امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117689
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ملاله یوسف‌زی» دختر ۱۶ ساله پاکستانی و «کایلاش ساتیارتی» فعال هندی حمایت از حقوق کودکان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ملاله یوسف‌زی» دختر ۱۶ ساله پاکستانی و «کایلاش ساتیارتی» فعال هندی حمایت از حقوق کودکان کار به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل در سال 2014 معرفی شدند.

ملاله یوسف‌زی، دختر شانزده ساله پاکستانی است که 3 سال پیش در راه رفتن به مدرسه، مورد هجوم تروریست‌های طالبان قرار گرفت و به شدت زخمی شد؛ آثار این جراحت هنوز در صورت وی مشاهده می شود.

وی برای مداوا به لندن منتقل شد و پس از نوشتن کتاب خاطرات خود با عنوان «منم ملاله» مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. وی در خصوص کتابش گفته که «این تنها داستان من نیست بلکه داستان 61 میلیون کودکی است که از درس و تعلیم محروم مانده‌اند.»

ملاله فعال حقوق دختران و طرفدار رفتن دختران پاکستانی به مدرسه است؛ همین امر از دلائل اصلی سوء قصد طالبان به وی بوه است. طالبان مخالف حضور دختران پاکستانی در مدارس است.

این دختر پیش از سوء قصد نیز در سال 2009 یعنی در سن 12 سالگی از همان محل زندگی‌اش یعنی دره «سوات»، برای رسانه‌ها مقاله می‌نوشته و رسانه‌ها را از وضعیت زندگی هم‌شهری‌های خود آگاه می‌کرده است.

«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این، 10 اکتبر یعنی امروز را به نام روز جهانی «ملاله» نام‌گذاری کرده بود.

«کایلاش ساتیارتی» مهندس برق سابق 53 ساله هندی دیگر دریافت کننده این جایزه بین‌المللی است که از سال 1980، فعالیت‌های خود را با هدف حمایت از حقوق «کودکان کار» آغاز کرد. آمار منتشر می‌گویند که وی از آن سال تاکنون، 75 هزار کودک مجبور و متعهد به کار را از شرایط غیرانسانی رهایی داده است.

جایزه صلح نوبل در سال 2009 به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا رسید بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها