امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117728
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفتمین جشنواره نانو، از 14 تا 18 مهرماه سال 1393 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفتمین جشنواره نانو، از 14 تا 18 مهرماه سال 1393 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، سالن خلیج فارس برگزار شد.

شهاب نوروزیان مسئول علمی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در سال 1344 تاسیس شد و بدون شک این مجموعه یکی از بازوهای پرتوان مبارزات ستم شاهی و مدافعان انقلاب اسلامی و رهبری آن بوده است.

وی گفت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در سال‌های پر تب و تاب گذشته تنها سازمانی بود که امام خمینی (ره) آن را تایید و پیام‌های گوناگونی برای این تشکیلات ارسال می‌کردند.

مسئول علمی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا پیرامون جایگاه بین المللی نانو فناوری گفت: علوم و تکنولوژی‌های جدید همواره مورد توجه دانشجویان و دانش پژوهان بوده و از این بین در دهه‌های اخیر توجه با فنآوری نانو بسیار قابل توجه بوده و علاقه مندی‌های زیادی جلب کرده است.

وی گفت: کمتر از ربع قرن از اعطای اولین مدرک دکترای تخصصی در گستره فناوری نانو در دنیا سپری می‌شود. رویکرد جدیدی به علوم تجربی، که به سرعت در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مورد توجه قرار گرفت و بسیاری پژوهشگران فیزیک، شیمی، مهندسی شیمی، علوم مواد و پلیمر، مکانیک، داروسازی، الکترونیک رایانه و در مرحله بعد علوم انسانی و اجتماعی را به خود جلب کرد.

نوروزیان خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی در سال 2012 ارزش برنامه‌های تامین مالی توسعه فناوری نانو در کشورهایی نظیر چین، آمریکا، برزیل و روسیه به میلیاردها دلار در سال می‌رسد و روندی صعودی طی می‌کند. بنا بر پیش بینی‌ها، سهم بزرگی از اقتصاد جهانی در آینده نزدیک به محصولات متکی بر فناوری نانو وابسته است.

وی در رابطه با جایگاه ایران در نانو فنآوری، اظهار داشت: در ابتدای هزاره سوم حرکت کشور در توسعه علوم و فناوری نانو، همراه با بیم و امیدهای موفقیت در همگامی با کشورهای صنعتی آغاز شد. با وجود عقب ماندگی ایران در دو قرن اخیر در حوزه علم و فناوری به دلایل مختلف از جمله حکومت‌های فاسد، عدم ثبات سیاسی و مدیریتی و جنگ سال‌ها از جهش توسعه فناوری در دو قرن اخیر عقب مانده بود.

به گفته مسئول علمی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا حرکت علمی در حوزه فناوری پیشتاز نانو در سال‌های آخر دهه هزار و سیصد و هفتاد، شروع و این حرکت روز به روز قوت گرفت.

نوروزیان افزود: شاید در آن زمان انگیزه حداقلی این بود که آشنایی و مطالعه فناوری‌های نوین می‌تواند شناخت کافی در انتخاب محصولات مناسب در بازارهای آینده بین المللی را برای بازرگانان کشور فراهم آورد. معدود پژوهش‌های دانشگاهی در ایران رتبه 57 انتشارات علمی در سال 2001 را برای ایران فراهم آورد و پس از آن حرکت جمعی منسجم جامعه علمی کشور باعث شد که ایران اسلامی در پایان سال 93در میان ده کشور برتر تولید کننده علم نانو در جهان قرار گیرد.

وی پیرامون وظیفه و جایگاه جامعه علمی اتحادیه در قبال تکنولوژی نانو در کشور تصریح کرد: در کنار این حرکت بزرگ که لازم است به صادرات محصولات فناورانه ایرانی در هر سطحی از محصول فیزیکی، خدمات فناوری، و حتی آموزش یافته‌های جدید علمی بیانجامد توجه به حضور بین‌المللی و معرفی خروجی‌های کشور حایز اهمیت است.

نوروزیان گفت: در حال حاضر حدود نهصد دانشجوی ایرانی در کشورهای مختلف دنیا مشغول تحصیل در حوزه‌های مرتبط به فناوری نانو هستند که منفعت حضور تحقیقاتی‌شان به مردم دیگر نقاط جهان نیز می‌رسد. ارتباط موثر سازمان‌های داخلی با این جمعیت جوان دانشجویی می‌تواند حرکت پر شتاب کشور را با دیگر دانشگاه‌های دنیا هماهنگ و خروجی‌های کشور را به زبان دیگر کشورها و متناسب با نیازهای بازار هدف برای صادرات علمی ایران تنظیم کند.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا با حدود یک هزار عضو در کشورهای مختلف اروپا ساز و کار مناسبی برای ارتباط میان دانشجویان ایرانی در سطح گسترده دارد که می‌تواند زمینه این هماهنگی پر ثمر را فراهم آورد.

این فعال دانشجویی ضمن اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه نانو پیرامون گروه‌های هدف جامعه علمی در این نمایشگاه افزود: برای شرکت در هفتمین نمایشگاه ایران نانو 2014 اولین سری از پژوهش‌های منتخب دانشجویان ایرانی در کشورهای مختلف گردآوری شده تا سه گروه مخاطب از اطلاعات آن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: دسته اول دانشجویان پر شور و علم‌جوی ایرانی که در جستجوی دانش به تمام نقاط دنیا سفر می‌کنند و حجم قابل توجهی از آنان فناوری نانو را مد نظر دارند. این دانشجویان می‌توانند از اطلاعات مربوط به زمینه‌های تحقیقاتی و مراکز معرفی شده، گزینه‌های محتمل و تجربه شده را برای مشورت بیابند.

نوروزیان ادامه داد: دسته دوم، شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه گذاران علاقمند به مشارکت در انتقال دانش از مراکز پژوهشی خارجی هستند که متناسب با نیاز بازار داخل به پژوهش‌های موفق در این حوزه دسترسی می‌یابند.

این فعال دانشجویی در ادامه اظهار داشت: دسته سوم مدیران ارزیابی و سیاستگذار هستند که می‌توانند ظرفیت‌های انسانی متخصص در خارج کشور را شناسایی و برای مراحل بعدی حمایت و بهره‌مندی از ظرفیت‌های آنان در عرصه بین المللی نظیر تشکیل موسسات اقتصادی و بازرگانی نانو به صورت مشترک با کشورهای دیگر استفاده ببرند.

وی اضافه کرد: در مجموع اولین حضور جامعه علمی انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا فرصتی برای شناسایی ظرفیت‌های همکاری مشترک با مجموعه فعالان داخلی در این حوزه است که به مرور به توانایی‌های جدید برای شکوفایی اقتصاد مبتنی بر تولیدات فناورانه داخلی و اثبات کیفیت تولیدات علمی ایرانی در دنیا منجر می‌شود.

این فعال دانشجویی در اروپا گفت: شاید در اولین قدم آشنایی استادان و همکاران این دانشجویان در کشورهای مختلف، گسترش حضور محققان بین اللملی در مهم ترین رویداد سالانه ایران، مرکز اصلی توسعه این فناوری در منطقه را سبب شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها