امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117631
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
هم اینک دو روند مذاکراتی یکی در قاهره بر سر نحوه اجرایی کردن توافق آتش بس جنگ سوم غزه میان رژیم صهیونیستی  و فلسطینی ها و دیگری در اروپا بر سر اختصاص ...

هم اینک دو روند مذاکراتی یکی در قاهره بر سر نحوه اجرایی کردن توافق آتش بس جنگ سوم غزه میان رژیم صهیونیستی  و فلسطینی ها و دیگری در اروپا بر سر اختصاص کرسی به دولت فلسطین در سازمان ملل توامان درحال پیگیری است.

مسئول پرونده مذاکراتی اول دولت مصر و مسئول پرونده مذاکراتی دوم که بیشتر محرمانه و یا‌دآور نشست های مقدماتی منجر به قرار داد اوسلو در سال 1993 م است،  انگلیس  است.

هر یک از دو روند مذاکراتی یک هدف راهبردی را دنبال می کند. اولی در قاهره خلع سلاح مقاومت فلسطینی را در ازای پایان محاصره نوار غزه پیگیر است و دومی شناسایی رژیم صهیونیستی  توسط فلسطینی ها را از طریق مکانیزم اختصاص یک کرسی ثابت برای دولت فلسطینی به شرط شناسایی اسراییل دنبال می کند.

در قاهره کمیته پیگیری توافق نامه آتش بس جنگ سوم غزه بجای اینکه درگیر نحوه اجرای تعهدات رژیم اشغالگر قدس نسبت به فلسطینی های نوار غزه باشد موضوع پایان محاصره در ازای خلع سلاح مقاومت را مطرح کرده است. این در حالی است که یکی از اصلی ترین شروط مقاومت اسلامی فلسطین برای پایان دادن به شلیک موشک ها در جنگ سوم غزه پایان محاصره هشت ساله نوار غزه بوده و طرف صهیونیستی به خاطر اضطرار وضعیتش آن را پذیرفت. عزام الاحمد نماینده جنبش فتح و موسی ابومرزوق نماینده جنبش حماس در یک سوی کمیته پیگیری و در سوی دیگر نماینده دولت مصر قرار دارند. نماینده مصر هم متولی مذاکره با رژیم صهیونیستی است و  هدف غائی از این مذاکرات  مشارکت دادن حماس در یک فرآیند پیچیده ای که با خلع سلاح آغاز و به پذیرش سازش ختم خواهد شد.

علاوه براین مجموعه کشورهای عربی به سرپرستی عربستان سعودی طرحی را آماده  اعلام در مجمع عمومی سازمان ملل می کنند که طرح «پایان اشغال» نام دارد و براساس آن تلاش می شود دولت فلسطین در سازمان ملل شناسایی شود. این طرح با دولت انگلیس هماهنگ شده است. هدف آن نیز عادی سازی رابطه با رژیم اشغالگر قدس اشت.

از دیگر سو دوشنبه هفته آینده طرحی در مجلس عوام انگلیس به رای گذاشته خواهد شد که براساس آن دولت انگلیس اجازه خواهد یافت دولت فلسطینی را با تعریف حقوقی یک دولت به رسمیت بشناسد. بر این اساس گام دوم  انگلیسی ها پس از اخذ مصوبه مجلس عوام رایزنی و اخذ موافقت اتحادیه اروپا در این خصوص و سپس طرح آن در شورای امنیت است. منظور لندن از دولت فلسطینی، دولت‌برآمده از توافق آشتی ملی فلسطین بین فتح و حماس است. دولتی که پس از هشت سال جدایی غزه و کرانه باختری در نتیجه دعوای فتح و حماس، اردیبهشت سال جاری تشکیل شد. اینجا هم هدف مشارکت دادن حماس در یک فرآیند سازش است.

به این معنی که در یک فرآیندی که شاید برخی از فلسطینی ها آن را موفقیتی برای خود تعریف کنند (به دست آوردن کرسی کامل در سازمان ملل) ناخواسته به سمتی حرکت خواهند کرد که در ازای آن باید رژیم اشغالگر قدس را شناسایی نمایند. چه اینکه بدون شک شرط غرب برای اختصاص این بسته تشویقی وسوسه انگیز به فلسطینی ها پذیرفتن اسراییل به عنوان یک «دولت یهودی» است. دولت یهودی نیز معنای خاص خود را دارد. اینکه یک میلیون و سیصد هزار فلسطینی ساکن اراضی اشغالی سال 48 می بایست از این مناطق خارج و به کرانه باختری یا نوار غزه کوچ کنند. پذیرش کوچ هم به معنای پذیرش اسراییل خواهد بود.

براین اساس همزمان با تحولات سوریه و عراق،‌ پروژه ای پیچیده در جغرافیایی منطقه ای و بین المللی درحال شکل گیری است تا دو هدف راهبردی را برای غرب و متحدانش محقق کند. یکی خلع سلاح مقاومت فلسطینی در مذاکرات قاهره و دیگری اجبار فلسطین به شناسایی رژیم اسراییل در سازمان ملل.

* مهدی شکیبایی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها