امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117630
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ضیف الله الشامی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن روز پنج‌شنبه به انفجار امروز در صنعا

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ضیف الله الشامی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن روز پنج‌شنبه به انفجار امروز در صنعا واکنش نشان داد و گفت آمریکا و سفارت‌های خارجی در پشت پرده این اقدام تروریستی قرار دارند.

در حمله انتحاری صنعا که ساعاتی پس از کناره‌گیری «احمد عوض بن مبارک» از نامزدی نخست‌وزیری یمن صورت گرفت، بیش از 40 تن کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند. مردم یمن در تجمع صبح پنجشنبه در صنعاء، اعلام کردند که مسئولیت این انفجار بر عهده سفارت آمریکاست (جزئیات بیشتر).

شامی در مصاحبه با پایگاه روسی «ریا نوستی» در واکنش به این حمله تروریستی، گفت: «حمله تروریستی امروز صنعا... بیشتر شبیه به واکنش به شکست طرح سفارت آمریکا و برخی دیگر کشورها برای تحمیل نخست‌وزیری بود که منافع و خواسته‌های مردم یمن را تأمین نمی‌کرد. طرح آن‌ها شکست خورد و به همین خاطر تلاش کردند به مردم یمن حمله کنند».

وی افزود: «هیچ‌کس فرد خاصی در این رابطه متهم نشده است. متهم اصلی آمریکا و عوامل جنایتکار این کشور و همچنین دیگر سفارت‌های خارجی هستند که تلاش کردند تا وضعیتی سیاسی مد نظر خود را به یمن تحمیل کنند، اما از سوی مردم پس زده شدند».

«عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن دو روز قبل بر خلاف توافقات با انقلابیون این کشور، رئیس دفتر خود را مأمور تشکیل کابینه جدید کرد. این اقدام با واکنش انقلابیون مواجه شد و مردم یمن تهدید کردند در صورتی که وی از تصمیم خود صرف نظر نکند، تظاهرات‌ها را از سر می‌گیرند. بن مبارک شب گذشته نهایتا از نامزدی نخست‌وزیری انصراف داد.

یمن در دو ماه گذشته صحنه اعتراضات و تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردمی بود. سرانجام در 21 سبتامبر، دولت یمن پس از چند هفته اعتراضات مردمی و کشته شدن چندین نفر از معترضان مقابل مقر نخست‌وزیری، از موضع خود عقب‌نشست و به خواسته مخالفان تن داد (جزئیات بیشتر). دولت یمن در این روز سرانجام توافق صلحی با معترضان به رهبری جنبش انصارالله امضا کرد که بر اساس آن می‌بایست نخست‌وزیر برکنار می‌شد و دولت جدید با همکاری معارضان تشکیل روی کار می‌آمد. هنوز دولت جدید تشکیل نشده است و دو طرف درباره شخص نخست‌وزیر به توافق نرسیده‌اند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار