امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117956
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۵
تعداد بازدید: 124
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جان دوناچ»، رئیس مطبوعات دانشگاه  یاله آمریکا که در سالن  شماره  شصت و ششمین دوره از نمایشگاه کتاب

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جان دوناچ»، رئیس مطبوعات دانشگاه  یاله آمریکا که در سالن  شماره  شصت و ششمین دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت فعالیت دارند، در واکنش به خبر اعطاء جایزه نوبل ادبیات به «پاتریک مودیانو»، نویسنده فرانسوی ضمن ابراز خرسندی از این موضوع گفت: ما در حال انتشار مجموعه‌ای از رمان‌های «مودیانو» هستیم که من  2 سال پیش آنها را از ناشر فرانسوی آن، «لو سیل» خریداری کردم.
آثار پاتریک مودیانو

وی افزود: ما هم‌اکنون نسخه‌های چاپی این کتاب‌ها به زبان انگلیسی را به اتمام رسانده‌ایم و تیراژ آن 25 هزار نسخه خواهد بود.

«دوناچ» متذکر شد: البته در ابتدا نسخه‌های الکترونیکی (ای‌بوک) این کتاب‌ها منتشر می ‌شود. امیدواریم که این کتاب‌ها خیلی خیلی زود در دسترس عموم قرار گیرد. کتاب‌هایی که ما از مودیانو منتشر می‌کنیم تنها کتاب‌هایی است که طی سال‌های اخیر به زبان انگلیسی از مودیانو در  دسترس قرار گرفته است.

«جان دوناچ» با اشاره به این مطلب که نسخه اصلی (به زبان فرانسوی) تمامی آثار در دست انتشار را خوانده است ، ادامه داد: تمامی آثار مودیانو از تم مشترکی برخوردارند و فضای تمام رمان‌های او شبیه به هم است، همه داستان‌های او در فضایی ناراحت‌کننده و نوستالژیک در دوران پس از جنگ اتفاق می‌افتد و گویی شما در این آثار دنیا را پس از مه و غبار تماشا می‌کنید. در کتاب‌های مودیانو به طرز فریبنده‌ای از جملات آسان استفاده شده ولی در پس این جملات دنیایی پیچیده از احساسات نهفته است.

اعطاء جایزه نوبل ادبیات، به یک نویسنده نه تنها موفقیتی بزرگ برای نویسنده مورد نظر محسوب می‌شود بلکه آن را می‌توان موفقیتی بزرگ‌تر برای ناشر آثار آن نویسنده دانست، آنچنانکه سایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت در این باره نوشته است: نیازی به پرسیدن این مطلب نیست که آیا «دوناچ» و تیمش امسال را برای همیشه به خاطر خواهند سپرد یا نه ولی همین بهانه کافی است که آنها تمام امسال را جشن بگیرند.
لحظه اعلام «مودیانو» به عنوان برنده نوبل ادبیات امسال در سوئد

بنا بر این گزارش، آکادمی نوبل، پنج‌شنبه گذشته جایزه نوبل ادبیات را به «پاتریک مودیانو»، نویسنده سرشناس فرانسوی اعطاء کرد.

«مودیانو» متولد 1945 است و رمان «میدان اتویله» در سال 1968 به عنوان نخستین اثر منتشر شده از وی به چاپ رسید.

این نویسنده در گذشته با جوایزی همچون جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه (1972) و جایزه پریکس گنکورت (1978) مورد تقدیر قرار گرفته است.

اخیرا از وی دو رمان به نام های «جواهر کوچک» و «حادثه در شب» منتشر شده است. از این نویسنده در ایران کتاب‌های «کافه جوانی گم شده»، «خیابان بوتیک‌های خاموش» با ترجمه «ساسان تبسمی» و «سفر ماه عسل» با ترجمه «نسرین اصغرزاده» منتشر شده است.

جایزه نوبل ادبیات به ارزش 693 هزار پوند، یکی از پنج جایزه نوبل است که هرساله به نویسنده‌ای داده می‌شود که به گفته آلفرد نوبل «برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمانخواهانه» را نوشته باشد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها