امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117701
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
شاهرخ خسروانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه پرداخت بهای فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها براساس ...

شاهرخ خسروانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه پرداخت بهای فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها براساس کیفیت آنها در سال 93 قطعاً عملیاتی خواهد شد،‌ اظهار داشت: این نص قانون است و مگر ما می‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم؟

وی تصریح کرد: به همه پالایشگاه‌ها فرمولی را که قیمت نفت خام و فرآورده‌ها را بر مبنای کیفیت‌های متفاوت اصلاح کرده است، ابلاغ کرده‌ایم و در صورت وضعیت‌هایی که تا پایان مرداد به آنها ابلاغ شده است، فرمول‌های کیفی‌سازی را اعمال کرده‌ایم.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: در صورت وضعیت‌ها و گواهی‌نامه‌های صادرشده برای پالایشگاه‌ها کیفی‌سازی اعمال شده است، اما به این فرمول به دلیل بعضی ابهامات کوچک باقیمانده به صورت قطعی عمل نشده است.

وی ادامه داد: گواهینامه‌های مالی 5 ماهه اول سال براساس فرمول کیفی سازی به آنها اعلام شده و حساب و کتاب مالی فیمابین نیز بر همین اساس انجام شده است، اما چون در بعضی موارد قطعیت ندارد، شاید پالایشگاه‌ها ابهامی داشته باشند.

خسروانی تصریح کرد: جزئیات باقیمانده ظرف دو هفته یا 20 روز آینده تعیین تکلیف می‌شوند، چون وارد نیمه دوم سال شده‌ایم و شرکت‌های پالایش باید ترازنامه 6 ماهه دوم خود را برای پیش‌بنیی برآورد کل سال ارائه کنند.

وی افزود: بیش از 95 درصد مسائل مربوط به کیفی‌سازی قطعیت پیدا کرده و تنها اصلاحات کوچک نهایی نیاز دارد که تا 20 روز آینده نهایی خواهد شد.

قائم‌مقام مدیرعامل پالایش و پخش در پاسخ به پرسشی درباره بسته نشدن نماد شرکت‌های پالایشی در بورس به دلیل ابهامات مالی گفت: به دلیل اینکه تا پایان مرداد ماه اعلامیه محاسبات مالی به پالایشگاه‌ها داده شده است، این شرکت‌ها حتی در صورت عدم قطعیت نیز می‌توانند بر مبنای آن برآورد عملکرد و حاشیه سود خود را ارائه دهند.

وی تاکید کرد: اطلاعات 3 ماهه نخست عملکرد مالی سال جاری در اواسط مرداد ماه به پالایشگاه‌ها ارائه شده است.

به گزارش فارس، نماد اغلب پالایشگاه‌های بورسی ماه‌ها است که به دلیل آنچه ابهامات مالی خوانده می‌شود، بسته شده است و شرکت‌های پالایشی یکی از دلایل این مساله را مشخص نبودن وضعیت محاسبات مربوط به فرمول کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی اعلام کرده‌اند.

به گزارش فارس، فرمول مربوط به اثر دادن کیفیت فرآورده در قیمت پرداختی برای فرآورده به پالایشگاه‌ها از ابتدای سال جاری به عنوان تکلیف قانونی در دستور کار قرار گرفت. در این فرمول هم برای انواع نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها و هم انواع فرآورده‌های تولید شده در پالایشگاه‌ها قیمت‌های متفاوتی اعمال می‌شود.

بر اساس قانون قرار بود این فرمول برای سال 92 عملیاتی شود که اجرای آن در سال 92 منتفی و به سال 93 موکول شد.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها