا کروز دلا سیررا» شهر مقر سنتی اپوزیسیون، اعلام کرد که یکشنبه آینده یعنی روز برگزاری انتخابات یک سونامی آبی (رنگ انتخاباتی وی) به راه خواهد افتاد، و از مردم خواست تا مشارکتی عظیم و گسترده در پای صندوق‌های رای داشته باشند.

وی از مردم خواست تا با رای آنلاین خود از اینکه اپوزیسیون بتواند به هدف خود دست یابد و قدرت را در کنگره به دست بگیرد جلوگیری کنند.

شب گذشته مبارزه انتخاباتی «ساموئل دوریا مدینا» رقیب اصلی «مورالس» و نماینده حزب اتحاد دموکراتیک به پایان رسید؛ وی عصر دیروز در شهر «بونی» مراسمی جهت تبلیغات برگزار کرده بود.

از سویی دیگر مقامات دولتی از جمله «اوسوالدو چاتو پردو» رئیس بنیاد «چه گوارا» که هر 2 برادرش در مبارزه چریکی به همراه «گوارا» کشته شدند در «وایه‌گرانده» طی چهل و هفتمین مراسم سالگرد قتل این مبارز چریکی با وی اعلام همبستگی کردند.

«دانیل فیلموس» سناتور سابق آرژانتینی و دبیر فعلی مسائل مربوط به جزایر «مالویناس» نیز در این مراسم شرکت کرد و یکی از سخنرانان بود؛ مراسم مذکور از تلویزیون بولیوی نیز پخش شد.

اعضای اپوزیسیون بولیوی نیز نسبت به اینکه دیوان عالی انتخابات کشور تمایل به انتخاب مجدد «مورالس» دارد انتقاد کردند.

اپوزیسیون همچنین این موضوع را مطرح کرد که دولت همچنان به مدیریت و توسعه اقدامات خود ادامه می‌دهد اما مبارزه انتخاباتی در واقع از ساعت  24 شب گذشته پایان یافته است. 

«خورخه توتو کیروگا» رئیس جمهور سابق بولیوی و نامزد حزب دموکرات مسیحی نیز مبارزه انتخاباتی خود را با راه‌اندازی یک کاروان پایان داد؛ این کاروان از خیابان «ال آلتو» به راه افتاد و به میدان «ویاروئل» در «لاپاز» پایتخت بولیوی رسید.

یکی دیگر از مسائل جنجالی بین دولت حاکم و «دوریا مدینا» نامزد حزب اتحاد دموکراتیک که در تلویزیون نیز منعکس شد موضوع انتقاد این حزب نسبت به تحقق سریع 2 برابر کردن پاداش کارگران در پایان سال از سوی دولت است.

«لوئیس آرسه» وزیر اقتصاد اعلام کرد که این افزایش 2 برابری بیش از یک سال است که قرار بوده توسط دولت حاکم اجرایی شود، که البته تحقق آن منوط بر رشد اقتصادی 4.5 درصدی کشور می‌باشد که کارگران را نیز در این دستاورد مشارکت می‌دهد.

وی افزود که رشد تولید ناخالص ملی در سال جاری 5.7 درصد خواهد بود، و به همین علت شرکت‌های عمومی و خصوصی باید این مسئله را انگیزه‌ و مکانیسمی در جهت توزیع مجدد ثروت بین کارگران قرار دهند.

وزیر اقتصاد همچنین بیان کرد که سخنان «دوریا مدینا» دارای تناقض هستند زیرا وی در طول مبارزه انتخاباتی خود گفته بود که با تحکیم و بهبود عرضه اوراق بهادار اجتماعی و تخصیص بودجه برای بخش بهداشت و آموزش و پرورش دولت فعلی موافق است.

روزنامه محلی «کامبیو» نیز یادآوری کرده که صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود چشم‌اندازهای اقتصادی جهانی برای سال 2014 را ارزش‌گذاری کرده که در آن بولیوی بیشترین رشد اقتصادی منطقه را با رشد 5.2 درصدی تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص خواهد داد.

یکی دیگر از موضوعات جالب توجه در مبارزات انتخاباتی مسئله امنیت می‌باشد که «کیروگا» وعده داده مسئله رشد قاچاق مواد مخدر را کنترل کند. 

«دوریا مدینا» نیز تصریح کرده که به مسئله امنیت اولویتی استراتژیک می‌دهد و همه نیروها را برای این کار بسیج می‌کند؛ وی همچنین افزود بهبود وضعیت عدالت در کشور را جزو یکی از اهداف اصلی خود در صورت پیروزی در انتخابات قرار خواهد داد.

به گزارش فارس، روز 12 اکتبر (20 مهر) روز انتخابات عمومی بولیوی می‌باشد؛ در این انتخابات مردم این کشور آمریکای لاتین، رئیس جمهور جدید و معاون آن، 130 نماینده مجلس و 36 سناتور را انتخاب می‌کنند.

بر اساس قانون انتخابات بولیوی، رأی دادن یک الزام محسوب می‌شود و کسانی که از رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری خودداری کنند، 400 بولیویانو (57 دلار) جریمه خواهند شد.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها