امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117724
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان محمودآباد، مشکلات عرصه سرمایه‌گذاری در مازندران به گفته سرمایه‌گذاران و برخی مسئولان دولتی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان محمودآباد، مشکلات عرصه سرمایه‌گذاری در مازندران به گفته سرمایه‌گذاران و برخی مسئولان دولتی مشکلات ویژه‌ای است. سنگ‌اندازی‌هایی که بر سر راه سرمایه‌گذاری در مازندران بود باعث شد که این کلانشهر نتواند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهره ببرد و با معضلی به نام خیل عظیم دانش‌آختگان بیکار در مازندران هم مواجه شد.

آغوش باز استان برای حمایت از سرمایه‌گذاری

استاندار مازندران ورود خوبی در عرصه‌های اقتصادی داشته و با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مازندران، آغوش باز استان را به سرمایه‌گذاران نشان داد و عنوان کرد که فضای گذشته در مازندران دیگر وجود ندارد و سعی مجموعه دولت بر رفع مشکلات سرمایه‌گذاری است.

موسی قاسم‌پیشه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران در مراسم آغاز به کار نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان مازندران افزود: امروز همه دولت‌های دنیا به مقوله اقتصاد و سرمایه‌گذاری توجه ویژه‌ای دارند.

وی با اشاره به اینکه در همه نظریه‌ها و الگوهای رشد سرمایه به عنوان موتور محرکه محسوب می‎شود، تصریح کرد: مازندران با داشتن مزیت‌های ویژه و بی‌نظیر همچون سه محور مواصلاتی به پایتخت، سه فرودگاه، سه بندر و پنج گمرک و همچنین جنگل، معادن غنی و سواحل بی‌نظیر یکی از مستعد‌ترین استان‌های کشور برای سرمایه‌گذاری است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی مازندران با تاکید بر ارائه بستر مناسب و تسهیل صدور مجوزها برای طرح‌های اقتصادی اظهار کرد: با جذب سرمایه‌گذار گام اساسی در اقتصاد استان برمی‌داریم.

وی با اشاره به تاکید استاندار برای برگزاری این همایش ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش با حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی موجب توسعه اقتصادی و بهبود کسب و کار در استان می‌شود.

قاسم‌پیشه شناساندن فرصت‌ها و ایجاد سرمایه‌گذاری را ضروری تلقی کرد و افزود: باید خدمات سرمایه‌گذاری به گونه‌ای صورت گیرد که سرمایه‌گذاران با تسهیل به این کار در مازندران مبادرت ورزند.

توسعه سرمایه‌گذاری موجب جذب سرمایه است

معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد با استفاده از اقتصاد مقاومتی زمینه ارتقای شاخص‌های سرمایه‌گذاری در مازندران فراهم شود.

علی احسانی ادامه داد: سرمایه‌گذاری از فرآیند مهم توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و شرط لازم تولید است.

این مسئول با اشاره به اینکه بین رشد و تولید رابطه مستقیم وجود دارد، متذکر شد: به‌کارگیری بهینه منابع از طریق سرمایه‌گذاری مورد وصول است.

احسانی با بیان اینکه توسعه سرمایه‌گذاری موجب جذب سرمایه است، ادامه داد: این مسئله با مولفه‌های گوناگونی در ارتباط است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران با اشاره به اینکه مولفه اصلی را باید انگیزه برای کسب سود تلقی کرد، گفت: در مقابل افزایش جمعیت و رشد نیاز به اشتغال سرمایه‌گذاری راه حل اساسی است.

وی با بیان اینکه قابلیت‌های بکر و دست نخورده‌ای در مازندران برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، متذکر شد: سرمایه‌گذار برای مدیریت بهینه نیازمند گزینش مناسب‌ترین حیطه و شناخت برای بازار سرمایه است.

احسانی با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذاری کشور از سال 84 تا سال 90 از 7.8 درصد به 2.1 درصد تنزل یافته است، خاطرنشان کرد: باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی را فراهم کنیم.

این مسئول با بیان اینکه فعال‌سازی بخش خصوصی و جانشینی تولیدکننده کارآمد به جای تولیدکننده ناکارآمد، کمک به افزایش شناسایی بازار، بهبود زیرساخت‌های بازار، ایجاد پیوند با اقتصاد بین‌الملل و انتقال تکنولوژی و افزایش اشتغال مولد و پایدار از اهداف همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: حمایت و ترویج افکار سرمایه‌گذاری، انجام اقدامات لازم برای تشویق سرمایه‌گذاران،‌استفاده از شورای گفت‌وگو، آمادگی مدیران مناطق ویژه اقتصادی و نواحی صنعتی برای استفاده از سرمایه‌گذاران، برنامه‌ریزی برای استقرار پنجره واحد در مازندران و استفاده از شورای ایرانیان خارج از کشور حمایت‌ها و تسهیلاتی است که برای سرمایه‌گذاران انجام می‌دهیم.

مسئولی که به صنعت کم‌توجهی کند، جایی در استان ندارد

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری نماینده مردم بابل و عضو کمیسیون صنایع مجلس، دیگر سخنران این مراسم بود.

ناصری گفت: سرمایه‌گذاری مسئله‌ای بسیار قابل دقت در اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه امام علی(ع) تولید‌گر بی‌نظیر تاریخ بشریت است، ادامه داد: آن حضرت 14 قرن قبل با کمترین امکانات به حفر قنات پرداخته و به باغات رسیدگی می‌کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وجود حضرت علی(ع) سرشار از عبادت بود، اما در گرمای بالغ بر 50 درجه‌ای عربستان تولید را کنار نمی‌گذاشت، افزود: بهترین و برترین نوع عبادت کسب روزی حلال است.

وی با اشاره به اینکه ما به این جمله دقت نکرده‌ایم، یادآور شد: کسب روزی باید به دور از فساد، رشوه و رانت باشد.

ناصری با اشاره به اینکه مازندران فقط متعلق به مردم مازندران نبوده و متعلق به کشور و بازار آسیای میانه است، تصریح کرد: نیازمند حمایت همه‌جانبه در بخش تولید و صنعت هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه قرار بود آیین‌نامه هشت‌گانه مشوق‌های صنعت در برنامه چهارم لحاظ شود، اما در برنامه پنجم هم مورد توجه قرار نگرفت، گفت: آیین‌نامه هشت‌گانه مشوق‌های صنعتی در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر مسئولی در استان رویکرد مخالفت‌آمیز، کم‌کاری و کم‌توجهی به صنعت و سرمایه‌گذاری ضرور اشتغالزا دارد با رویکرد مخالفت‌آمیز مردمی و امتیاز منفی باید مازندران را ترک کند و جای آن مسئول در مازندران نیست.

وی خاطرنشان کرد: راه‌های منتهی به شمال کشور در زمینه جذب اعتبار باید تخصیص صد‌در‌صدی داشته باشند.

سرمایه‌گذاران بازوان قدرتمند دولت‌ها هستند

ربیع فلاح استاندار مازندران نیز در سخنانی اظهار داشت: امروز چشم امید مردم سخت‌کوش مازندران برای آینده فرزندانشان به فعالان اقتصادی و سرمایه‎گذاران دوخته شده است.

وی سرمایه‎گذاران بخش خصوصی را بازوی توانمند دولت‌ها قلمداد کرد و ادامه داد: نقش ویژه و اثربخش سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه به خوبی مشهود است.

فلاح خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، امیدها در مردم زنده شد و توقعات نیز از این دولت بسیار بالا است.

استاندار مازندران ادامه داد: دولت در عرصه بین‎المللی در عرصه پرونده بین‌المللی و ایجاد روابط بین کشورهای دیگر و در حوزه داخلی در مبارزه با پدیده‌هایی همچون رکود و تورم رویکرد مناسبی داشته است و مردم تغییرات را احساس می‎کنند.

وی با بیان اینکه دست یاری به سمت فعالان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی دراز می‎کنیم، گفت: ارتقای سطح درآمد، ایجاد اقتصاد پویا و رونق کسب و کار بدون حضور سرمایه‎گذاران اقتصادی در بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست.

فلاح با اشاره به اینکه مازندران به عنوان ششمین اقتصاد برتر ایران و داشتن رتبه‌های اول در جاذبه‎های توریست، تولید مرکبات، برنج و ماهی و دیگر ظرفیت‎های بالقوه موجود شرایط مناسبی برای استفاده از فعالان اقتصادی دارد، ادامه داد: برخورداری از زیرساخت‎های سرمایه‎گذاری همچون آب، برق، راه، فرودگاه و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و کریدور شمالی آماده جذب سرمایه‎گذار در حوزه‌های مختلفی همچون، صنعت، گردشگری و کشاورزی است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بهره‌‏مندی مناسب از جنگل و دریا خاطرنشان کرد: بخش زیادی از این ظرفیت‌‏ها مغفول و ناشناخته مانده است، چرا که دولت به تنهایی توان بهره‏‌مندی مناسب از ظرفیت‏‌ها را ندارد.

وی همچنین به ظرفیت دریای شمال اشاره کرد و گفت: با وجود ظرفیت مناسب دریای مازندران برای حمل و نقل دریایی این امر مهم در حوزه گردشگری و تجاری به فعلیت نرسیده است.

استاندار مازندران با بیان اینکه سرمایه‎گذاران متعددی در حوزه شیلات و پرورش ماهیان خاویاری در استان مازندران اعلام آمادگی کردند، گفت: پرورش ماهی در قفس، در حال انجام است که این مهم علاوه بر اشتغالزایی درآمدزایی خوبی نیز برای مازندران در بر دارد.

وی با اشاره به 122 نقطه گردشگری در استان مازندران یادآور شد: بخش جنگل و مرتع نیز ظرفیت خوبی برای سرمایه‎گذاری در حوزه گردشگری دارد و در سایر بخش‌ها همچون کشاورزی و صنعت شرایط سرمایه‎گذاری فراهم است.

استاندار مازندران ایجاد شرایط محیطی برای کسب کار و سرمایه‎گذاری را عنصر دوم در عرصه سرمایه‎گذاری قلمداد کرد و گفت: رشد اقتصادی کم و بهره‎مندی اندک به دلیل عدم شرایط محیطی کسب و کار است و استانداری مازندران همگام با دولت و مجلس برای ارتقا و بهبود فضای کسب و کار تلاش می‎کند.

وی صدور مجوز برای سرمایه‎گذاران بخش خصوصی را قدم اول همگامی دانست و افزود: امیدواریم در آینده نزدیک با استقرار پنجره واحد مجازی در زمینه صدور مجوزها، شرایط مناسب برای سرمایه‎گذاری در مازندران فراهم شود، اما در این راستا دستگاه‎های مرتبط به ویژه در بخش مالیات و گمرک نیز با نگاه همسو ورود پیدا کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس، به عنوان سخنران ویژه این مراسم بود که بخشی از سخنان خود را به مسئله داعش و منطقه اختصاص داد.

همایش دکوری نباشد

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری نباید حالت دکوری پیدا کند، گفت: دست‌اندرکاران به صورت جدی فضا را فراهم کنند تا مشکلات کارآفرینان بیان و رفع شود.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه در آن بخش که نیاز به کمک مجلس است ما ورود پیدا می‌کنیم، ادامه داد: تنظیم مقررات یکی از مواردی است که یک جا و برای همیشه باید خلق شود.

وی با بیان اینکه باید توجه خاص به بخش تولیدی شود، تصریح کرد: دولت لایحه‌ای را به مجلس ارائه کرده که برخی از مواد قانونی آن به خروج برای کمک از رکود کمک می‌کند و این لایحه را در دست بررسی داریم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به صورت جدی با مجلس ارتباط دارد، اظهار داشت: امروز این آمادگی جدی در سطح ملی وجود دارد که به تولید توجه کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه استفاده از اقتصاد در ادوار مختلف توجه به تولید بوده که گاهی شرایط و گاهی هم سلایق باعث کم توجهی به تولید شده است، گفت: زمانی هم نیمچه نگاه سوسیالیستی به تولید وجود داشت که البته با مشکلاتی هم همراه بود.

لاریجانی با اشاره به اینکه امروز شرایط متفاوتی داریم و از آن دوره‌ها عبور کرده‌ایم، ادامه داد: امروز سیاست‌های کلی کشور در بخش‌های مختلف توسط رهبری تهیه و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه قانون اصل 44 در مجلس تدوین و ابلاغ شد اما به خوبی اجرا نشد و با روح قانون فاصله زیادی داشت، تصریح کرد: بخش زیادی از خصوصی‌سازی از روح قانون تجاوز کرد که باید مورد اصلاح قرار گیرد اما اصل موضوع که سمت‌گیری به سوی اقتصاد مردمی و فعالیت بخش خصوصی مورد حمایت است.

لاریجانی با بیان اینکه در مجلس چندین قانون برای تسهیل فضای کسب و کار تدوین شده است، ادامه داد: تالار گفت‌وگو از این قوانین است و توجه ویژه به زنده و پویا بودن بخش خصوصی دارد.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در همه زمینه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: باید قبول کنیم اقتصاد کشور در بخش خصوصی تمرکز کرده و از بخش دولتی خارج شود.

این مسئول یادآور شد: مردمی شدن تولید و اقتصاد رقابت را به وجود می‌آورد که باعث آبادانی و تولید می‌شود و مسیر کشور هم به این سمت خواهد بود و از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه نیروی انسانی متخصص ظرفیت مهمی برای تولید در کشور است، خاطرنشان کرد: اگر متناسب با تخصص‌ها سرمایه‌گذاری نکنیم اتلاف منابع صورت گرفته که الان هم در برخی موارد این گونه است.

وی با اشاره به اینکه تولید را باید به صورت متوازن گسترش دهیم، یادآور شد: اقتصاد مقاومتی تأکید بر استفاده از سرمایه متخصص کشور دارد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه آینده ایران باید به سمت تولید بیشتر برود، یادآور شد: در سیستم بانکی کشور باید مساعدت‌ها به سمت تولید باشد و این مسئله در دولت و مجلس به صورت جدی مطرح است.

وی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی متعلق به بخش خصوصی است و نباید در بخش‌های دولتی مورد استفاده قرار گیرد، گفت: دست‌اندازی‌هایی در این زمینه صورت گرفته که در حال پیگیری است.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه بانک‌ها شرایط سهل‌تری به وجود بیاورند و به بخش خصوصی و تولید کشور کمک کنند، ادامه داد: بانک‌ها باید خود را موظف به کمک به بخش‌های تولیدی کنند نه اینکه به محض مشاهده معوقات این واحدها را زمین‌گیر کرده و پرونده‌سازی کنند.

وی با بیان اینکه اگر فردی به نام تولیدکننده از تسهیلات بهره برد، اما مورد سوءاستفاده قرار داد باید پیگیری شود، اظهار داشت: تولیدکنندگان واقعی هم باید این افراد را طرد کنند.

لاریجانی یادآور شد: برخی از این مسائل را قوه قضاییه و مجریه باید با کمک هم حل کنند.

وی با اشاره به جلسه اخیر بین دولت و مجلس و بیان این مسئله که در این نشست به مسئله پرداخته شد، خاطرنشان کرد: در معوقاتی که مربوط به تولید کنندگان واقعی است، استانداران وارد شده و مزایایی را ایجاد کنند و سوءاستفاده کنندگان را تفکیک کرده و به دستگاه قضا معرفی کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در مازندران باید در محل‌های مزیت‌دار صورت گیرد، ادامه داد: کشاورزی و دامداری به شیوه‌های مدرن از بخش‌های مزیت‌دار مازندران است که البته اقداماتی هم صورت گرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه مازندران مرکز ثقل برای تولید مواد غذایی و به ویژه برنج است، گفت: این مسئله باید مورد صیانت قرار گرفته و به افزایش محصولات و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی هم کمک کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه بخشی از سرمایه‌گذاری در مازندران مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی است، ادامه داد: مازندران از وضعیت آبی خوبی برخوردار است و باید از صنایع آب برق مثل نفت، گاز و پتروشیمی استفاده کند.

وی با بیان اینکه این صنایع را در کویر ایجاد کرده‌ایم و امروز با مشکل کم‌آبی مواجه هستیم، یادآور شد: دریا از مزیت‌های مازندران است و این صنایع باید در مازندران سرمایه‌گذاری شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه نباید بترسیم که محیط زیست مورد آسیب قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: دول مترقی به ظاهر سبز با قوانین خاصی که ایجاد کرده‌اند مانع از این آلودگی‌ها شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه زنجیره مدرن بودن را باید در نظر بگیریم، ادامه داد: نمی‌توان فقط تنها بخش‌هایی از این مدرن بودن را در نظر گرفت.

لاریجانی با اشاره به اینکه مازندران به دلیل شرایط طبیعی مورد توجه همه ایرانیان است، تصریح کرد: آنقدر بدبین نیستم که این شرایط از نظر هویتی برای مردم مازندران کاستی به وجود بیاورد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه گاهی عملکردها به گونه‌ای که تصور بر کاستی می‌رود، ادامه داد: گردشگری مزیت خوب برای مازندران است اما نباید ظرفیت تولید را از بین ببرد بلکه گردشگری باید مکمل تولید باشد.

این مسئول با اشاره به اینکه از زمینه‌های پررنگ این است که زمین‌های برنج مازندران به ویلا تبدیل می‌شود، خاطرنشان کرد: تولید برنج کشور به اندازه نیاز ما نیست و هنوز وارد کننده هستیم و مگر زمین برای ویلاسازی وجود ندارد که زمین‌های برنج مازندران تبدیل به ویرانی شود.

وی با بیان اینکه کوهپایه‌های خوش‌ منظره‌ای داریم که باید تسطیح و قطعه‌بندی شده و مورد استفاده قرار گیرد، افزود: ورود افراد به مازندران نباید اولویت اساسی استان را از بین ببرد.

وی با تأکید بر صیانت از جنگل گفت: بخش‌هایی که مزیت ملی برای کشور دارد باید مورد صیانت قرار گیرد.

رئیس مجلس ادامه داد: گردشگری آدابی دارد که همه آداب آن باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه از مشکلات مازندران زباله است که سیمای استان را خراب می‌کند و در آینده بقیه مازندران را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، یادآور شد: مسئله زباله‌ها باید در اسرع وقت حل کنیم.

وی گفت: زباله چیز کم ارزشی نیست و حتی ارزش افزوده هم دارد.

لاریجانی با اشاره به اینکه خط راه‌آهن قزاقستان به ایران در حال راه‌اندازی است، متذکر شد: این خط ترانزیتی مسیر خوبی برای ایران خواهد بود.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه روستا باید چرخه اقتصادی مطلوب داشته باشد تا خالی از سکنه نشود، ادامه داد: روستاها احتیاج به نگاه دقیق‌تری دارند و توسعه روستاها باید متولی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید در سطح کشور اراده‌ای به وجود بیاید که روستاها را نجات دهد.

لاریجانی با بیان اینکه کشور را باید با مالیات اداره کرد اما ابتدا باید وضعیت تولید را بهبود دهیم، یادآور شد: در شرایطی که کشور در حال رکود قرار دارد باید رکود را از بین ببریم و سپس مالیات را افزایش دهیم.

لاریجانی متذکر شد: سخت‌گیری در مالیات در شرایطی که در رکود قرار داریم تصمیم‌گیری نادرستی است.

در برنامه بعد از ظهر هم پنل‌های تخصصی در حوزه کشاورزی، گردشگری، نفت و انرژی و صنعت برگزار شد و طرح‌هایی که از مزیت بالا برخوردار بودند، معرفی شدند.

انتهای پیام/86007/ب40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار