امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117682
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش بین‌المللی «باران غدیر»، روز پنجشنبه در شهر مقدس مشهد در حالی برگزار شد که ادیبان، نویسندگان و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش بین‌المللی «باران غدیر»، روز پنجشنبه در شهر مقدس مشهد در حالی برگزار شد که ادیبان، نویسندگان و شاعران سرشناس داخلی و خارجی در مراسم اختتامیه حضور داشتند.

دراین مراسم، بعد از شعرخوانی شاعر جوان اهل بیت آقای یعقوبی‌آل درباره حضرت علی (ع)، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری به ارائه گزارشی درباره این دوره از همایش «باران غدیر» پرداخت.

وی ضمن تبریک ایام عید غدیر و ولایت امام هادی (ع)، بیان داشت: این مجلس، مجلس متبرکی است چراکه به نام حضرت علی (ع) شکل گرفته است و پیامبر فرمودند؛ آنجایی که یاد و نام علی (ع) باشد، عبادت است و ملائک و فرشتگان آسمان هم در آنجا حضور دارند. ضمن اینکه خوشحالیم که کرامت این مجلس مضاعف است به این که در مکانی هستیم که زیر سایه علی‌بن موسی الرضا (ع) هستیم.

* مؤمنی شریف: یکی از اهداف این همایش، فهماندن متعلق بودن اهل بیت (ع) به همه بشریت است

رئیس حوزه هنری همچنین با بیان اینکه این روز و مجلس و لحظات مقدس را گرامی می‌داریم، اشاره کرد: همایش بین‌المللی «باران غدیر»، برای دو منظور ایجاد شد و خدا را شکر با این اهداف تا امروز ادامه حیات داده است. یکی از اهداف این همایش این بود که بدانیم و اعلام کنیم که اهل بیت (ع) به ویژه حضرت علی (ع) متعلق به همه بشریت هستند و تمام کسانی که از فطرت پاک برخوردارند وقتی که نام آن حضرت و اندیشه‌های ایشان مطرح می‌شود و با شخصیت ایشان آشنا می‌شوند، ناگزیر به او عشق می‌ورزند و از ارادتمندان ایشان شده و مروج پیام‌های آن حضرت در جهان می‌شوند.

مؤمنی شریف بیان کرد: خوشبختانه در روزگار ما انسان‌های اینگونه، از مذاهب و ادیان مختلف فراوان هستند. در این پنج سال از کشورهای مختلف با مذاهب گوناگون کسانی آمده‌اند که ما کمتر آنها را می‌شناسیم. از مسیحیان لبنان در این سال‌ها به این همایش مهمانانی آمده‌اند و در این دوره هم ما شاهد این بودیم که آقای جورج شکور به «باران غدیر» آمدند که کتاب حماسه پیامبر و حماسه امام حسین (ع) را در قالب شعر کار کردند، از هندوستان کسانی بوده و هستند که شخصیت‌های بزرگی در کشور خودشان هستند و سال گذشته بزرگواری را داشتیم که منسوب بودند به خانواده گاندی، سال گذشته نویسنده کتاب «زینب، فریادگر باشکوه» در این همایش حضور داشتند.

وی به حضور چنین شخصیت‌هایی در میان افراد مذاهب مختلف و اهل سنت اشاره کرد و گفت: ما اهل بیت (ع) و حضرت علی (ع) را مایه وحدت می‌دانیم، به ویژه در جهان امروز که جهان اختلاف‌ها و پراکندگی‌ها است.

* استقبال خوب دانشمندان، اُدبا و سایر مردم از همایش «باران غدیر»

مؤمنی شریف ادامه داد: مسأله دوم این است که ما وظیفه داریم از این انسان‌ها با عنوان دوستداران حضرت علی (ع) و ائمه گرامی تقدیر و تشکر کنیم که باران غدیر گام کوچکی در این سال‌ها برای این کار بوده که مورد استقبال دانشمندان، اُدبا و سایر مردم قرار گرفته است.

رئیس حوزه هنری با اشاره به مراسم باشکوه افتتاحیه «باران غدیر» در تهران، گفت: امسال مهمانان از کشورهای مختلفی بودند از جمله تاجیکستان، هندوستان، ترکیه، پاکستان و لبنان که این مهمان‌ها روز بعد از افتتاحیه، مهمانان این همایش به قم رفته و ضمن دیدار با بعضی از مراجع، به زیارت حرم حضرت معصومه (س) رفتند. گروهی از این مهمان‌ها به شیراز رفته، گروهی به مشهد آمده‌اند و گروهی هم به بجنورد می‌روند.

* لیندا غدار: به نمایندگی از «جورج جرداق» در این همایش حضور یافتم

در ادامه این مراسم، لیندا غدار پژوهشگر لبنانی، اظهار داشت: سلامی از لبنان پایداری به ایران که حامی تمام مظلومان عالم است و با تشکر از حوزه هنری که ما را به همایش «باران غدیر» که محل گردهمایی اندیشمندان، فرهیختگان، ادیبان و هنرمندان است، دعوت کرد. همانطور که می‌دانید قرار بود استاد «جورج جرداق» در این برنامه حاضر باشند که به دلیل بیماری نتوانستند در این مراسم حضور به هم برسانند و من به نمایندگی از ایشان در اینجا حاضر شده‌ام.

وی با بیان اینکه امام علی بن ابیطالب (ع) پیشوای عدالت انسانی است، گفت: از سپیده دم تاریخ بشریت، شخصیت‌هایی درخشیدند و فریادهایی خروشید که بازگوکننده کرامت انسانی بود، در حالی که بیشتر قوانین ظلم و ستم و استبداد را بازگو می‌کرد. در هر زمان و مکانی این نبرد خونین پابرجاست که منجر به پیدایش شعور اجتماعی و افزایش اندیشه سیاسی و رسیدن به بلوغ شخصیت انسانی می‌شود.

غدار تأکید کرد: با نگاهی به اهداف و مراحل این نبرد متوجه خواهیم شد که تمام ملل جهان در آن شرکت داشته‌اند و برای اعتلای جایگاه انسانیت خون‌ها ریخته‌اند و زحمت‌ها کشیده‌اند. همان گونه که اسلام انقلابی بر جامعه جاهلی و ارزش‌های آن بود، امام علی (ع) نیز قرآنی گویا و ناطق و مقاومتی خستگی‌ناپذیر در برابر جریانات منحرف بود. اینجا است که چهره امام علی (ع) را در صف اول انقلابیون بی همتای تاریخ می‌بینیم، کسانی که دغدغه‌ای جز خدمت به بشریت و دفاع از حقوق آنها نداشته‌اند.

* «جورج جرداق» عمر خود را در گفتن کلمه «حق و دفاع از حقیقت» سپری کرد

این پژوهشگر لبنانی ادامه داد: با توجه به این رویکرد انسانی می‌بینیم که امام علی (ع) ارزش‌های مورد نظر خود را در قالب گفتار و کردار به اطرافیان خود بازگو می‌کرد، بنابراین نویسنده و اندیشمند لبنانی جورج جرداق به ابعاد و نمونه‌های زیبایی از تعالی و درخشش و عظمت انسانی که در شخصیت امام علی (ع) وجود داشت، آگاه شده و تعداد زیادی از آثارش را به شرح آن جلوه‌های نورانی پرداخت و نقش امام در مقابله با جبهه‌های باطل و ستیز با ظلم و ستم و پایداری در مقابل استبداد و یاری رساندن به مظلومین را مورد بررسی و پژوهش قرار داد.

وی با بیان این که اکنون به مهمترین ابعاد از شخصیت امام علی (ع) که مورد توجه آقای جورج جرداق بوده اشاره می‌کنیم، افزود: اولین نکته‌ای که در اندیشه امام علی (ع) از نظر این محقق مهم بود، نگاه عمیق امام به موضوع وحدت بین بشر و مساوات بین افراد جامعه است؛ بنده و آزاده، ثروتمند و مستمند، سیاه‌پوست و سفیدپوست؛ چنانچه می‌گوید انسان‌ها با هم برابر هستند. این قانون ثابت بر تمام قوانین وضعی ارج می‌یابد و کسی نمی‌تواند آن را نقض کند و چه کسی بهتر از جورج جرداق که عمر خود را در گفتن کلمه حق و دفاع از حقیقت سپری کرد، کسی که در مبارزه با طاغوت‌ها و جنایتکاران کم نگذاشت. بنابراین ایشان در امام علی (ع) الگوی خود را دید زیرا امام علی (ع) را بسیار سختگیر در رفع ظلم و ستم و حق خوری افراد ضعیف جامعه می‌بینیم.

لیندا غدار عنوان کرد: نیاز به گفتن نیست که آثار علی ابن ابیطالب (ع) با روح اسلام ارتباطی تنگاتنگ دارد و بلکه آیینه‌ای شفاف از حقایق این دین عدالت گستر است. همانگونه که حکومتش نمونه عملی و کاربردی اسلام بود. علی ابن ابیطالب (ع) امام مسلمین و نخستین پیرو این دین هرگز بر دیگران و مخالفان، ایده و عقیده خود را تحمیل نکرد و آیه کریمه لا اکراه فی الدین، سرمشق و الگوی وی در این زمینه بود زیرا انسان‌ها همه در هر صورت مستحق مهربانی و عفو حاکمان هستند.

* تشریح «آیت‌الله رضازاده» از دلایل ثبت نامه امام علی (ع) به مالک اشتر در سازمان ملل

یکی دیگر از سخنرانان این همایش «باران غدیر»، آیت‌الله شیخ رجبعلی رضازاده استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد بود که وی با بیان اینکه در فضائل حضرت علی (ع) زیاد سخن گفته شده اما این مطلبی که انتخاب کرده‌ام درباره عهدنامه مالک اشتر است، بیان داشت: نامه امام علی (ع) به مالک اشتر به عنوان تنها مرجع عدالت گستر طول تاریخ در سازمان ملل به ثبت رسید. سازمان ملل این نامه را به عنوان تنها مرجع و سند عدالت گستر در طول تاریخ بشریت ثبت کرد. متن این نامه که مورد ارزیابی نخبگان ادیان مختلف قرار گرفت به عنوان رمز عدالت و نشان دهنده یک حاکم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بی‌سابقه شناسانده شد.

وی با بیان اینکه علی (ع) انسانی بود که باید چنین باشد و نخبگان ادیان مختلف و سازمان ملل درباره او چنین بگویند، گفت: در کجای دنیا سراغ دارید که در جنگی که مدت‌ها دو لشکر مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند و فرماندهان و سران هم در جنگ حضور دارند، یکی از سران این دو جبهه به خانه بزرگ جبهه دیگر برود و اینقدر اطمینان داشته باشد که سالم برمی‌گردد؟

آیت الله رضازاده ادامه داد: مدت‌ها جنگ صفین طول کشید، شبی معاویه به عمروعاص گفت دلم برای ابوالحسن گرفته شده و مایلم خدمتش برسم تا با هم صحبت کنیم. به اصرار معاویه، آن دو حرکت کردند، صورت‌هایشان را بستند، وارد خیمه حضرت علی (ع) شدند، تا نزدیک صبح با ایشان صحبت کردند. هر چه حضرت علی (ع) گفت؛ دست از این کار بردار، او گوش نکرد. هنگامی که خواست برگردد، امام علی گفت مالک، این مهمان‌ها را به لشکر معاویه برسان. بعد از آن، امام علی به مالک گفت؛ میدانی این مهمان‌ها چه کسانی بودند؟ معاویه و عمروعاص. در این حال مالک گفت؛ چرا نگفتی که این دو نفر را از بین ببریم؟ امام علی (ع) فرمود؛ که مالک، آنها مهمان ما بودند.

وی افزود: در کجای دنیا فرمانده یک لشکر اینقدر به دشمن خودش اطمینان دارد که به خیمه دشمن برود و سالم برگردد؟ در کجای دنیا چنین انسانی که حتی دشمن در صحنه جنگ اینچنین به او اطمینان داشته باشد را سراغ داریم؟ یا در قضیه ابن ملجم که فرق حضرت علی (ع) شکافته شد، امام علی اولین سخنی که به قاتلش گفت این بود؛ ابن ملجم کار بزرگی انجام دادی، من بد امامی برای تو بودم؟ در کجای دنیا شخصیتی در آستانه مرگ به قاتلش از روی رأفت و رحمت چنین جمله‌ای بگوید و درباره او به پسرش سفارش کند؟ در کجای دنیا انسانی با قاتلش چنین برخورد می‌کند؟

آیت‌الله رضازاده تأکید کرد: همانطور که در این نامه سازمان ملل اشاره شده است، زندگی امام علی (ع) موجب حیرت و تعجب انسان می‌شود. وقتی از زندگی امام علی (ع) شگفت زده شدند که او چه شخصیتی بوده و چه برخوردی با دشمنانش داشته است، موضوعی است که در اینجا در همایش «باران غدیر» جمع شده‌ایم تا درباره آن حرف بزنیم. آنهایی که در مسیر حضرت علی (ع) حرکت می‌کنند به جایی می‌رسند که عقل بشر نمی‌تواند درک کند که مگر می‌شود یک انسان به این مقام برسد؟ اما مطالعه درباره زندگی بعضی از شیعیان علی این رشد و ترقی حیرت‌آور را نشان می‌دهد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها