امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117890
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 34
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد.

در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.
 
***
 

نقشه رسانه‌های خارجی برای سردار سلیمانی چیست؟

خبرگزاری فرانسه با انتشار مطلبی تحت عنوان «نخبه‌ی مرموز ایرانی در تصاویر نادر عراق» پیرامون سردار قاسم سلیمانی، به تصاویر منتشر شده از این سردار سرافراز در جبهه‌های عراق و سوریه واکنش نشان داد.

ای‌اف‌پی بویژه تصویر جدید سردار سلیمانی در جمع پیشمرگه‌های کرد را مورد اشاره قرار می‌دهد و تصریح می‌کند که سردار سلیمانی با لبخند همیشگی و موهای سپیدش به راحتی در این تصویر قابل شناسایی دیدن است.

این خبرگزاری فرانسوی همچنین با ادعای اینکه ایران حضور سردار سلیمانی را در سوریه تکذیب کرده است! می‌نویسد: فروپاشی ارتش عراق به دست مسلمانان سنی مسلح، آن‌هم در نزدیکی مرزهای ایران سبب ترس تهران است!

خبرگزاری یاد شده همچنین از قول یکی از مقامات آمریکایی،‌ سردار سلیمانی را با یکی از شخصیت‌های خیالی در یک فیلم سینمایی مقایسه می‌کند.
 

*سردار سلیمانی از شخصیت‌هایی است که به دلیل نگرش و عملکرد انقلابی محض؛ رسانه‌های خارجی دقیقاً نمی‌دانند با چه محاسبه‌ای باید با او و رخدادهای پیرامونش برخورد کنند.

فرمانده سپاه قدس با هیچ رسانه‌ای گفت‌وگو نمی‌کند و فقط برخی سخنرانی‌ها و تصاویر مربوط به اوست که در دسترس رسانه‌های خارجی قرار دارد.

رسانه‌های خارجی در تمام طول سال‌های فرماندهی سردار سلیمانی، با وجود تلاش فراوانی که انجام داده‌اند اما هرگز نتوانستند از فرمانده کرمانی‌الاصل سپاه قدس تصویری با محتوای خشن و مرموز و یا عامل اختلاف شیعه و سنی بسازند.

سلیمانی با خانواده شهدای سنی دیدار می‌کند، با پیشمرگه‌های سنی کردستان عراق عکس یادگاری می‌گیرد و حتی آنها را فرماندهی می‌کند، با دوستان لبنانی‌اش در مراسم تشییع شهدای شیعه‌ی سوریه شرکت می‌کند، در صحنه نبرد از جلیقه ضد گلوله استفاده نمی‌کند، گاهی با دوستانش در شهرهای مختلف ایران دیدار می‌کند و در عین حال میان مقامات منطقه خاورمیانه نیز در صورت نیاز، نفوذ زیادی دارد و تصمیمات او مقامات بلندپایه کشورهای منطقه در سطح ریاست جمهوری، نخست وزیر و فرماندهان رده بالای نظامی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آخرین راهبرد شبکه رسانه‌های صهیونیستی در قبال سردار سلیمانی، اخذ نسخه‌ای از هیچکاک مبنی بر ضرورت پیچیده سازی به منظور نشان دادن تیپیک مرموز و ترسناک است.

آنها تلاش می‌کنند با مطرح کردن صفاتی همچون مرموز، در سایه و ترسناک! در کنار پیگیری راهبرد اصلی مطرح کردن وی به عنوان عامل اختلاف شیعه و سنی؛ به این هدف جامعه عمل بپوشانند.

مسئله‌ای که تاکنون رخ نداده است.
 
***
 

وصل کردن آمریکا به عقلانیت سیاسی ناشی از چیست؟

اِشکالی بر نظر آقای هاشمی پیرامون علت مذاکره‌خواهی آمریکا

ایرنا گزارش داد که آقای هاشمی در دیدار با جمعی از دانشگاهیان با اشاره به چند دور مذاکره ایران با کشورهای 1+5 گفته است: دو طرف می دانند فضای سابق، امنیت منطقه و حتی جهان را به خطر می‌اندازد و تأکید آنان بر مذاکره باید برای رسیدن به راه حلی مناسب جهت پایان دادن به این مناقشات سیاسی باشد.
 

*این قبیل دیدگاه‌ها برای طرف مقابل (اشاره به آمریکا) عقلانیت مبتنی بر حق قائل هستند و معتقد هستند که آمریکا بر سر عقل آمده است؛ الزاماً ناشی از خوشبینی هستند.

در واقع این نکته را به سادگی می‌شود مورد اشاره قرار داد که اگر هم در منطقه و جهان خبری از جنگ و تروریسم و کودتا هست؛ در تمام آنها دست تا مرفق آلوده‌ی آمریکا نیز به وضوح قابل مشاهده است و جالب آنکه آمریکایی‌ها نیز برای صحّه گذاشتن بر این مسئله لحظه شماری می‌کنند و بارها نیز این کار را کرده‌اند. (همچون اعتراف رسمی وزیر خارجه سابق آمریکا درباره تلاش‌های این کشور برای رسمیت بخشی به گروه‌های تروریستی)

در واقع آیا کسی هست که نقش مبرّز آمریکا در ناامنی‌های پاکستان و عراق و افغانستان و سوریه را کتمان کند؟ و همینطور حمایت‌های کاخ سفید از رژیم صدام را و حضور مستقیم این کشور در جنگ نفتکش‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را و یا ماجرای هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایرباس را؟!

پس رسیدن به این تحلیل که همین دشمن غدّار سابقه‌دار بدفطرت، اکنون بر سر عقل آمده! صد البته ناشی از خوشبینی مفرط و بدبینی نسبت به واقعیت‌های صحنه است.

قبل از آقای هاشمی، آقای آشنا مشاور فرهنگی دولت نیز در گفت‌وگویی اینطور بیان کرده بود که مقامات غربی به دنبال کمک به ایران هستند!

و همچنین اینکه آقای هاشمی در صحبت خود تصریح کرده‌اند که این دشمن به دنبال رسیدن به یک راه مناسب برای پایان دادن به مناقشات است نیز سخن درستی نیست.

چه اینکه آمریکا اگر هم میز مذاکره را به جای عمل به تهدیدات دیگرش برمی‌گزیند؛‌ این امر نه از سر عقلانیت سیاسی که از سر استیصال و پناه بردن آمریکا به آخرین چاره‌ی فرضی برای ضربه زدن به ایران اسلامی و ایجاد خلل در مسیر پیشرفت ماست.

شاهد مثال آنکه تک عبارت «اگر می‌توانستم»! بارها و بارها از زبان رئیس جمهور آمریکا در آرزوی خرابکاری در ایران اسلامی شنیده شده است.

آمریکا اگر طرح کنگره برای کشاندن صادرات نفت ایران به 500 هزار بشکه در روز را اجرا نکرد، اگر به تهدید اسرائیل مبنی بر حمله به تأسیسات اتمی ایران کمک نمی‌کند، اگر ایران را مورد هجوم قرار نمی‌دهد و ... تماماً نه از سر تلاش برای یافتن یک راه حل مناسب! است که به دلیل قطع شدن دستش در تمام این تهدیدات است.

آقای هاشمی کسی را به دنبال یافتن راه حل مناسب در برابر ایران، به افکار عمومی داخل کشور معرفی کرده‌اند که قانون داماتو را برای تحریم ایران به تصویب رساند، هنوز هم از وجود گزینه نظامی علیه ایران سخن می‌گوید، اذعان می‌کند که اگر می‌توانست! حتی یک مهره را هم در تأسیسات اتمی ایران تحمل نمی‌کرد، عامل اصلی ارسال ویروس‌های سایبری استاکس نت و فِلِیم بود و بارها اعلام کرده است که ایران را دشمن اصلی خود می‌داند.

شایان ذکر است است که فرجام مذاکرات هسته‌ای از هم‌اکنون و بویژه پس از سفر رئیس جمهور روحانی به نیویورک نیز قابل رؤیت شده است و به نظر می‌رسد فصل جدیدی در ضرورت توجه به توانمندی‌های داخلی و اذعان به تئاتر بودن تحریم‌ها در آستانه آغاز باشد.
 
***
 

پورنجاتی: احساس می‌کنم جامعه جهانی به ما اعتماد کرده است!

احمدپورنجاتی، از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در مصاحبه با روزنامه اصلاح‌طلب آرمان با اشاره به دیدار رئیس جمهور روحانی با کامرون می‌گوید: احساس می‌کنم جامعه جهانی نیز اعتماد بیشتری در زمینه‌های مختلف به ایران پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به تماس تلفنی روحانی و اوباما در سال گذشته می‌افزاید: سال گذشته و در آغاز کار دولت یازدهم گفت‌وگوی آقای روحانی با آقای اوباما چشم‌اندازی از استواری و استحکام مواضع دولت ایران و یکپارچگی در سطوح بالای حاکمیت را نشان می‌داد.
 

*آقای پورنجاتی بعنوان کسی که فعال سیاسی محسوب می‌شود و از قضا سوابق امنیتی هم دارد باید بداند که در امر «میزان اعتماد جامعه جهانی به ما»! بیان «احساس» کار معقولی نیست و افکار عمومی انتظار بیان دلیل و مدلول را دارند.

کشورهایی که به زعم آقای پورنجاتی جامعه جهانی نامیده می‌شوند حتی بعد از توافق ژنو هم تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اسلامی اعمال کردند و در ادبیات خود تهدید نظامی را به کار بردند. رئیس جمهور آمریکا (بعنوان بخش اصلی این به اصطلاح جامعه جهانی) تأکید کرد که مایل است ایران را در حفره اقتصادی ببیند، یکی از مقامات کاخ سفید با بی‌شرمی اعلام کرد که در ژن ایرانی‌ها نیرنگ و فریب نهفته است و نخست وزیر انگلستان هم در یک سخنرانی بین‌المللی از این گفت که ایران حامی تروریسم است و دولت ایران با مردم خوب رفتار نمی‌کند!

اینکه آقای پورنجاتی از کدامیک از این گزینه‌ها دریافت «اعتماد بیشتر» را داشته‌اند جای تأمل است.

همچنین باید گفت که دیدارهای دیپلماتیکی مثل دیدار رئیس جمهور ایران با نخست وزیر انگلیس که احتمالاً مد نظر آقای پورنجاتی برای احساس بیان شده هستند نیز نه در عرف و نه در منطق مبنایی برای بیان میزان سطح اعتماد نیستند.

دیدارهای دیپلماتیک و مذاکرات، همواره و در هر دولتی (زیاد یا کم) وجود داشته‌اند و اعتماد نیز مساوی با ابراز حسن نیت بوسیله اقدام عملی است نه اینکه با دیدار و لبخند زدن و مصافحه در کنار تهدیدات لسانی و تحریم و عدم لغو تحریم‌های تأثیرگذار ابراز شود.

آقای پورنجاتی همچنین در حالی دست به اظهارات مدحت آمیز از تماس تلفنی سال گذشته با اوباما زده‌اند که این اقدام در اشاره تلویحی مقام معظم رهبری بصورتی صریح «اقدام نابجا» خوانده شد و دستاورد آنهم چیزی غیر از تحریم‌های جدید نبود.
 
***
 

«صحبت‌های نخست‌وزیر انگلیس چندان جنبه‌ی دوستانه نداشت»

تحریم‌های نه‌چندان تأثیرگذار چرا لغو می‌شوند؟

مشاور وزیر خارجه دولت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با تأکید بر اینکه لغو برخی از تحریم‌ها توسط دولت انگلیس از نتایج دیدار روحانی و کامرون بود، اظهار داشته است: هر چند پس از این دیدار، کامرون در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل مطالبی را عنوان کرد که در ایران با مخالفت‌هایی مواجه شد زیرا چندان جنبه‌ی دوستانه‌ای نداشت ولی می‌توان گفت احتمال دارد نوع صحبت‌های نخست‌وزیر انگلیس در سازمان ملل به دلیل درگیری‌هایی بود که پیش از این در سفارت این کشور در ایران صورت گرفته بود.
 

*لغو تحریم‌های غیر تأثیرگذار گزینه‌ای است که از ماه‌ها قبل در برخی تحلیل‌های داخلی هشدار داده شده بود. نکته‌ای که در راستای سیاست «نشان دادن در باغ سبز» از سوی آمریکا و متحدانش در کنار اعمال تحریم‌های جدید! علیه ایران اسلامی انجام می‌شود تا ژن خوشبینی در برخی چهره‌های داخل کشور تشدید شود و «موانع مورد اشاره آمریکا در ایران» نیز تحت فشار قرار گیرد.

آقای خرم که چندی قبل طی یادداشتی عنوان کرده بود برخی «تفکرات بانفوذ»! نمی‌گذارند دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای گسترش یابد، همچنین در حالی بیان کرده است که سخنان کامرون به دلیل اتفاقی بود که در سفارت این کشور در ایران رخ داد؛ که در صحبت‌های کامرون مقوله‌ای مثل حمایت ایران از تروریسم (حمایت از حزب‌الله و حماس) نیز مورد اشاره قرار داده شده که یک مسئله سیاست خارجی است و با رخدادهای نادرست پیرامون سفارت انگلیس مرتبط نیست.

این در حالی است که در عرف دیپلماتیک هم اعتراضات و پاسخ‌ها بصورت متقابل و در سطح رفتار مورد اعتراض بیان می‌شوند نه بیشتر.

آقای خرم چندی قبل نیز در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای، اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران پس از توافق ژنو را ناشی از عمل نکردن کشورمان به مفادی از توافقات هسته‌ای عنوان کرده بود.
 
***
 

چه کسانی مذاکرات را به دستور کار اصلی تبدیل کردند؟

رویکرد اصولی روزنامه دولت درباره مذاکرات و دستور کارهای دولت

روزنامه ایران به نقل از محمدعلی حاضری، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نوشته است: گره زدن همه چیز به مذاکرات هسته‌ای نه تنها برنامه دولت نیست بلکه خواست مخالفان دولت است.
 

*نگاهی به مواضع حامیان و منتقدان دولت یازدهم نشان می‌دهد که بیشترین تلاش‌ها برای پیوند زدن روند مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها به سرنوشت دولت یازدهم از سوی برخی حامیان دولت و اصلاح‌طلبان صورت گرفته است.

این در حالی است که چندی قبل نیز یکی از چهره‌های حامی دولت در یک روزنامه اصلاح‌طلب اینطور گفت که ماجرای گره زدن سرنوشت دولت به مذاکرات هسته‌ای را نخستین بار «تیم رسانه‌ای دولت» مطرح کرده است!

شایان ذکر است که پس از سفر اخیر نیویورک، دو رویکرد در میان کسانی که خود را هوادار دولت رئیس جمهور روحانی معرفی کرده‌اند بروز کرده است.

رویکرد اول جا زدن هر چیزی به عنوان دستاورد و بیان صحبت‌هایی مثل «بعید است همه تحریم‌ها لغو شوند»، «لغو 50 درصدی تحریم‌ها هم خوب است» و «دولت نمی‌تواند مشکلات را یک شبه حل کند» است و رویکرد دوم که صحیح‌تر و اصولی‌تر به نظر می‌رسد نیز بیان مواضعی نظیر موضع ذکر شده در بالاست که می‌گوید بحث گره خوردن سرنوشت دولت با مذاکرات هسته‌ای از روز اول نیز یک پروپاگاندا بود و فی الواقع چنین اتفاقی نبوده و رخ هم نداده است.

پیش‌برندگان رویکرد مذکور با اشاره به دستاوردهای دولت در بخش‌هایی مثل آرام‌سازی فضای اقتصادی و ارائه خدمات مطلوب بهداشتی به مردم اینطور بیان می‌کنند که مذاکرات هسته‌ای تنها بخشی از اصول کلی دولت برای خدمتگذاری به مردم بوده است و منهای اینکه این مذاکرات به نتیجه برسند یا خیر؛ دولت هیچگاه قصد نداشته تمام تلاش خود را مصروف بحث مذاکره کند و توجه اصلی کابینه دولت یازدهم معطوف به داخل کشور بوده است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها