امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117927
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 91
آمریکایی‌ها تلاش می کنند بدین ترتیب با تهدید لبنان به نوعی از ورود ایران به بازار فروش تسلیحات نظامی در فاز قراردادهای کلان مالی نیز جلوگیری ...

آمریکایی‌ها تلاش می کنند بدین ترتیب با تهدید لبنان به نوعی از ورود ایران به بازار فروش تسلیحات نظامی در فاز قراردادهای کلان مالی نیز جلوگیری کنند.

به گزارش پیروان مـــوعـــود؛چندی پیش و همزمان با سفر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به لبنان اعلام شد که «ایران تصمیم گرفته است، هدیه‌ای به ارتش لبنان تقدیم کند». علی شمخانی پیش از این خبر داده بود که «این هدیه تاخیر نخواهد داشت و پس از سفر قریب الوقوع وزیر دفاع (ایران) به لبنان اجرایی خواهد شد.»

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در همان مقطع در واکنش به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به لبنان و اعلام کمک نظامی تهران به ارتش این کشور، این کمک را نقض قطعنامه شورای امنیت خواند.

از سوی دیگر حزب الله لبنان با استقبال از کمک نظامی ایران به لبنان گفت که لبنان به این کمک خوب، به جا و مورد تقدیر نیاز دارد، نه مواضعی که با هیجانات آنی یا منافع انتخاباتی مطرح شود. سید هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان در اظهاراتی در صیدا تاکید کرد: اگر بخواهیم با واقع گرایی و صداقت صحبت کنیم، کمکی که جمهوری اسلامی ایران در این مرحله حساس که درگیری‌های جدی ارتش با نیروهای تروریست ادامه دارد، ارائه کرده، کمکی خوب، به جا و مورد تقدیر است، چرا که ارتش را نه در سخن، بلکه در عمل تقویت می‌کند.

«علي حسن خليل» وزير دارايي لبنان نيز تاكيد كرد كه دولت اين كشور مي‌تواند سلاح‌هاي ايراني را دريافت كند و تحريم‌ها نمي‌تواند بهانه‌اي براي عدم پذيرش آن باشد. وي در گفت وگو با شبكه المنار خاطرنشان كرد كه هيچ منع قانوني در مسير پذيرش سلاح هاي ايراني براي دولت و ارتش لبنان وجود ندارد.

از سوی دیگر نيز نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در مورد کمک نظامی ایران به لبنان که در جریان دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به لبنان مطرح شد و تلاش های ۱۴ مارس برای فشار بر دولت برای رد این کمک‌ها گفت: در حالی که الان ارتش به هر قطعه سلاحی نیاز دارد، هیچ کس نمی تواند این کمک را رد کند. وی تصریح کرد که لبنان هزینه این مواضع را به بهانه‌های تحریم‌های بین‌‌المللی بر ضد ایران نخواهد پرداخت.

اما روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد، آمریکا با ارسال پیام‌های رسمی و غیررسمی به بیروت، تهدید کرد که در صورتی که طرف لبنانی کمک نظامی ایران را قبول کند، در آن صورت مساعداتش به ارتش را متوقف خواهد کرد. بر اساس این گزارش، آمریکایی‌ها مدعی شدند که زیر پا گذاشتن تحریم‌ها علیه ایران، مساعدات نظامی به ارتش لبنان و همکاری‌ امنیتی بین بیروت و واشنگتن را با خطر مواجه می‌سازد.

روزنامه لبنانی الاخبار همچنین گزارش داد: «ایران نامه‌ای درخصوص کمک تسلیحاتی به وزارت خارجه لبنان ارسال کرده و این نامه نیز تحویل نخست‌وزیر و وزارت دفاع لبنان شده است.»

در این نامه آمده است ایران آماده تحویل تعدادی موشک "تاو"، خمپاره‌های ۱۲۰ میلی‌متری هاون، خمپاره‌های ۶۰ میلی‌متری و نیز مهمات تانک‌های «T۵۵» و «T۶۲» و نیز مهمات تانک‌های «۱۵۵ میلی‌متری» و تیربارهای «دوشکا» و تجهیزات آن و همچنین دوربين‌هاي ديد در شب، است.

براساس این گزارش، پیشنهاد ایران مبنی بر تحویل انواع تسلیحات به لبنان با علم به نیاز ارتش این کشور برای جنگ بویژه نبرد با تروریست‌ها در عرسال صورت گرفته است.

اين روزنامه لبناني خاطرنشان كرد: تهديد امروز آمريكا حتي از تهديد چند سال قبل آنها كه بعداز اعلام هبه تسليحاتي روسيه به ارتش لبنان صورت گرفت، قوي‌‌تر و روشن‌تر است.

اما چرا آمریکا نگران است؟ در این باره به نکات ذیل توجه بفرمایید:

الف: به نظر می رسد که یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های آمریکا مربوط به تحویل موشک "تاو" به لبنان باشد. موشک تاو که امروزه در ایران به نام توفان تولید می‌شود یکی از معروفترین موشک‌هاي ضد زره جهان هست که در واقع یک موشک هدایت سیمی به روش خط دید مستقیم است.

از جمله ویژگی‌های توفان، باید به سرجنگی ۳.۶ کیلوگرمی، جرم ۱۸.۵ کیلوگرمي، میزان نفوذ ۵۵۰ میلیمتري و برد ۷۰ تا ۳۸۵۰ متري و سرعت بیشینه ۳۱۰ متر بر ثانیه‌ای آن اشاره کرد. روش هدایت، پرتابگر و شکل ظاهری توفان صرف نظر از تفاوت‌های اندک در ابعاد، مشابه موشک تاو مي‌باشد.

با توجه به استفاده تانک‌های جدید از زره‌های واکنشی(ERA)،‌ نسل دوم توفان، با سرجنگی دو مرحله‌‌ای ساخته شده‌است. توفان-۲ به دلیل بهره‌گیری از یک میله نفوذگر، ۱۴۵ سانتیمتر طول دارد. جرم آن ۱۹.۱ کیلوگرم شده و جرم سرجنگی ۴.۱ کیلوگرم است كه میزان نفوذ آن را ۷۶۰ میلیمتر كرده که ۳۸.۲٪ درصد رشد نسبت به ورژن قديمي را نشان می‌دهد. سایر مشخصات این نمونه مانند نسل اول است، خصوصاً احتمال اصابت هر دو نسل توفان كه چيزي حدود ۹۵ درصد قلمداد شده است. این موشک‌ها قابلیت بکارگیری در شب را با برد کمتر دارند.

نسل‌های مختلف توفان؛ توفان-۱ در وسط و توفان-۲ سمت چپ تصویر


پس از ساخت نسل های ۳ و ۴ توفان که ظاهراً هنوز به تولید انبوه نرسیدند، موشک توفان-۵ به عنوان توسعه‌یافته‌ترین نمونه این خانواده طراحی و ساخته شد که تصاویر آن نشان دهنده تفاوت های محسوسی حتی نسبت به آخرین نمونه‌های خارجی "تاو" است. این موشک بر خلاف نسل‌های قبلی از روش هدایت پیشرفته با استفاده از پرتو لیزر برخوردار است که ضمن حفظ آن از آسیب پذیری در برابر جنگ الکترونیک دشمن، دقت بسیار بالایی نیز به آن می دهد. این موشک دارای سر جنگی دو مرحله و یک میله نفوذگر جمع شونده جدید نیز هست. میزان نفوذ این موشک در زره بیش از نسل های قبلی عنوان شده است.

موشک توسعه يافته توفان-۵


این در حالیست که در چند وقت اخیر گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از آن است که آمریکا معارضان مسلح سوریه را به موشک های ضدتانک تاو مجهز کرده تا بتواند توازن قدرت را در عرصه نظامی به نفع معارضان تغییر دهد. به همین دلیل به نظر می رسد که آمریکا اولین نگرانی اش از برقراری موازنه میان ارتش لبنان و حزب الله با معارضان بشار اسد و تروریست‌ها در اين زمينه است.

ب: هدایای نظامی ایران به لبنان امنیت اسراییل را نیز به خطر می اندازد. لبنان با این تسلیحات در حوزه جنگ زمینی و همچنین توانایی انهدام تانک‌های پیشرفته اسراییل در موضع بسیار خوبی قرار می‌گیرد و به همین دلیل آمریکا از این موضوع نیز احساس نگرانی می‌کند. اصلی‌ترین تفاوت کمک نظامی ایران به ارتش لبنان بر خلاف کمک های که گاها عربستان و یا فرانسه و آمریکا انجام می دهند بر این پایه استوار است که ایران به سمت تجهيزاتی رفته که موازنه نظامی را در اطراف اسراییل تحت تاثیر قرار می‌دهد. جالب آنکه انتقال این تجهيزات به نظر می‌رسد که هنوز اول گام از یک برنامه دراز مدت استراتژیک براي تقويت حزب الله باشد.

ج: از سوی دیگر برخي تحليلگران معتقدند ایران با این هدیه نظامی به لبنان عملا در مسیر فروش سلاح به دیگر کشورها نیز قرار می‌گیرد. آمریکایی‌ها تلاش می کنند بدین ترتیب با تهدید لبنان به نوعی از ورود ایران به بازار فروش تسلیحات نظامی در فاز قراردادهای کلان مالی نیز جلوگیری کنند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها