امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11778
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۸
تعداد بازدید: 196
«زینب بوزداش» یکی از روزنامه نگاران و کارشناسان مسائل خاورمیانه از کشور ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

«زینب بوزداش» یکی از روزنامه نگاران و کارشناسان مسائل خاورمیانه از کشور ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول، به تشریح دیدگاه خود درباره حادثه تروریستی انفجار دو بمب در شهرستان ریحانلی واقع در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه پرداخت.

بوزداش تصریح کرد که به عقیده وی آمریکا و اسرائیل و غرب برای تسریع به چنگ آوردن سوریه دست به این حمله تروریستی زدند و اگر چنین باشد، بی خبر بودن مقامات و مسئولین ترکیه از این حادثه بعید است.

این روزنامه‌نگار ترکیه‌ای در بخش دیگری از اظهارات خود تأکید کرد: احتمال وجود سلاح شیمیایی و نیز اعلام ایران و حزب‌الله لبنان مبنی بر تلقی کردن هر گونه مداخله به خاک سوریه به عنوان مداخله علیه آنان باعث نگرانی آمریکا و اسرائیل و غرب در زمینه مداخله مستقیم در سوریه شد، بنابراین شاید اسرائیل با این حمله و مقصر جلوه دادن اسد تلاش می کند تا ترکیه را تشویق به کمک های بیشتر به تروریست ها بکند.

****متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است****

فارس: در رسانه‌های ترکیه خبر و اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد سرویس اطلاعاتی ترکیه و نیروی پلیس این کشور از انفجارهای ریحانلی با خبر بوده است. اگر دولت ترکیه در پس پرده این ماجرا قرار داشته باشد، هدف از این کار چیست؟ در خبری دیگر هم ادعا شد که سرویس اطلاعاتی سوریه هم در این ماجرا دست داشته و می خواسته این کار را با همکاری ترکیه انجام دهد، ولی ترکیه رد کرده است. اگر این ادعا صحت داشته باشد، دلیل آن چیست؟

بوزداش: انفجارهای ریحانلی حادثه ای بود که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان ترکیه شد. متعاقب آن تحرکاتی تحریک آمیز در منطقه رخ داد که باعث نگرانی شد. گفته شد که هم نیروی پلیس و هم سرویس اطلاعاتی ترکیه از این حمله با خبر بوده و لذا صحت و سقم این ادعا باید به طور یقین بررسی شود.

در پاسخ به سوال شما این ادعا را درست فرض می کنم، در این صورت این حمله کار محور آمریکا، اسرائیل و غرب است که در آرزوی سرنگون سازی دولت بشار اسد می باشند.

زیرا احتمال وجود سلاح شیمیایی و نیز اعلام ایران و حزب الله لبنان مبنی بر تلقی کردن هر گونه مداخله به خاک سوریه به عنوان مداخله علیه آنان باعث نگرانی آمریکا و اسرائیل و غرب در زمینه مداخله مستقیم در سوریه شد.

لذا با این حمله زمینه مداخله مشروع ترکیه سنی مذهب در سوریه فراهم شد. زیرا بعد از آغاز ماجرای سوریه و تشکیل جبهه سنی معلوم است که این جبهه از ترکیه حمایت خواهد کرد. با این حمایت همچنین احتمال واکنش گرم ایران و حزب‌الله بعد از مداخله ترکیه در سوریه برطرف می شود.

از سوی دیگر احتمال دارد که سرویس اطلاعاتی سوریه هم در این ماجرا دست داشته باشد. زیرا در سوریه نیز مانند ترکیه ساختار عمیقی در دولت وجود دارد و احتمال دارد این ساختار برای یافتن جایگاهی در نظام جدید سوریه اقدام به همکاری با غرب کرده باشد.

فارس: آیا همه این خبرها و اسناد می تواند تلاشی برای سرپوش گذاشتن روی عامل اصلی این حمله یعنی رژیم صهیونیستی باشد؟

بوزداش: همانگونه که گفتم احتمال اینکه این حمله توسط محور آمریکا، اسرائیل و غرب ترتیب داده شده باشد زیاد است. شاید اظهارات اردوغان بعد از حادثه مبنی بر اینکه می خواهند پای ما را به ماجرای سوریه بکشند، در همین راستا باشد. اگر این حمله با همین هدف صورت گرفته باشد احتمال اینکه در ترکیه برخی عناصر از آن بی خبر بوده باشند وجود ندارد.

فارس: آیا احتمال دارد اسرائیل برای تعمیق بحران سوریه و به بن بست کشاندن آن دست به این حمله زده باشد؟ چرا رسانه های ترکیه روی این احتمال کار نمی کنند و به جای آن برخی اوقات ترکیه و برخی اوقات ایران و حزب اله را متهم می سازند؟

بوزداش: تعمیق بحران سوریه نه تنها با این قبیل حملات، حتی با تشدید اختلاف بین گروه های معارض سوری هم صورت می گیرد. زیرا نمی‌توان گفت غرب و اسرائیل از همه مخالفان در سوریه استقبال می کنند. اختلاف بین گروه های معارض شدید است. از سوی دیگر به چنگ آوردن کامل سوریه به مرزهای ترکیه وابسته است. شاید اسرائیل با این حمله و مقصر جلوه دادن اسد تلاش می کند تا ترکیه را تشویق به کمک های بیشتر به تروریست ها بکند.

فارس: آقای علیرضا بیگدلی سفیر ایران در  آنکارا با تاکید بر بهبودی روابط ترکیه و سوریه به عنوان عاملی مهم برای خاتمه خشونت ها در سوریه پیشنهاد میانجی گری داد. ارزیابی شما در این باره چیست؟

بوزداش:  پیشنهاد سفیر ایران از سوی رسانه‌های ترکیه مسخره ارزیابی شد، اما حق با سفیر بود. زیرا ترکیه هم متوجه بازی های بازیگران بین المللی شده و میانجیگری به لحاظ نتیجه‌گیری به سود مردم سوریه حائز اهمیت است. اما فکر نمی کنم دولت ترکیه پاسخ مثبتی بدهد، زیرا ترکیه مدت هاست همه پیوندها را بریده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار