امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117633
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «الکساندر مرکوری» حقوقدان فعال در انگلیس در مطلبی که خبرگزاری «نووستی» منتشر کرد نوشت که

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «الکساندر مرکوری» حقوقدان فعال در انگلیس در مطلبی که خبرگزاری «نووستی» منتشر کرد نوشت که اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده است که به قانون پایبند است اما در واقع درباره مبنای قانونی تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال کرده است، به شدت تردید وجود دارد. با این حال تجربیات گذشته نشان می‌دهد که دادگاه‌های اروپا نیز این اقدام را غیرقانونی دانسته‌اند اما با وجود اعلامیه‌های فراوان همچنان این اقدامات در دستور کار آنها قرار دارد.

بر اساس این گزارش، فقط یک نهاد جهانی می‌تواند از لحاظ قانونی تحریم اعمال کند و آن شورای امنیت سازمان ملل متحد است و مواردی که شامل تحریم می‌شوند در قوانین مشخص شده است و شامل قطع روابط اقتصادی، ریلی، دریایی، هوایی، پستی، تلگرافی، رادیویی و موارد مشابه می‌شود.

از این رو اتحادیه اروپا نهادی قانونی ندارد که بر اساس آن بدون رای شورای امنیت بتواند رای به تحریم بدهد و چنین اقداماتی، شورای امنیت را با چالش مواجه می‌کند. این اقدامات همچنین نقض قوانین سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود.

مرکوری نوشته است که در صورتی که نیاز باشد شورای امنیت باید تحریم‌های اتحادیه اروپا در راستای مبارزه با تروریسم و گسترش سلاح‌های کشتارجمعی را به صورت مستقل بپذیرد. همچنین با اعمال محدودیت‌هایی برای احترام به حقوق‌بشر و دموکراسی با توجه به سیاست خارجی و امنیتی بنابر قوانین بین‌المللی اعمال کند. با این حال در این تحریم‌ها به مبنای قانونی اشاره نشده که به بند 11 پیمان اتحادیه اروپا مربوط می شود البته بندهای 21 و 24 جایگزین آن شده‌اند اما نه به بند 11 و نه به بندهای 21 و 24 اشاره‌ای نشده و فقط به بند 28؛ یعنی موردی که مربوط به نیاز به اقدام عملی سازمان ملل در موارد ضروری می‌شود، ارجاع داده شده است.

این وکیل همچنین نوشت که البته هیچکس هیچ توهمی درباره تحریم‌‌ها ندارد. اتحادیه اروپا با وجود همه ادعاهایی که مبنی بر قانون‌مداری دارد، نگرانی از اعمال تحریم‌ها ندارد. فقط به این توجه کنید که وقتی اتحادیه اروپا مواردی از تحریم را علیه ایران اعمال کرد، دادگاه‌های اتحادیه اروپا هم این تحریم‌ها را غیرقانونی دانستند. اما اروپا همچنان به وضع تحریم های جدید علیه ایران مبادرت کرد.
انتهای‌پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها