امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117620
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «هیئت مرکزی آمار، وابسته به دولت اسرائیل» در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که روابط تجاری

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «هیئت مرکزی آمار، وابسته به دولت اسرائیل» در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که روابط تجاری اسرائیل و انگلیس در شش ماه نخست سال جاری میلادی، به شکلی بی‌سابقه افزایش یافته است.

گزارش این هیئت اسرائیلی نشان می‌دهد که بر خلاف جنگ خونینی که علیه غزه در ماه ژوئیه و آگوست به راه افتاد و خشم افکار عمومی در اروپا بخصوص مردم انگلیس را به همراه داشت، مبادلات و روابط تجاری انگلیس و اسرائیل افزایش یافت.

این گزارش که شبکه خبری «راشا تودی» آن را منتشر کرد، نشان می‌دهد که روابط تجاری دو طرف، در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته (2013) 28 درصد افزایش یافته است و میزان مبادلات تجاری به 2.5 ملیار پوند رسیده است. صادرات اسرائیل به انگلیس 40 درصد و صادرات انگلیس به اسرائیل، 14 درصد افزایش یافته است.

این گزارش نشان داد که شرکت‌های مختلفی مانند شرکت امنیتی انگلیسی «G4S» و شرکت لوازم آرایشی-بهداشتی «Ahava» و شرکت «Hewlet Packard» و شرکت نوشیدنی‌های «SodaStream» بیشتر سهم را در مبادلات شش ماه گذشته داشته‌اند.

صنعت نظامی نیز یکی از بخش‌های مهم این مبادلات است. دولت انگلیس سالانه میلیاردها پوند برای خرید سلاح از شرکت‌های اسرائیلی هزینه می‌کند.

فناوری ساخت «پهپاد» نیز یکی از تجارتهای پرسود میان لندن و تل‌آویو است. وزارت دفاع انگلیس اکنون با شرکت تسلیحاتی «البیت سیستم» (Elbit Systems) برای اجرای طرحی به ارزش یک میلیارد پوند جهت توسعه پهپادهایی مانند پهپاد «هرمس» همکاری می‌کند. به همین دلیل انگلیس تاکنون چندین بار مورد سرزنش قرار گرفته است چون این همکاری را شراکت در عملیات‌هایی می‌دانند که ارتش اسرائیل (علیه دیگران) انجام می‌دهد.

سازمان حقوق بین‌الملل «CAAT» (کمپین مبارزه با تجارت سلاح) می‌گوید که دولت انگلیس سالانه مجوزهایی به ارزش 15 میلیون پوند به شرکت‌های انگلیسی می‌دهد تا تجهیزات نظامی به اسرائیل صادر کنند. این سازمان همچنین اعلام کرده است که نزدیک به 44 شرکت انگلیسی برای صادرات سلاح به اسرائیل دلالی می‌کنند. از سال 2010 مقامات انگلیسی بر فروش تجهیزات نظامی به ارزش 24 میلیون پوند نظارت کرده‌اند.

افزایش مبادلات تجاری میان اسرائیل و انگلیس، همه و همه بر خلاف کمپین‌ها و تبلیغاتی است که برای تحریم سازمان‌ها و فروشگاه‌ها وکالاهای اسرائیلی در انگلیس به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه اسرائیل علیه فلسطینی‌هاست.

«ساره کالبورن» مدیر کمپین همبستگی با فلسطین در انگلیس در این خصوص از دولت این کشور به دلیل همکاری با اسرائیل انتقاد کرد و در گفت‌وگو با نشریه «اینترنشنال بیزنس تایمز» گفت: اولویت دولت انگلیس به جای تجارت با اسرائیل، بهتر است که فشار بر اسرائیل باشد... در حالی که اسرائیل در تجاوز اخیرش به غزه بیش از 2000 فلسطینی را کشت که 500 نفرش کودک بود، و غزه 7 سال است که در محاصره است و کل فلسطین بیش از 6 دهه است که در اشغال به سر می‌برد، چرا انگلیس به جای فشار بر اسرائیل، اولویتش را تجارت با آن قرار می‌دهد.

کالبورن از دولت انگلیس خواست تا دست‌کم تجارت سلاح با اسرائیل را تحریم کند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار