امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11775
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۸
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیپلمات‌های بی‌نام ادعا کرده‌اند «هرمان ناکارتس» معاون مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیپلمات‌های بی‌نام ادعا کرده‌اند «هرمان ناکارتس» معاون مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته با توجه به پاکسازی‌های صورت گرفته در سایت پارچین امکان دارد بازرسان این نهاد سازمان ملل نتوانند شواهدی دال بر انجام آزمایش هسته‌ای در آن پیدا کنند.

بنا به ادعای این دیپلمات‌ها آقای ناکاراتس این اظهارات را در حالی مطرح کرده که در یک نشست محرمانه در وین تصاویر ماهواره‌ای جدیدی از این سایت به کشورهای عضو آژانس نشان داده است.

یک دیپلمات از یک کشور غیر غربی عضو آژانس از قول ناکارتس به خبرگزاری فرانسه گفت: «آژانس می‌تواند شواهدی از مواد هسته‌ای پیدا کند، اما این امکان هم هست که این کار به خاطر پاکسازی‌های ایران امکان‌پذیر نباشد.»

آمریکا، اسرائیل و کشورهای هم‌پیمان آنها برنامه هسته‌ای ایران را به داشتن اهداف نظامی متهم می‌کنند. ایران ضمن رد این ادعاها تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی و یکی از اعضای آژانس، حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برای خود محفوظ می‌داند.

ایران علاوه بر این ادعاهای انجام فعالیت‌های هسته‌ای در سایت پارچین را رد کرده و می‌گوید پاک‌سازی مکان‌هایی که فعالیت هسته‌ای در آن‌جا انجام شده است به لحاظ فنی غیر ممکن است.

آژانس انتظار دارد ایران خارج از پادمان هسته‌ای مورد توافق دو کشور، به صرف گزارش منابع اطلاعاتی که از آن‌ها نام نمی‌برد، اجازه دهد بازرسان آژانس از سایت نظامی پارچین بازدید کنند. ایران در پاسخ به آژانس می‌گوید هیچ کشوری سایت نظامی خود را به ماموران آژانس نشان نمی‌دهد، زیرا آژانس وظیفه دارد صرفا از مراکز هسته‌ای بازرسی کند و مراکز نظامی غیرهسته‌ای مشمول بازرسی‌های آژانس نمی‌شوند.

دو مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس افشا کردند این نهاد سازمان ملل 80 درصد اطلاعات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را از آمریکا و هم‌پیمانانش به دست می‌آورد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها