امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117740
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 85
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، از دور صدای ساز و دهل می‌آید، یاد عروسی‌های روستایی و عشایری می‌افتم، به باغ غدیر که نزدیک ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، از دور صدای ساز و دهل می‌آید، یاد عروسی‌های روستایی و عشایری می‌افتم، به باغ غدیر که نزدیک می‌شوم این صدای شور و شعف بلندتر می‌شود و از دور پرچم‌های رنگارنگ و لباس‌های زیبا و چشم‌نواز محلی جلب نظر می‌کند، اینجا تابلوی پویا و زنده میراث معنوی ایران است و انگار میراث ناملموس ایرانی جان گرفته است.

صحنه غرفه‌های مختلف اقوام ایرانی که هرکدام با لباس سنتی خود به ایفای نقش‌های مختلفی در برنامه‌های جشنواره میراث ناملموس می‌پردازند، هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.

حیرت از این‌ همه لباس و پوشش‌های زیبای اقوام ایرانی

اینجا فقط یک سؤال به ذهن من متبادر می‌شود که چرا با این‌ همه پوشش زیبای سنتی و ایرانی اصیل باید برخی مردمان ایران عزیزمان مسحور و دلباخته مدهای پوشالی غربی شوند؟ واقعاً این لباس‌های زیبا و رنگارنگ که هر کدام آکنده از ده‌ها هنر ایرانی است، انسان را به وجد می‌آورد.

برنامه پخت غذاهای ایرانی، جشنواره بازی‌های بومی و محلی، نمایشگاه طبی سنتی- گیاهان دارویی، نمایشگاه پوشش اقوام ایرانی و نمایشگاه کودکان در کنار نمایشگاهی از دستاوردهای بانوان با حضور 30 استان کشور و هفت شهرستان در باغ غدیر از 17 مهرماه هم‌زمان با افتتاح جشنواره و اجلاس بین‌المللی میراث ناملموس به مدت سه روز از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و 15 تا 21 در باغ غدیر اصفهان برپاست.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، آن‌ سوتر جشنواره پخت غذاهای سنتی با حضور 13 استان و ارائه بیش از 100 نوع غذای سنتی و محلی ایرانی و بوی اصیل و نجیب این غذاهای شامه نواز هر رهگذری را مسحور خود می‌کند، جلوتر که می‌رویم، پیرزن خوزستانی کاسه‌ای از آش محلی‌شان به نام «اوماج گردو» تعارفمان می‌کند، بعد از یک دور زدن در نمایشگاه، حالا این کاسه آش و میهمان‌نوازی این مادر پیر طعمی جانانه دارد، می‌گوید: اینجا از همه استان‌ها آمدند و همه در حال رقابت برای پخت بهترین غذاها هستند و پیام ما به مردم خوردن غذای سنتی و سالم محلی برای تندرست ماندن است.

ده‌ها غذای سنتی و محلی کشور سر یک سفره

برگزاری کارگاه آموزشی پخت غذا در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان نیز هم‌زمان با این نمایشگاه متنوع غذاهای سنتی ایرانی که خود یکی از میراث ناملموس کهن دیار ما است، برگزار می‌شود.

در هر غرفه نمایشگاه غذاهای سنتی ایرانی، هنرمندان آشپز یک استان یا شهر با آوردن امکانات کامل یک آشپزخانه سعی دارند بهترین غذاهای بومی خود را برای بازدیدکنندگان برنامه که میهمانان داخلی و خارجی هستند به نمایش بگذارند، اینجا بوی ده‌ها غذا آن‌چنان در هم‌ آمیخته است که تشخیص بوی یک نوع غذا را مشکل کرده و تنها می‌توانی بگویی این بوی نمایشگاه غذا است!

گیاهان دارویی میراث طب دیرینه سال ایرانی

در گوشه‌ای دیگر از باغ غدیر هم بیش از 50 غرفه از میراث ناملموسی دیگر از دیار ایران زمین برپا شده است، داروهای گیاهی و طب سنتی که از قدیم الایام در کشور ما دوا و چاره هر دردی بود، اینجا برای بازدیدکنندگان در قالب غرفه‌های منظمی به تصویر کشیده شده است.

غرفه حجامت، غرفه عسل درمانی، غرفه تاریخچه طب سنتی، انجمن‌های گیاه دارویی، نمایشگاه داروسازی گیاهی، شربت‌های سنتی، غرفه کتاب‌های طبابت سنتی، مزاج سنجی، تدابیر طب سنتی، غرفه ماساژ و قولنج درمانی و غرفه ادویه‌ها، همه و همه ما را به دنیای دیرینه سال طبابت گیاهی و سنتی ایران می‌برد و تصویر ابوعلی سیناها و ابوریحان‌ها و رازی‌ها را در ذهن زنده می‌سازد، حتی می‌توانی در ساحت «دمنوش خانه» پیاله‌ای از چایی‌های محلی یا دمنوش‌های گیاهی نوش جان کنی.

نقالی و رقص و بازی‌های محلی اقوام ایرانی

آن‌ سوتر صدای نقاره و دف می‌آید و عشایری که همچون آوردگاه کوچ برای خود سیاه‌ چادر برپا کردند در میان شور و شعف مردم و میهمانان مراسم در حال نواختن آواهای محلی و در میان جمع چند جوان در حال رقص مشهور محلی عشایر بختیاری موسوم به دستمال‌بازی هستند.

در میدانی دیگر از باغ غدیر بازی‌های سنتی برپاست، بازی‌هایی که شاید اکنون دیگر به‌ جز اعیاد مذهبی و ملی جایگاهی در بین این اقوام نداشته باشد، ولی مردان جوان با لباس‌های سنتی خود هر کدام به نمایندگی از یک استان یا شهر و دیاری آمدند تا بازی‌های خود را در این میدان گاه، علاوه بر معرفی در پوسترها و تابلوها به‌ صورت نمایشی و عملی به حاضران و بازدیدکنندگان نمایش دهند، بازی‌هایی که هر یک علاوه بر ورزش و تندرستی سرشار از روحیه جوانمردی و حس وحدت و همگرایی و مبین کار تیمی و گروهی برای غلبه بر مشکلات اجتماعی است.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، نقالی و ورزش پهلوانی و خیمه‌شب‌بازی نیز بخش دیگری از برنامه‌های اجلاس و جشنواره بین‌المللی میراث ناملموس در باغ غدیر اصفهان است، برنامه‌هایی که چشم عکاسان چینی و افغان را هم گردتر کرده است، نقال اصفهانی در پس‌ زمینه‌ای از پل خواجو با چوب‌دستی‌اش از حکایت این رود پرآوازه می‌گوید که اکنون اژدهایی مسیر آن را بسته و خشک کرده است.

در زمینه موسیقی‌های سنتی و محلی، مهارت‌های صنایع‌دستی، هنر‌های سنتی و تجسمی، هنر‌های نمایشی، آداب‌ و رسوم، ورزش و بازی‌های بومی عشایر و همچنین شاهنامه‌خوانی توسط عشایر بختیاری و قشقایی هم برنامه‌های ویژه و جذابی اینجا برپاست که همه بینندگان را مجذوب کرده است، همه دارند با تلفن‌های همراه به دیگران خبر می‌دهند که بیایید باغ غدیر تا ببینید که چه هست و چه عجایبی که نمی‌بینید!

سرانگشتان جادویی زنان ایرانی میراث ناملموس را زنده نگه داشت

صدها غرفه هم در ورودی باغ غدیر از توانمندی‌های زنان ایرانی برپاست زنانی که اگر همپای مردان این سرزمین پاسدار این میراث معنوی و گران‌مایه نبودند، اکنون ما توان بالیدن بر خود نداشتیم، زنانی که با خون سرانگشتانشان بر تاروپود قالی‌ها و گلیم و گبه‌ها جان بخشیدند از کدام سرانگشت جادویی‌شان بگویم که دستان هنرمند و خلاقشان چه افتخارات زیبنده‌ای که نثار سرزمین جاویدان پارسی نکرده است.

در این غرفه‌ها زنان اقوام مختلف ایرانی با لباس‌های سنتی بسیار زیبا هر کدام برای بازدیدکنندگان ضمن بیان هنرها و سنت‌های شهر و دیار خود، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی دیارشان را معرفی کرده و در خصوص لباس‌های محلی و پوشش‌های مختلف اقوام توضیح می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اینجا خون شور و شعور در نبض میراث معنوی ایران عزیز به دست اقوام سلحشور ترک، فارس، لر، بختیاری، قشقایی، بلوچ، مازنی، گیلکی و ترکمن جاری است، فرقی ندارد از چه قومی باشی، همه دست در دست هم با لبخند مهربانی به ضیافت وحدت و یکپارچگی برای عزت ایران عزیز آمدند.

-------------------------------

گزارش از: مهدی رفائی

-------------------------------

انتهای پیام/63036/ب40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار