امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117665
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، صبح امروز مسعود سلطانی‌فرد در آیین آغاز به کار دومین روز از اجلاس بین‌المللی میراث فرهنگی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، صبح امروز مسعود سلطانی‌فرد در آیین آغاز به کار دومین روز از اجلاس بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس اظهار کرد: پیامد تشکیل این کمیته بین‌المللی استحکام پیوند ذاتی بین میراث ناملموس و ملموس می‌باشد.

وی افزود: بدون در نظر گرفتن این پیوند و تلاش برای احیای جداگانه هرکدام، پاسداری از هیچ کدام از آنها حاصل نمی‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هموطنان من کوشیده‌اند با ملاحظه این رسالت سرفصل‌هایی در خود برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس انتقال نسلی این فرهنگ، سبک زندگی توسعه پایدار و محیط زیست انتخاب و پیش روی شرکت‌کنندگان این اجلاس قرار دهند.

وی یکی از ویژگی‌های اجلاس حاضر را توجه ویژه به نقش زنان در انتقال و مدیریت و پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس دانست.

سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: مایلم در این جلسه سیاست های کلان دولت جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی را تبیین کنم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط رهبر معظم انقلاب با نام اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: آحاد ملت ایران، ارگان‌های اجتماعی و پژوهشی اعم از خصوصی و دولتی برای اجرایی کردن بیانات رهبر انقلاب اهتمام ورزیده‌اند.

وی افزود: در حوزه فرهنگ سازمان میراث فرهنگی ملموس و ناملموس برنامه‌های زیربنایی خوبی را در دستور کار قرار داده است.

وی در ادامه بخشی از عناوین تعریف شده در این حوزه را برشمرد و گفت: تثبیت جایگاه و شان میراث ناملموس در قانون 5 ساله ششم و توسعه، ارتقای سطح همکاری‌ها در سطوح زیرمنطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه میراث ناملموس، ثبت مواریس چند ملیتی مشترک با کشورهای دیگر، برگزاری نشست‌های تخصصی منطقه‌ای با هدف تدوین برنامه‌های مشترک در این حوزه، ارتقای سطح همکاری‌ها در بخش آسیا و منطقه مرکزی از طریق مرکز مشارکت پاسداری از میراث ناملموس در آسیای غربی و مرکزی که تحت نظارت سازمان یونسکو است، ارتقای سطح همکاری با ارگان‌های بین‌المللی و دفاتر منطقه‌ای و کمیسیون‌های ملی یونسکو و سازمان بین‌المللی آی‌سیسکو و پیگیری پرونده اضافه نمودن 4 کشور جدید به پرونده میراث ناملموس نوروز در سال 2014 برای ثبت در سال 2015 با حضور کشورهایی که به تازگی برای مشارکت در این پرونده اعلام آمادگی کردند با هدف ارتقای سطح صلح و دوستی در منطقه و پیگیری جدی تعهدات کشورمان در ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی از جمله این اقدامات می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات سازمان میراث فرهنگی پیگیری و پاسداشت میراثناملموس، همکاری با شبکه تخصصی ICCN تحت عنوان کنوانسیون 2013 ،برگزاری و حضور فعال در نشست‌ها، کارگاه‌ها و سایر همایش‌های مربوط به میراث فرهنگی ناملموس  است.

سلطانی‌فر تجلی تعهدات ایران در این زمینه را برگزاری اجلاس ICCN در اصفهان دانست و گفت: امیدوارم اهداف تفهیم شده برای این اجلاس محقق شود.

معاون رئیس‌جمهور ضمن تشکر از حضور نماینده‌های کشورهای مختلف در این اجلاس گفت: امیدوارم افراد با یک تصویر واقعی از جمهوری اسلامی به کشورهای خود بازگردند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با ابراز خشنودی از آغاز مجمع عمومی اجلاس سازمان بین‌المللی ICCN در شهر اصفهان گفت: با اینکه این سازمان بسیار جوان است و تنها 11 سال از زمان تصویب آن می‌‌گذرد توانسته تحول‌ چشم‌گیری در این حوزه بگذارد و اقوال همگانی را نسبت به این موضوع جلب کند.

سلطانی‌فر گفت: افزایش کشورهای عضو، استقبال کشورهای جهانی از مقوله ثبت میراث ناملموس، افزایش آمار همکاری کشورهای منطقه، تربیت نیروی متخصص و آغاز به کار 10 مرکز منطقه‌ای با رویکرد حفاظت از میراث ناملموس که پیگیر سیاست‌های یونسکو هستند از جمله موفقیت‌های این سازمان 11 ساله می‌باشد.

وی تصریح کرد: آی‌سی‌سی‌ان در سال‌های اخیر فعالیت چشمگیری داشته و کوشیده آموزه‌ها و دستاوردهای نظری را در مقام عمل و در سطح کلان اجتماعات شهری نهادینه کند.

انتهای پیام/2301/ج40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها