امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117709
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۳
تعداد بازدید: 47
کشورهای غربی از روسیه خواستار مشارکت در ائتلاف جهانی علیه گروه تروریستی داعش شده اند لیکن مسکو به دلیل نداشتن اعتماد به نیات این ائتلاف از پیوستن به ...

کشورهای غربی از روسیه خواستار مشارکت در ائتلاف جهانی علیه گروه تروریستی داعش شده اند لیکن مسکو به دلیل نداشتن اعتماد به نیات این ائتلاف از پیوستن به آن خود داری کرده است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ گئورگ میرزایان تحلیلگر روسی  پژوهشگر مرکز مطالعات آمریکا و کانادا وابسته به آکادمی علوم روسیه در مقاله ای تحت عنوان « همکاری با آمریکا بدون اعتماد هرگز» در وبگاه « روسیه فراتر از خبر» با اعلام مطلب بالا نوشت: همکاری روسیه و آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم دارای یک مشکل اساسی است و ان هم نبود اعتماد است.

به نوشته این تحلیلگر روسی،‌ بسیاری از اقدامات تروریستی که در روسیه رخ داد هرگز در لیست اقدامات تروریستی آمریکا قرار نگرفت. هیچ یک از این اقدامات تروریستی نه تنها در ردیف حوادث 11 سپتامبر نیویورک یا 7 ژولای  لندن و 11مارس مادرید و یا حوادث تروریستی بمبئی هند و یا بالی اندونزی قرار نگرفت بلکه به جای آن اعلام شد که این اقدامات در نتیجه سیاست سرکوب دولت بوده است نه اقدام تروریستی. حتی آمریکایی ها پا را فراتر از این گذاشته و تروریستها را مبارزان برای ازادی توصیف کردند. به عنوان مثال  بر روی شورشیان سوریه، آمریکا نام ارتش آزاد سوریه بران گذاشت.

میرزایان در ادامه نوشت: با این وجود اما روسیه اعتنایی به این رفتار امریکا نکرد و به او در افغانستان کمک کرد تا اهداف طالبان را شناسایی و منهدم کند. حتی خاک خود را در اختیار آمریکا برای اهدافش در افغانستان قرار داد. بدون شک این اقدام روسیه یک اقدام خیریه نبود و مسکو می دانست که افراط گرایی طالبان خطری است برای منافع روسیه در کشورهای آسیای میانه و براین اساس بنای همکاری با ایلات متحده را گذاشت.  حتی مایکل ماکفویل سفیرآمریکا در روسیه در اظهار نظری گفت: اگرچه این همکاری در صفحات وال استریت منعکس نشد اما سطح امنیت مردم آمریکا و رفاه آن را افزایش داد.

گزارشگر مجله اکسپرت تصریح کرد که  میخائیل مارگیلوف رئیس کمیته فدراسیون روسیه در امور بین الملل گفت که  بعد از مدت کوتاهی از حوادث 11 سپتامبر مشخص شد که میان مسکو و واشنگتن منافع مشترکی وجود دارد که بر اساس آن می شد همکاری دوجانبه صورت داد. لیکن این فرصت بسیار محدود بود و آمریکا این همکاری را رد کرد. واشنگتن در همان موقع به اعتراض روسیه علیه اشغال آمریکا واکنش بد نشان داد و تنها شرط مسکو مبنی بر برچیدن پایگاه نظامی خود در آسیای میانه را رد کرد. وقتی روسیه به این درک رسید که آمریکایی ها برای ماندن بلند مدت در قرقیزستان آمده اند آنگاه اقدام به متقاعد کردن مقامات قرقیز برای بیرون کردن آمریکایی ها کرد . این تصمیم و تصمیمات دیگری از سوی روسیه همچون موضوع اسنودن،‌ مواضع روسیه در قبال سوریه و ایران هرگونه اعتمادی را برای همیشه بین این دو کشور نابود کرد. و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی گفت آمریکا و روسیه دو دیدگاه متفاوت نسبت به تروریسم دارند. رویدادهای کریمه و وضعیت جنوب اوکراین هم به این مسائل اضافه شد تا اینکه آمریکا رسما با مشارکت مسکو در مبارزه با تروریسم مخالفت کرد و مسکو نیز به این مخالفت صریح واکنش منفی نشان داد.

این پژوهشگر مرکز مطالعات آمریکا و کانادا وابسته به آکادمی علوم روسیه نوشت: به رغم این مخالفت اما روسیه از مبارزه با تروریسم دست برنداشت و برعکس آمریکا که حاضر نشد به عراق برای مبارزه با داعش سلاح بدهد روسیه مدرنترین تسلیحات را در اختیار ارتش عراق قرار داد تا با تروریست های دولت اسلامی بجنگد. علاوه براین نیروهای واکنش سریع روسیه هم در کنار دولت و ارتش عراق قرار گرفت.

به گفته این کارشناس روس پس از این نیز روسیه به مبارزه با داعش در اینده تشویق خواهد کرد اما هرگز در ائتلاف آمریکا مشارکت نخواهد داشت زیرا عملیات در سوریه را یک عملیات غیر قانونی می داند که بدون موافقت دولت سوریه صورت گرفته است. روسیه از آمریکا خواسته است تا در این باره کاملا شفاف رفتار کند و تضمین دهد که منافع دولت سوریه را هدف قرار نخواهد داد. اما به نظر می رسد که آمریکا نمی تواند این تضمین ها را بدهد.

انتهای پیام/ش
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها