امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117882
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سینمای مقاومت ظهر امروز با حضور جمعی از مدیران سینمایی، سینماگران و اصحاب رسانه ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سینمای مقاومت ظهر امروز با حضور جمعی از مدیران سینمایی، سینماگران و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات موسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حسین مسافرآستانه مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری با ارائه توضیحاتی در خصوص چگونگی مراحل آماده‌سازی این مجموعه گفت: در پی حمایت‌های سازمان سینمایی برای برپایی جشنواره مقاومت برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده بود تا به اجرا برسد که یکی از این برنامه‌های پیشنهادی در جلسه هماهنگی جشنواره جمع‌آوری آثار ارزشمند 30 سال سینمای دفاع مقدس بود که این وظیفه بر عهده موسسه رسانه‌های تصویری گذاشته شد.

وی افزود: در آغاز فکر می‌کردیم کار آسانی در پیش داریم اما وقتی وارد عمل شدیم آنچنان هم آسان نبود و شورایی شامل علیرضا رضاداد، محمد احسانی، جمال شورجه، کمال تبریزی، حسین معززی‌نیا، سیمون سیمونیان و بنده تشکیل شد که به ارزیابی 30 سال سینمای دفاع مقدس و آثار شاخص این حوزه پرداختیم.

مسافرآستانه افزود: بررسی این آثار در یک جلسه مشاوره انجام شد که از تعداد آثار انتخابی بیش از 30 اثر بود و ما برای اینکه بتوانیم زودتر برای تهیه این مجموعه به نتیجه برسیم در نهایت 30 اثر را انتخاب کردیم و انتشارات سایر فیلم‌ها را به مجموعه‌های دیگر موکول کردیم چرا که اعتقاد داریم حفظ این آثار مهم است و لازم نیست بنده توضیح بدهم که چقدر حفظ و نگهداری این آثار ضرورت دارد.

*بسیاری از آثار شاخص سینمای دفاع مقدس امروز در دسترس نیستند

مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری ادامه داد:‌ وقتی وارد این کار شدیم متوجه شدیم که بسیاری از این آثار یا در دسترس نیستند و یا اگر در دسترس هستند کیفیت مطلوبی ندارند به طوری که 4 فیلم سایه‌های هجوم، حماسه مجنون، تویی که نمی‌شناختمت و براده‌های خورشید به طور کلی در دسترس نبودند و ما برای جایگزینی‌ آنها، آنها هم بیش از دو فیلم هم نتوانستیم پیدا کنیم که تنها دو فیلم شور شیرین و 33 روز را توانستیم به دست بیاوریم و از آنجایی که می‌خواستیم حتما از آقای شورجه در این مجموعه اثری باشد فیلم 33 روز را جایگزین حماسه مجنون ایشان کردیم.

مسافرآستانه در ادامه بیان داشت: در نهایت توانستیم 28 فیلم سینمایی را جمع‌بندی کنیم و پس از ترمیم ایرادهای تصویری آنها و استن‌کردن کامل دو فیلم که تأخیر در رونمایی مجموعه نیز به دلیل همین طولانی شدن مراحل آماده سازی بود در کنار دو مجموعه فیلم کوتاه هر کدام شامل 12 فیلم از تولیدات انجمن سینمای جوانان این مجموعه را شامل 30 فیلم ارزشمند از آثار سینمای دفاع مقدس با زیرنویس انگلیسی و عربی آماده کردیم.

بر اساس این گزارش در ادامه مراسم محمدرضا شرف‌الدین مدیرعامل انجمن سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ضمن ارزشمند دانستن پویایی فرهنگ مقاومت در کشورمان گفت: امروز فرهنگی که زایش ندارد محکوم به فنا است و نشانه‌های آن را در فرهنگ غرب داریم می‌بینیم و همین آثاری که ما به جهان عرضه می‌کنیم نشان‌دهنده پویایی فرهنگ مقاومت در کشورمان است و این مجموعه‌هایی که عرضه می کنیم مطمئن باشید تأثیر بسیار خوبی بر روی مردم دیگر کشورها خواهد داشت.

این پیام ما است و مطمئن باشید که جایگاه خود را پیدا خواهد کرد و باید از شخص آقای ایوبی که هم در همکاری برای برپایی جشنواره مقاومت و هم در تهیه این مجموعه کمال همراهی را کردند تشکر کنم چرا که اگر همکاری ایشان نبود امسال قطعا جشنواره مقاومت با این شکوه برگزار نمی‌شد و در کنار ایشان باید از سردار جباری که همراه و همدل بسیار خوبی بودند تشکر کنم.

*باید تلاش کنیم جریان تولید سینمای مقاومت تقویت شود

شرف‌الدین در خاتمه اظهار داشت: عرصه تولید عرصه بسیار خطیری است و اگر فقط بخواهیم به برگزاری جشنواره بسنده کنیم دچار زیان می‌شویم اما اگر تولید داشته باشیم و یک تناسبی بین همه تولیدات سینمایی وجود داشته باشد می‌توانیم امیدوار باشیم که شاهد یک تولید در خور نام مقاومت باشیم و این قبیل مجموعه‌ها نیز ادامه پیدا کنند.

*مجموعه فیلم‌های دفاع مقدس می‌تواند سفیر سینمای ایران باشد

بر اساس این گزارش، در بخش بعدی مراسم محمد خزایی دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت که به تازگی از کشور روسیه بازگشته است، در سخنانی گفت: جشنواره مقاومت تازه دومین هفته برگزاری‌اش را در غزه و روسیه به پایان رسانده و در هفته‌های بعد نیز قرار است در سایر کشورهای دنیا برگزار شود اما می‌خواهم از آقای ایوبی تشکر ویژه‌ای کنم برای آماده‌سازی این مجموعه چرا که این مجموعه می‌تواند سفیر بسیار خوبی برای سینمای ایران باشد و امیدوارم آماده‌سازی اینگونه مجموعه‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: من در سفرهای متعددی که در چند سال گذشته به کشورهای متعدد داشتم دیدم که همه خواهان سینمای ایران هستند و سینمای ایران را چقدر دوست دارند. از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز بالغ بر دو هزار فیلم سینمایی تولید شده است که اگر 200 فیلم هم به طور کامل در دسترس نباشد باز هم 1800 فیلم به طور کامل در اختیار است که از این بین حتما 500 فیلم قابلیت عرضه جهانی را دارد و اگر به دیپلماسی فرهنگی اعتقاد داریم باید بتوانیم از ظرفیت سینما استفاده کنیم و این آثار را به کشورهای مختلف عرضه کنیم.

خزایی در بخش پایانی صحبت‌های خود از رونمایی کتاب‌های مقاومت طی روزهای آینده ادامه برگزاری جشنواره در استان ها و ارائه یک گزارش کامل از جشنواره سیزدهم خبر داد.

*مردم دنیا آثار دفاع مقدسی را دوست دارند

در بخش انتهایی مراسم، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با ابراز تشکر از حضور معنادار دست‌اندرکاران سینمای دفاع مقدس برای تهیه این مجموعه فیلم گفت: کار برای دفاع مقدس در درجه اول نیازمند به همدلی و همراهی است و تنها بخشی از توان سینمایی کشور برای فعالیت در سینمای دفاع مقدس کافی نیست بلکه لازم است همه ظرفیت‌ها تجمیع شوند تا تنها گوشه‌ای از این فرهنگ و رشادت‌های تکرارناشدنی را ترسیم کنیم.

وی افزود: ما در سازمان سینمایی در این اندیشه بودیم که دهه‌ای را از 21 شهریور که روز ملی سینما است تا 31 شهریور که آغاز هفته دفاع مقدس است به نام هفته راویان حماسه برگزار کنیم و طی آن از همه کسانی که در این سال‌ها برای سینمای دفاع مقدس تلاش کردند تقدیر و تشکر کنیم اما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است همه انرژی‌ها به جشنواره مقاومت آورده شود اما فکر می‌کنم برای سال‌های بعد ایده بدی نباشد و شاید این کار توسط سازمان سینمایی صورت گیرد.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: همه سینما خود را دلبسته و وابسته سینمای دفاع مقدس می داند و همه سینماگران علاقمندند تا دلبستگی و سرسپردگی خود را در این عرصه نشان دهند و امیدوارم این فضا به وجود بیاید و همه کسانی که در دفاع مقدس بودند اگر احساس کنند جز دفاع مقدس خبر دیگری نیست این دلبستگی را احساس خواهند کرد و خواهند آمد چرا که همه ما آن فضا را تجربه کردیم و می‌دانیم که چقدر در آن ایام همه ساده و صادقانه می‌آمدند و بدون آنکه بخواهند مطرح شوند می‌رفتند.

معاون وزیر ارشاد در ادامه تأکید کرد: کار برای دفاع مقدس دشوار است و کسانی که در سی سال گذشته با افتخار خودشان را وقف کردند باید از آنها تشکر کرد و از آنانی که تمام انرژی خود را وقف دفاع مقدس کردند و تهیه‌کنندگانی که اولویت‌شان دفاع مقدس بود با وجود اینکه همه می‌دانیم این راه راه چندان همواری نیست.

وی در ادامه بیان داشت: خیلی تلاش شد تا این مجموعه آماده شود و از روز اول که بنده این طرح را ارائه دادم همه با عشق و تلاش و علاقه آن را انجام دادند تا کار به سرانجام برسد البته خودمان را متعهد کرده بودیم که سمفونی فیلم‌های دفاع مقدس و غزه را نیز آماده کنیم که بخشی از آن در مراسم افتتاحیه توسط آرش امینی انجام شد.

رئیس سازمان سینمایی در بخش بعدی سخنانش اظهار داشت: امیدوارم همه این کارها بهانه‌ای برای تولید باشد و امیدوارم که این اراده مشترک در بین همه فعالان سینمای دفاع مقدس شکل بگیرد و کارهای خوبی ساخته شود و کارهای آنها را معرفی کنیم.

ایوبی با تأکید بر این نکته که مردم دنیا بر خلاف تصور آثار دفاع مقدس را دوست دارند، گفت: ‌مردم دنیا کارهای دفاع مقدس را دوست دارند اما گاهی این تصور اشتباه به وجود می‌آید که جشنواره‌ها آثار دفاع مقدسی را دوست ندارند در حالی که برای همه دنیا اتفاقاتی در هشت سال دفاع مقدس کشورمان رخ داد جذاب است و حتی زمانی که من در خارج از کشور مسئولیت داشتم وقتی از کارگردانان دعوت می کردم که بیایند و فیلم‌هایشان را نمایش دهیم فکر می‌کردند که از فیلم‌های دفاع مقدس استقبال نمی شود اما فیلمی نظیر ارتفاع پست پرمخاطب‌ترین فیلم هفته فیلم ایران شد.

رئیس سازمان سینمایی گفت:‌ حرف‌های دفاع مقدس جذاب و گفتنی است و اگر آن را بتوانیم خوب، درست و دسته‌بندی شده به مردم دنیا منتقل کنیم برای همه مردم دنیا جذاب است.

وی در خاتمه اظهار داشت: یکی از خاطرات خوب همه ما دفاع مقدس است و با وجود آن همه بمباران و مشکلات حس خوشبختی می‌کردیم اما شاید آن حس همدلی و وفاق شاید هیچ وقت دیگر تکرار نشود و امیدوارم این روحیه همدلی و ایثار و دیگران را به خود ترجیح دادن دوباره در بین مردم به خصوص جامعه سینمایی زنده شود چرا که در بین اهالی سینما به این از خودگذشتگی‌ها نیاز داریم. من قبلا هم گفته بودم که کل سینما یعنی مقاومت و ما امروز توانستیم در مقابل سینمای جهانگیر آمریکا حرف برای گفتن داشته باشیم.

در بخش پایانی این مراسم با عکس یادگاری همه مدیران و سینماگران مجموعه آثار برگزیده سینمای مقاومت رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها