امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11769
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۸
تعداد بازدید: 191
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بین‌المللی سوریه بعدازظهر چهارشنبه با حضور مقامات و شخصیت‌هایی از 40 ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بین‌المللی سوریه بعدازظهر چهارشنبه با حضور مقامات و شخصیت‌هایی از 40 کشور جهان و برخی سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با شعار «راه‌حل سیاسی، ثبات منطقه‌ای» در هتل آزادی تهران برگزار شد.

سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از برگزاری این نشست هدف آن را کمک به پیشبرد ایده رسیدن به راهکار سیاسی برای سوریه دانست و گفت: از تمام کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که می‌توانند به راهکار سیاسی در سوریه کمک کنند و ایده‌ها و نظراتشان راهگشا باشد، دعوت کرده‌ایم که در این نشست شرکت کنند و امیدواریم مباحث و همفکری‌ها بین کشورها و سازمان‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به موفقیت نشست ژنو 2 کمک کند.

«هوشیار زیباری» وزیر امور خارجه عراق، «فاضل محمد جواد» مشاور حقوقی نخست‌وزیر عراق، «مراد مدلسی» وزیر خارجه الجزایر،«یوسف الحارثی» قائم مقام وزیر خارجه عمان، «امیل لحود» رئیس جمهور سابق لبنان، «شمسی وآی ناهودا» وزیر دفاع تانزانیا، «آنخل انریکه آریاس» معاون وزیر امور خارجه اکوادور، مشاور رئیس جمهور نیکاراگوئه، «خوان کارلوس آلورالد» معاون وزیر امور خارجه بولیوی، «داوید ولاسکز» معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا، «یوری تمرین» معاون وزیر خارجه اندونزی، «محمد علی اف» دستیار ویژه وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، وزیر دادگستری سوازیلند، معاون مدیرکل وزارت خارجه چین و همچنین نماینده روسیه و مسئول پرونده سوریه در این کشور از جمله مقامات شرکت کننده در این نشست بودند.

اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و اکمل الدین احسان اوغلو دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز برای این نشست پیام فرستادند که در مراسم افتتاحیه قرائت شد.

علی‌رغم دعوت به عمل آمده از قطر و عربستان ولی هیچ نماینده‌ای از این کشورها در نشست تهران حضور نداشتند.البته نماینده‌ای از سفارت ترکیه در این نشست حضور داشت.

در این نشست هیچ نماینده‌ای نیز از دولت و معارضان سوریه حضور نداشتند که عراقچی در این باره گفت: ترجیح دادیم که بدون حضور آنها این نشست برگزار شود تا کشورهای شرکت‌کننده در فضای مناسب دیدگاه‌های خود را مطرح کنند. 

در ابتدای نشست بین‌المللی سوریه علی‌اکبر صالحی طی سخنانی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه پیشنهاد کرد که گروه تماس نشست بین‌المللی تهران به منظور پیشبرد اهداف آن به ویژه ارتباط موثر با دولت و مخالفان سوریه هر چه سریعتر و با توافق حاضران در نشست تشکیل و ماموریت خود را آغاز کند.

پس از قرائت پیام‌های بان کی مون، اخضر ابراهیمی و اکمل الدین احسان اوغلو، امیل لحود رئیس جمهور سابق لبنان، هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق و مراد مدلسی وزیر خارجه الجزایر به ایراد سخنرانی پرداختند و پس از آن شرکت کنندگان در پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران در حدود دو ساعت و نیم به بحث و تبادل‌نظر درباره تحولات سوریه پرداختند.

پس از پایان نشست تهران علی‌اکبر صالحی در نشستی خبری به تشریح دستاوردها و توافقات حاصله پرداخت و جمع بندی پایانی نشست را در شش بند قرائت کرد.

تأکید بر پیگیری راهکارهای سیاسی مبتنی بر گفت‌وگوهای فراگیر ملی، حمایت از مطالبات مشروع مردم سوریه برای اجرای دموکراسی، پیشرفت و عزت و مشارکت فعال و فراگیر همه گروه‌ها و احزاب سیاسی منبعث از اراده مردم در اداره کشور و حق تعیین سرنوشتشان، رد هرگونه مداخله خارجی و تجاوز بیگانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، محکومیت کشتار شهروندان بی پناه سوریه از سوی تروریست‌ها، مخالفت با گسیل اموال و تسلیحات به داخل سوریه برای حمایت از گروه‌های افراطی، توقف فوری خشونت و خونریزی، نگرانی از تشدید بحران و تسری التهاب به دیگر کشورهای منطقه و همچنین شعله ور شدن منازعات در منطقه، تأکید بر لزوم ثبات و استقرار امنیت منطقه، حمایت از تلاش‌های کنونی بین‌المللی و توافق بین‌المللی در خصوص برگزاری اجلاس ژنو 2 و خرسندی از موافقت اصولی دولت سوریه برای شرکت در این اجلاس و دعوت از کلیه طرف‌های برای شرکت در این اجلاس از جمله توافقات حاصله در نشست تهران بود.

شرکت کنندگان همچنین حمایت کامل خود را از تلاش‌های سازمان ملل متحد به ویژه اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه اعلام کردند.

تاکید بر ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه برای رفع آلام و معضلات مردم سوریه از طریق هلال احمر جمهوری عربی سوریه و تسهیل بازگشت مهاجرین به کشورشان و افزایش کمک‌ها برای بازسازی مناطق آسیب دیده از دیگر مواردی بود که در نشست تهران مطرح شد.

صالحی همچنین به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سؤالی اقدام اتحادیه اروپا در لغو ممنوعیت ارسال تسلیحات به سوریه را در تعارض با گفته‌های آن‌ها خواند و گفت: زمانی که سلاح فرستاده می‌شود خشونت نیز افزایش می‌یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص تشکیل گروه تماس که در ابتدای این نشست پیشنهاد آن را مطرح کرده بود، ظهار داشت: پیشنهاد تشکیل گروه تماس در دست بررسی است. این گروه باید از کشورهای بی‌طرف تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار فارس، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان نیز در پایان این نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرد که از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 به صورت شفاهی دعوت به عمل آمده ولی کتباً دعوتی صورت نگرفته و پس از ارسال دعوتنامه کتبی جمهوری اسلامی با نظر مثبت حضور در این اجلاس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سؤالی نیز تأکید کرد: اجازه نمی‌دهیم نظام سوریه سقوط کند.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه تاکنون در راستای حل مسالمت‌آمیز این بحران تلاش‌های زیادی را انجام داده و در همین زمینه طرحی شش ماده‌ای را ارائه کرد.

ایران همچنین ضمن برگزاری دو نشست در تهران و دمشق برای حل این بحران بارها و بارها بر گفت‌وگوی دولت و معارضان سوریه تأکید و اعلام کرده که هیچ کشور و نهادی حق ندارد چیزی را فراتر از خواسته‌های مردم سوریه به آنها تحمیل کند.

علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای فعال گروه چهارجانبه منطقه‌ای شامل ایران، مصر، عربستان سعودی و ترکیه برای حل بحران سوریه بوده و در نشست‌هایی که تاکنون در این زمینه برگزار شده، حضوری فعال و مؤثر داشته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها