امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117859
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 65
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ورود به هر عرصه‌ای بدون توجه به مقوله اقتصاد اقدامی صحیح نبوده و بایست در کنار هر مسئله‌ای ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ورود به هر عرصه‌ای بدون توجه به مقوله اقتصاد اقدامی صحیح نبوده و بایست در کنار هر مسئله‌ای بُعد اقتصادی آن نیز دیده شود زیرا یکی از دلایل حیات و ادامه مسیر هر موضوعی مباحث اقتصادی است.

در حوزه فرهنگ به صورت عام و حوزه نشر به صورت خاص توجه به مقولات اقتصادی از مباحث مهم این عرصه به شمار می‌رود. فروش کتاب اصلی‌ترین منبع درآمد حوزه نشر است و کتاب‌فروشی‌ها حلقه وصل میان ناشر و مخاطب هستند و باید توجه ویژه‌ای به این حوزه صورت گیرد.

از همین رو گروه کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به منظور تقویت فروش کتاب و همچنین معرفی فروشگاه‌های کتاب در سطح کشور به صورت هفتگی اقدام به انتشار فهرستی از کتاب‌های پرفروش کتاب‌فروشی‌های سطح کشور می‌نماید. (برای دریافت جدول پرفروش‌های کتاب در هفته سوم مهر 93 کلیک  کنید.)

 

هفته سوم مهر 93 با توجه به قرار گرفتن در دهه ولایت آمار جالب توجهی از پراکندگی فروش کتاب را شاهد بودیم. تنوع و فراوانی موضوعات و ناشران یکی از ویژگی‌های چشمگیر هفته سوم مهر 93 بوده است. از دیگر نکات این هفته جابجایی در پرفروش‌ترین ناشر بوده است که در هفته‌های گذشته اغلب در صدر بوده است.

با توجه به اینکه اولین ماه از فصل پاییز از نیمه رد شده و وارد نیمه دوم این ماه شده‌ایم، فروش کتاب‌های شعر قابل توجه بوده که باید این نکته را نیز اضافه کرد، نظر به اینکه ماه محرم و ایام عزاداری سید‌الشهدا (ع) در پیش رو قرار دارد اشعار آیینی نیز مورد توجه بوده و در میان اشعار این آثار به چشم می‌آید. «جمعیت ارباب وفا»، «شب شاعران بی‌دل»، «رقعه»، «طوفان واژه‌ها»، «هـ دو چشم»، «اسمش همین است»، «فیض‌بوک»، «دارم خجالت می‌کشم» و ... از جمله آثار شعری است که در فهرست این هفته به چشم می‌آید.

دهه ولایت، دیگر موضوعی است که توانست بخشی از کتاب‌های پرفروش را به خود اختصاص دهد. با توجه به نزدیک بودن عید غدیر خم که روز ولایت است فروش کتاب‌هایی با درباره موضوع حضرت علی (ع) قابل توجه بوده است. «آفتاب در محراب»، «تجلی غدیر» و «زندگانی امیرالمؤمنین» کتاب‌هایی است که در حوزه غدیر و حضرت امیرالمؤمنین (ع) به فروش رفته است.

یکی از موضوعاتی که در کنار سایر موضوعات معمولا در کانون توجه بوده کتاب‌هایی است که به سبک زندگی و موضوعات مرتبط با این حوزه پرداخته و معمولا مورد توجه قرار می‌گیرد.

«زن و بازیابی هویت حقیقی»، «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی»، «مهارت‌های زندگی خانوداگی در آینه آیات و روایات»، «بروید با هم بسازید»، «آیین همسر گزینی»، «جوان و همسر گزینی»، «ریحانه بهشتی»، «منِ دیگر ما»، «خانواده»، «سبک زندگی»، «روابط متکامل زن و مرد» و ... بخشی از کتاب‌هایی است که در آمار هفته سوم مهر 93 به چشم می‌آید.

 

فروش قابل توجه کتاب‌های دفاع مقدس در هفته گذشته یکی از موضوعاتی است که نشان از جایگاه این موضوع در میان شهروندان ایرانی دارد. کتاب‌هایی که معمولا گفته می‌شود با موج همراه است، در این هفته نیز شاهدیم که با وجود گذشت بیش از دو هفته از پایان هفته دفاع مقدس همچنان در کنار موضوعاتی مانند ادبیات که پای ثابت فروش هستند همچنان دیده می‌شود.

نظر به اینکه در حال نزدیک شدن به ماه محرم هستیم و از آنجا که حرارت مصائب حسینی بر تشنگان و جویندگان حقیقت پیوسته ریخته می‌شود شاهد بودیم با توجه به فاصله دو هفته‌ای تا آغاز ماه پیروزی خون بر شمشیر فروش کتاب‌های مرتبط با موضوع سیدالشهدا (ع) رشد جالب توجهی داشته است.

کتاب‌هایی چون «حماسه حسینی»، «خادم اربابب کیست؟»، «نامیرا»، «کربلا، مبارزه با پوچی‌ها» و «چهل حدیث از امام حسین (ع)» در میان آثار به فروش رفته در این هفته به چشم می‌آید.

نکته جالب توجه در میان کتاب‌های به فروش رفته علاوه بر قرار گرفتن کتب داستانی با این موضوع، کتاب «حماسه حسینی» اثر شهید مرتضی مطهری است که بعد از گذشت 35 سال از انتشار این کتاب و با توجه به تالیف کتبی در حوزه آسیب‌شناسی واقعه عاشورا همچنان مورد رجوع کسانی است که می‌خواهند مطالعاتی در حوزه عاشورا داشته باشند.

از آنجا که از ابتدای اسلام تاکنون، طرح اختلاف میان شیعه و سنی از طریف افراط‌گرایی مدنظر گروه‌هی مستکبر بوده است و، بخش مهمی از فعالیت‌های آنان را به خود اختصاص داده است فروش کتاب «لعن‌های نامقدس» با توجه به اوضاع بحرانی منطقه نشان از توجه به این مسئله دارد.

 

 

معصومه آباد نویسنده‌ای است که در هفته سوم مهر بیشترین اقبال به اثر وی (من زنده‌ام) شده و این نشان از جذابیت متن نگارش یافته توسط وی دارد. سید حمیدرضا برقعی از شعرای جوان و مطرح در حوزه شعر آیینی دیگر نویسنده‌ای است که در جدول پرفروش‌ها مورد توجه بوده است. مرحوم استاد علی صفایی حائری و محسن عباسی ولدی دو نویسنده دیگری هستند که در میان نویسندگان آثارشان پرتکرار بوده است.

 

این هفته بر خلاف هفته‌های قبل دو انتشارات موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا) و دفتر نشر معارف توانستند عنوان پرفروش‌ترین ناشرهای هفته سوم مهر را به خود اختصاص دهند و در رتبه اول قرار بگیرند.

انتشارات بروج و انتشارات سوره مهر نیز توانستد به صورت مشترک در جایگاه دوم قرار بگیرند و این در حالی است که انتشارات سوره مهر هفته‌های قبل در رتبه نخست جای می‌گرفت. انتشارات انقلاب اسلامی نیز دیگر ناشری است که در این جدول آثارش مورد توجه بوده است و توانست به جایگاه سوم دست پیدا کند.

 

 

هفته سوم مهر با توجه به تنوع کتاب‌های به فروش رفته در فروشگاه‌های سطح کشور آمار جالب توجهی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها را ظاهر کرد که با این حال و مانند هفته‌های گذشته کتاب «من زنده‌ام» اثر معصومه آباد در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته گذشته قرار گرفته است. این کتاب که همچنان مورد توجه مخاطبان است حاوی تقریظ رهبر انقلاب بر آن است و یکی از عوامل موفقیت آن نیز همین مسئله بوده است.

دو کتاب «انسان 250 ساله» و «رقعه» دیگر کتاب‌هایی هستند که در این هفته مورد توجه بوده و توانستند به صورت مشترک در رتبه دوم پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته قرار بگیرند. همچنین کتاب‌های «خانواده»، «قرارگاه‌های فرهنگی» و «بیشعوری» سه عنوانی هستند که توانستند جایگاه سوم جدول پرفروش‌های هفته سوم مهر را به خود اختصاص دهند.

 

(برای مشاهده آمار فروش در هفته‌های گذشت اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا را مشاهده کنید)

جدول نهایی پرفروش‌های کتاب
ردیف

عنوانپرفروش اول

من زنده‌امپرفروش دوم

انسان 250 ساله - رقعهپرفروش سوم

خانواده - قرارگاه‌های فرهنگی - بیشعوری
برای دریافت جدول پرفروش‌های کتاب در هفته سوم مهر 93 کلیک  کنید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار