امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117861
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنرانی در کمیته

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنرانی در کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیویورک از طرف جنبش عدم تعهد در خصوص حکومت قانون در سطوح ملی و بین‌المللی سخنرانی کرد.

 سفیر کشورمان در این سخنرانی اظهار داشت: کشورهای عضو عدم تعهد از اتخاذ اقدامات یکجانبه و تاثیرات منفی بر حاکمیت قانون در روابط بین‌الملل ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند که هیچ کشور و یا گروهی از کشورها حق ندارند به خاطر اهداف سیاسی، کشور دیگری را از حقوق قانونی و مشروع خود محروم کنند.

دهقانی افزود: جنبش عدم تعهد بر حاکمیت قانون تاکید ورزیده و برای آن اهمیت قائل بوده و بر این باور است که برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و تحقق توسعه اجتماعی احترام به حاکمیت قانون نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی ضروری است. در این رابطه جنبش عدم تعهد از هرگونه تلاش و همکاری با دیگر اعضاء ملل متحد برای رسیدن به دیدگاهی مشترک و روشن برای درک بهتر جنبه‌های حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین‌المللی دریغ نخواهد کرد.    

 وی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد بر این باور است که برای ارتقاء حاکمیت قانون اصول زیر باید مورد توجه و رعایت قرار گیرند: اصل برابری حاکمیت دولت‌ها و فرصت‌های مساوی برای مشارکت دولت‌ها در تصمیم سازی‌های بین‌المللی مربوطه، اصل پایبندی همه دولت‌ها به تعهدات و قوانین بین‌المللی، اصل احترام به حقوق مشروع کشورها با توجه به حقوق بین‌الملل و اصل عدم توسل به تهدید و یا اعمال زور در روابط بین‌الملل از سوی همه کشورها.

سفیر کشورمان همچنین اظهار داشت: جامعه بین‌الملل نباید جایگزین مقامات صالحه کشوری در راستای تقویت حاکمیت قانون در سطح داخلی ‌باشند، بلکه باید فقط پشتیبانی لازم را در صورت درخواست از سوی دولت ذیربط با رضایت آن دولت به عمل آورند و در این زمینه باید واقعیت‌هایی چون ملاحظات ملی و سیاست‌های اقتصادی اجتماعی هر کشور مدنظر قرار گیرد.

دهقانی در پایان تاکید کرد که جنبش عدم تعهد بار دیگر حمایت خود از فلسطین را اعلام و حصول اطمینان از تامین حقوق حقه مردم فلسطین خود در جامعه بین‌المللی از جمله عضویت کامل در سازمان ملل متحد برخوردار شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها