امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117848
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه سینما:جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ، در بعد جهانی اش به روسیه رسید . نمایش فیلم «چ» بهترین اثر این رویداد ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه سینما:جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ، در بعد جهانی اش به روسیه رسید . نمایش فیلم «چ» بهترین اثر این رویداد در کنار چند فیلم دیگر ، آنهم در عظیم ترین موزه جنگ دنیا ، اتفاق سینمایی درخورتوجهی است که نباید به آسانی از آن عبور کرد ، به ویژه وقتی که رییس سازمان سینمایی تلویحا این جشنواره را تکرار فجر اعلام می کند جای تامل بیشتری دارد ، چرا ؟

سال گذشته در هنگامه ی فعالیت هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر ، زمزمه هایی رواج یافت که این هیات ، فیلمی تحت عنوان «شیار 143» را (که اثری قابل قبول است) رد کرده است . شنیده ها بیشتر شد و تهیه کننده معترضانه وارد شد و ... نگارنده برای دیدن فیلم در محل دفتر تولید آن دعوت شدم . تهیه کننده محترم و سرکار خانم آبیار بدون هیچ توضیح و تفسیری  فیلم را آماده نمایش روی مونیتور کردند و مرا به تنهایی در اتاقی به فیلم سپردند . فیلم بد جوری مرا با خود برد . اثری کم ادعا و با هزینه معمولی ، اما به شدت وفادار به ارزش های این دیار و مردمش . فیلمی پر حس و حال و دارای ساختاری سنجیده و فرمی خلاقانه ولی مهمتر از همه بالنده در مضمون و محتوا ...

از میانه های فیلم ، یک چشمم اشک بود و یک چشمم خون ! تکلیف اشکم معلوم و ناشی از همذات پنداری با شخصیت های اثر بود . اما چرا چشم خونی ؟ دقیقا برای جشنواره فیلم فجر ! جشنواره‌ای که با او پیر شده‌ام . ولی ناپختگی‌اش رنج‌آور است . چه برسر جشنواره آمده که حتی قادر به تفکیک و تمیز اثری مانند «شیار 143» با انبوه فیلم‌های نحیف جدول پرکن نیست ؟ بگذریم موضوع تریبونی شد و دلسوزان به میدان آمدند تا فیلمی کوچک اما پرمغزو نغز بتواند به لیست پذیرفته شده های جشنواره اضافه شود و ... تا بالاخره این فیلم دستمزد واقعی اش را از جشنواره فیلم مقاومت گرفت .

رییس محترم سازمان سینمایی اخیرا ارزیابی‌ای از جشنواره مقاومت ارایه کردند که جای تحلیل و تامل دارد . وی دراین ارزیابی ، با مقایسه جشنواره مقاومت و جشنواره فجر گفت:«جشنواره فیلم مقاومت با هر کیفیتی که برگزار شد به نوعی تکرار همان جشنواره فیلم فجر با همان شیوه برگزاری و با همان جایزه ها بود اما به هر حال باعث رونق سینمای دفاع مقدس می شود اما به معنای واقعی فعالیت اساسی در این حوزه نیست و من امید دارم از این جشن و جشنواره برگزار کردن ها عبور کنیم و به ساخت فیلم در این حوزه بپردازیم».

صحبت آقای ایوبی دو رویکرد مثبت و قابل تحلیل و بررسی دارد ، آنجا که جشنواره مقاومت را «باعث رونق سینمای دفاع مقدس» بر شمردند و نیز این نکته که «امید دارم که به ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس بپردازیم» . رویکردهایی که بی تردید یکی تجربه شده است و حاصل مدیریت خارج از حوزه سازمان سینمایی است و شاکله ی آن را راهبردهای بسیجی تشکیل می دهد چنانکه  پافشاری و استقامت این جریان بر پابرجایی جشنواره مقاومت عامل حرکت تا نقطه تلاش برای «رونق سینمای دفاع مقدس» شده است . بنابراین باید از این باور آقای ایوبی استقبال کرد . اما نکته با اهمیت تر مورد اشاره حجت الله ایوبی «ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس» است که تحقیقا شاکله ی آن ، در زمره ی مدیریت کلان سینمای کشور می گنجد . لذا این بخش از صحبت ایوبی در عین نقد مدیریت های گذشته در زمینه کم التفاتی به تولید فیلم دفاع مقدسی ، نوعی «انتقاد از خود» نیز محسوب می شود ، رویکردی که قابل تقدیر است .

اما بخشی از صحبت های آقای ایوبی که نیازمند مکث بیشتری است ، آنجایی است که عنوان داشتند «جشنواره فیلم مقاومت به نوعی تکرار همان جشنواره فیلم فجر با همان شیوه برگزاری و با همان جایزه ها بود» . اگرچه این ارزیابی خود نشانگر رشد و بالندگی جشنواره مقاومت است ، جشنواره ای موضوعی که توانسته به سطح جشنواره فجر ارتقا یابد و از سویی حکایت از درجا زدگی جشنواره فجر دارد ، ولی اندکی بوی کم لطفی هم از آن به مشام می رسد . بدین معنا که اقای ایوبی خود بهتر می دانند که آنچه یک رویداد فرهنگی – هنری را از دیگری متمایز و تثبیت می کند ، همانا گفتمان غالب برآن است . آیا گفتمان حاکم بر جشنواره مقاومت همان گفتمانی است که بر جشنواره فجر جاری و حاکم است ؟ کافی است تا دوستان سازمان سینمایی جستجویی درفضای مجازی انجام دهند و مروری در بریده جراید آرشیوی سازمان به خرج دهند و سپس نتیجه اش را به رویت آقای ایوبی برسانند ، دراین صورت خواهند دید که در سال های گذشته چه چالش هایی توسط جشنواره فیلم فجر در مسیر سینمای ایران ایجاد شده است . سینمایی که هنوز در آرزوی پذیرش کامل از سوی افراد ، اشخاص و نهادهای مرجع این کشور به سر می برد متاسفانه دربیشتر دوره ها از ناحیه جشنواره فجر با حاشیه هایی مواجه شده که تلاش دلسوزان سینما را به هدر داده است ، غیر از این است ؟ به عبارت روشن هرچه به وسیله جشنواره هایی مانند مقاومت رشته شده اتفاقا توسط جشنواره فجر پنبه شده است . آقای ایوبی هم مثل نگارنده در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره مقاومت حضور داشتند ، آیا گفتمان حاکم براین مراسم با مشابه مورد نظرایشان یکی بود ؟ کدام یک به گفتمان انقلاب اسلامی و آرمانهای بنیانگذار ایران نوین نزدیک تر است ؟ آیا پوشش و گویش و رفتار و کردار مجریان و شرکت کنندگان یکی است ؟  آیا میان دوجشنواره ای که شاخص ترین سینماگر انقلاب در یکی احساس غریبگی می کند ولی در دیگری به عنوان بهترین انتخاب می شود ، تفاوتی نیست ؟ آیا میان جشنواره ای که برگزیده اش بدون بوسه برپای مادر شهید سن را ترک نمی کند با جشنواره ای که سینماگر شاخص اش دفاع مقدس را «بی مفهوم» می خواند یکی است ؟ و ... جایزه بهانه است . هدف نشر و ترویج سینمایی است که در صورت و سیرت مثل این مردم باشد . فیلم های هنری و جشنواره های روشنفکری از قدیم بوده و در تمام دنیا هست . فیلم های سطحی و تجارت پیشه و مراسم های بشکن و بالا بنداز بوده و درجاهای دیگر به وفور وجود دارد . اما این کشور و این انقلاب فیلم و مراسم های خاص خودش را می خواهد . باور بفرمایید تا مثل خود این انقلاب «خاص» نشویم ، حرفی در سینمای جهان نخواهیم داشت . اگر هنوز  نشده ایم یا در پله های اول هستیم برای همین است که می خواهیم مثل بقیه یا بدتر، دنباله رو دیگران باشیم . درحالی که جشنواره فیلم مقاومت می خواهد مبشر گفتمان انقلاب اسلامی در دنیا باشد . تا همین جا هم علم دار این رویکرد است . اما نیاز به کمک و یاری دارد تا نفوذ لازم و بیشتر از پیش را پیدا کند . این جشنواره دراین دوره توانست تا حدودی نظر مساعد شخصیت های مرجع ذی نفوذ دربین مردم را کسب کند  . آیا این خدمت کمی به سینما است ؟

برپایی این جشنواره درگستره جهانی آن ، با توجه به آثار حاضر و مضامین این فیلم ها که یکی از میان دهها ، فیلم «چ» است ، بیش از پیش تاکیدی برجایگاه جشنواره مقاومت در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی دارد . بدون اینکه بخواهیم به نقض موجودیت جشنواره فیلم فجر و اهمیت آن بپردازیم ، اما بی رودربایستی باید گفت رویداد سینمایی که می تواند اهداف انقلاب را خصوصا در فرامرزها نمایندگی کند همین جشنواره مقاومت است .

با نگاهی واقع بینانه و فارغ از تعصب خواهیم دید که  این دوره  جشنواره طیف هایی را به خود جلب کرد که درآینده ای نزدیک تماشاگران بالفعل سینما خواهند بود . حتی اگر حضور نداشته ایم با نگاهی به عکس های منتشره از مخاطبان گردآمده در مساجد و محله ها برای دیدن فیلم ها  و شخصیت های دینی و مبلغان مذهبی شرکت کرده دراین دوره جشنواره، روزهای بهتری را برای سینما شاهد خواهیم بود ، پس این نعمت را دست کم نگیریم و درجهت تحکیم و حمایت از آن بکوشیم .

نویسنده:محمدتقی فهیم

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها