امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117687
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
روز یکشنبه آینده 10 اکتبر قاهره پایتخت مصر میزبان یک کنفرانس بین المللی بزرگی است با هدف انچه که تلاش برای بازسازی خرابی های غزه توسط رژیم صهیونیستی ...

روز یکشنبه آینده 10 اکتبر قاهره پایتخت مصر میزبان یک کنفرانس بین المللی بزرگی است با هدف انچه که تلاش برای بازسازی خرابی های غزه توسط رژیم صهیونیستی عنوان کرده اند.

به گزارش گروه بین الملل و سیاست خارجی < a href="http://p313.ir" style="color:red;">پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ این کنفرانس مشترکا با همکاری مصر و نروژ برگزار می شود و در آن جان کری وزیرخارجه آمریکا،‌کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و بسیاری از شخصیت های سیاسی جهان از جمله تونی بلر رئیس کمیته موسوم به چهارجانبه صلح خاورمیانه و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب حضور دارند.

به نقل از فلسطین الیوم، علاوه براین 50 هیات بین المللی از سراسر دنیا، 30 وزیر خارجه (فرانسه،‌اردن، ایتالیا،‌ژاپن...)و نمایندگان 20 سازمان منطقه ای و بین المللی (صندوق جهانی غذا،‌ صندوق بین المللی پول،‌ بانک جهانی،‌سازمان اونروا و بانک اسلامی – عربی توسعه و...) نیز در این کنفرانس حضور دارند.

ریاست این کنفرانس مشترکا نیز برعهده  اتحادیه عرب ، اتحادیه اروپا و سازمان ملل است و روز یکشنبه 20 مهرماه برگزار خواهد شد. 

منابع دیپلماتیک در وزارت خارجه مصر اعلام کرده اند که تمامی سازمانها و هیاتها در این کنفرانس تعهدات مالی خود را برای بازسازی غزه اعلام خواهند کرد.

علاوه براین خانم کاترین اشتون هم برگزاری این کنفرانس را به فال نیک گرفته و بنا دارد در یک بازی بین المللی شبیه بازیکنان فوتبالی که معمولا بازی خداحافظی خود را دوست دارند با یک تیم در تراز جهانی  برگزار کنند و از دنیای فوتبال خداحافظی کنند در این کنفرانس جهانی بطور رسمی از دنیای سیاست کناره گیری کرده و جای خود را به خلفش خانم فدریکا موگرینی وزیر خارجه ایتالیا بدهد.

فلسطینی ها هم خصوصا دولت توافق ملی چشم به نتایج این کنفرانس جهانی دوخته و انتظار دارد اگرچه در حین 50 روز جنایت هولناک رژیم صهیونیستی در پیش چشمان جهانیان هیچ کشوری حاضر نشد یک نشست منطقه ای برگزار کند حالا این خیل عظیم دوستداران فلسطین دست کم کمک های مالی واقعی برای بازسازی انچه که اسراییل تخریب کرد اهدا کنند.

نگرانی فلسطینی ها از آن رو است که پس از جنگ  22 روزه اسراییل علیه غزه(2008 - 2009) نیز کنفرانس مشابهی در مصر آما نه در قاهره بلکه در سواحل  شرم الشیخ جایی که حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع این کشور علاقه زیادی به برگزاری کنفرانس های بین المللی در ان داشت برگزار شد و اتفاقا نتایج اعلامی خوبی نیز داشت و بنا بود پنج میلیارد دلار برای بازسازی غزه کشورهای شرکت کننده کمک کنند اما در نهایت با اعلام شروطی سخت و ناشدنی از جمله خلع سلاح فلسطینی ها در برابر اسراییل تمامی آن تعهدات مالی فقط روی کاغذ ماند و حتی کشورهای عربی هم از اهدای کمک به برادران فلسطینی خود خودداری کردند.

علاوه براین یکی دیگر از شروطی که شرکت کنندگان در کنفرانس شرم الشیخ پیش پای اهالی غزه گذاشتند یکی  سپردن امور خود به تشکیلات خودگردان فلسطین به جای دولت قانونی حماس که در انتخابات سال 2006 حائز اکثریت ارا بود و دیگری ن شناسایی رژیم صهیونیستی توسط گروههای مقاومت فلسطینی بود.

شروط پیش روی فلسطینی ها خصوصا اهالی غزه به گونه ای بود که پذیرفتن‌ آن در نزد فلسطینی ها چشم پوشی از شرافت و کرامت و ارمان فلسطین معنا می شد و انان نظر به تقدیم هزاران شهید و مجروح و معلول در راه حفظ شرافت و کرامت  و ارمان فلسطین هرگز زیر بار این کمک نرفتند و به این ترتیب در یک تبانی آشکار میان رژیم صهیونیستی ،‌کشورهای مرتجع عربی و در راس آن مصر دوره مبارک  و سعودی و همچنین کشور های غربی متحد رژیم اشغالگر قدس اجازه داده شد با جنگ افزارهای صهیونیستی زیرساخت های یک ملت پیش چشمان افکار عمومی جهان تخریب و ویران شود.

نگاه امروز ملت فلسطین به کنفرانس جهانی بازسازی غزه نگاهی همراه با شک و تردید است خصوصا اینکه معمولا برای نتایج این گونه کنفرانس ها هیچ تضمینی وجود ندارد. بنابراین به نظر می رسد چنین تلاش هایی بیشتر شبیه پروسه ای است برای وارد کردن فلسطینی ها به یک فرآیندی که ممکن است در نهایت آنان را وادار به امتیاز دهی کند. پروسه ای که در پیوند با برخی تلاش ها در قاهره و سازمان ملل و انگلیس معنای خطرناکی به دست می دهد.

امروز هم زمزمه های خلع سلاح مقاومت در ازای پایان محاصره غزه،‌ شناسایی اسراییل توسط گروههای مقاومت و چشم پوشی از بخش عمده ای از خاک فلسطین در ازای بازسازی غزه به گوش می رسد.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها